Friday, September 17, 2021
Home / POLECAMY  / Zakochanie a zauroczenie – jak odróżnić? Po jakim czasie mija zauroczenie?

Zakochanie a zauroczenie – jak odróżnić? Po jakim czasie mija zauroczenie?

Zobacz, jak odróżnić zauroczenie od zakochania i uchroń się od złamanego serca

Chłopak i dziewczyna tańczący w lesie

Badania pokazują, że to mężczyźni łatwiej niż kobiety ulegają zauroczeniu i szybciej się zakochują / fot. Scott Broome / Unsplash

Na czym polega różnica między zakochaniem a zauroczeniem? Jak odróżnić miłość od chwilowej fascynacji? Co powinnaś zrobić, jeśli czujesz motylki w brzuchu na widok ukochanej osoby a jednocześnie boisz się zaangażować? Przekonaj się, czy to miłość czy zauroczenie

– Zauroczenie może przejść w zakochanie lub miłość, ale nie musi. Może trwać krótko, szybko przerodzić się w prawdziwą miłość i wartościowy związek. Może trwać latami, jako uczucie niespełnione i nieodwzajemnione, karmione iluzjami i wyobrażeniami

– twierdzi ekspertka od relacji i emocji, soul coachka Agnieszka Siejka.

Zauroczenie – objawy

Mówi się, że w początkowej fazie związku lub relacji, partner/partnerka działają na nas jak narkotyk. To stwierdzenie ma swoje naukowe uzasadnienie. Kiedy jesteśmy zauroczeni, w naszym organizmie produkowana jest w dużych ilościach fenyloetyloamina – substancja, która swoją budową przypomina amfetaminę. Oznaki zauroczenia, które powstają w wyniku obecności tego związku to m.in.:

 

 • Bezsenność,
 • Szybsze bicie serca,
 • „Motylki” w brzuchu,
 • Szaleństwo hormonów,
 • Pobudzenie i podekscytowanie,
 • Zawroty głowy

 

Przeczytaj też: Motyle w brzuchu to tylko chemia?

Fenyloetyloamina może utrzymywać się w organizmie nawet do trzech lat. W tym czasie rządzą nami emocje i uczucia – nie bez powodu powtarzamy często, że tracimy dla kogoś głowę. Mężczyzna, którym jesteśmy zauroczone, wydaje się idealny, patrzymy na niego i na nasz związek bezkrytycznie. Wierzymy, że w końcu znalazłyśmy naszego księcia z bajki.

Zakochana para obserwująca panoramę miasta

Zauroczenie może, ale nie musi być etapem poprzedzającym zakochanie / fot. Scott Broome / Unsplash

Skąd bierze się zauroczenie?

– Zauroczenie często oparte jest na naszych deficytach – przyciąga nas to, co uwypukla i rekompensuje nam nasze braki, np. jeśli mam niskie poczucie własnej wartości, zauroczy mnie narcyz, który sprawia wrażenie mężczyzny władczego, silnego, mądrego itp. Natomiast jeśli w dzieciństwie brakowało mi ojca, przyciągnie mnie mężczyzna opiekuńczy, przy którym mogę się czuć jak mała dziewczynka

– wyjaśnia specjalistka.

Długość trwania takiego zauroczenia jest uzależniona od poziomu naszej świadomości. Jeżeli wiemy, jakie doświadczenia i mechanizmy mają wpływ na nasze decyzje – raczej szybko zorientujemy się, że ta relacja jest chwilowa. W przeciwnym razie możemy nieświadomie trwać w takim związku bardzo długo.

Jakie są objawy zauroczenia u mężczyzny, a jakie u kobiety?

Czy zauroczony mężczyzna wykazuje inne symptomy niż kobieta?

Chociaż mężczyźni różnią się od kobiet, trudno jest dokonać rozróżnienia objawów ze względu na płeć. Najbardziej charakterystyczne oznaki zauroczenia to podekscytowanie seksualne i nadmierne idealizowanie partnera/partnerki – nawet, jeśli te osoby za dobrze się nie znają. Czasami nawet zdrada może być wynikiem zwykłego zauroczenia kochanką lub kochankiem. Nie zawsze, ale często impuls ten pojawia się pod wpływem fascynacji wyglądem drugiej osoby. Dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

 

Zobacz też: Pożądanie – co to jest i jak je wzbudzić u żony/męża?

 

Kiedy mija zauroczenie i czy może nieść za sobą negatywne skutki?

Na pytanie, po jakim czasie mija zauroczenie, nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi. Niektórzy twierdzą, że może ono zniknąć już po 24 godzinach czy po pierwszej randce. Najczęściej jednak ten stan trwa kilka miesięcy – od 4 do 9, a sporadycznie nawet do 2-3 lat! Oczywiście wszystko zależy od osobowości – ludzie pewni siebie szybciej wychodzą z zauroczenia niż osoby nieśmiałe, którym nawiązywanie nowych relacji przychodzi trudniej.

Czy zauroczenie bywa niebezpieczne?

W przypadku zauroczenia istotne jest, by w porę zauważyć sygnały, które mogą prowadzić do toksycznej relacji. Jeśli wobec ukochanej/ukochanego czujesz lęk, wstyd lub smutek – zastanów się, czy ta relacja jest dla ciebie dobra. Toksyczny związek to również taki, w którym czujesz się gorsza od partnera, a wręcz go niegodna, jesteś zawiedziona faktem, że nie otrzymujesz wystarczająco dużo czasu i uwagi. Również twoje ciało wysyła ci ostrzeżenia – kiedy w obecności partnera zauważysz u siebie ścisk w brzuchu, niepokój i przyspieszone tętno, które nie ma nic wspólnego z radosnym biciem serca – nie ignoruj tych objawów.

 

Przeczytaj koniecznie: Związek z narcyzem. Byłam taka szczęśliwa! (prawdziwe historie)

 

A jakie z kolei są objawy zakochania?

– Zakochanie jest procesem świadomym – wiemy, rozumiemy, widzimy, jakie są fakty i świadomie wybieramy tę osobę, czasami pomimo pewnych jej cech; dostrzegamy i rozumiemy też kim my jesteśmy w tym związku, jakie są nasze reakcje i zachowania, jakie obszary do pracy i rozwoju; świadomie decydujemy się nad tym związkiem pracować.

– tłumaczy soul coachka.

Warto też zwrócić uwagę na fizyczne oznaki zakochania – wśród reakcji ciała możemy zaobserwować rozluźnienie, spokój, komfort i błogość. Czujemy się zrelaksowani, a radość wypełnia całą naszą przestrzeń. Podobnie jak w przypadku zauroczenia, poszczególne symptomy nie tyle przypisane są do konkretnej płci, co raczej pozostają kwestią indywidualną.

Kiedy mija zakochanie?

Ile trwa zakochanie u faceta, a ile u kobiety? Odpowiedź brzmi: to zależy. Nie można przecież wrzucić wszystkich do jednego worka. Chociaż badania pokazują, że to właśnie mężczyźni łatwiej niż kobiety ulegają zauroczeniu i szybciej się zakochują, nie ma zasady co do tego, kiedy te uczucia przechodzą. Według naukowców, zakochanie trwa zazwyczaj kilka lat – od dwóch do czterech. Następnie ten stan zamienia się w miłość. Dochodzi poczucie większej stabilizacji oraz doświadczenie.

– W związku opartym na miłości obie osoby wzajemnie wspierają swój rozwój i wrastają w tej relacji, wymaga ona od obojga partnerów m.in. mądrości i dojrzałości.

– podsumowuje Agnieszka Siejka.

Para młoda przytulająca się w deszczu

Prawdziwa miłość daje poczucie bezpieczeństwa i stabilizację / fot. Joel Overbeck / Unsplash

5 języków miłości – zobacz, który pasuje do ciebie

Szukając oznak prawdziwej miłości, przyjrzyj się koncepcji amerykańskiego psychoterapeuty Garego Chapmana. Według psychologa, języki miłości to inaczej sposoby, według których doświadczamy uczuć ukochanej/ukochanego, a także okazujemy swoje emocje.

 

 • Język miłości nr 1: Kontakt fizyczny
  Dla osób posługującym się tym językiem ważna jest bliskość i dotyk. Czują się bezpiecznie
  w objęciach drugiej osoby i chętnie trzymają się za ręce. Co ciekawe, ten sposób doświadczania i okazywania uczuć dominuje u dzieci.
 •  Język miłości nr 2: Zapewniające słowa
  Do tej grupy zalicza się osoby, dla których niezwykle ważne są słowa świadczące
  o przywiązaniu, a także komplementy i słowa wsparcia. Ten język przejawia się często w listach miłosnych.
 • Język miłości nr 3: Cenny czas
  Czujemy się kochane, kiedy ktoś poświęca nam swój czas. Zajmujemy wysokie miejsce na liście priorytetów, jesteśmy docenione i ważne.
 • Język miłości nr 4: Otrzymywanie prezentów
  Ten język może wydawać się powierzchowny, jednak nie chodzi tu o kosztowne podarunki. Prezenty mogę być drobne, niekoniecznie materialne. Istotne jest to, żeby były przemyślane
  i spersonalizowane – wtedy osoba, którą kochamy, poczuje się wyjątkowo.
 • Język miłości nr 5: Oddanie
  Oddanie może przejawiać się na różne sposoby: od przygotowania ukochanej osobie śniadania, przez opiekę nad nią, kiedy jest chora aż po dbanie o wspólny dom i wzajemne potrzeby.

A jaki jest twój język miłości?

 

Zobacz też: Jak popracować nad związkiem w wakacje? Zobacz 5 ćwiczeń dla pary od lovefiterki

Laura Nowakowska

Źródła:
Neuropsychologia.org – Tajemnice Zakochanego Mózgu
Ministerstwo Edukacji i Nauki – Badania: mężczyźni łatwiej ulegają zauroczeniu, kobiety są bardziej ostrożne

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ

Chcę być informowany/a o odpowiedziach