Sunday, May 19, 2024
Home / PARTNER MK  / Zadbaj o zdrowe stopy swojego malucha

Zadbaj o zdrowe stopy swojego malucha

Dlaczego tanie obuwie to tylko pozorna oszczędność?

Mamy kierując krok do sklepu po buty często wychodzą z najtańszym modelem obuwia. Wyrzuty sumienia usprawiedliwiamy tłumacząc sobie, że i tak za chwilę dziecko z nich wyrośnie lub je zniszczy. I choć na pierwszy rzut oka buty za kilkadziesiąt złotych wydają się dobre i ładnie wyglądają, mogą szkodzić naszemu dziecku. Dlaczego tanie obuwie to tylko pozorna oszczędność?

BARTEKq_200x278 (2)

fot. materiał prasowy

Specjaliści alarmują
Instytut Przemysłu Skórzanego już od 30 lat prowadzi obserwacje dotyczące dziecięcego obuwia. Wnioski nie są optymistyczne. Wielu rodziców nie wie, jak dobrać odpowiednie obuwie dla swojej pociechy. Lekarze potwierdzają, że wiele problemów ze stopami spowodowanych jest nieprawidłowo dopasowanym obuwiem. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Kupujemy najtańsze obuwie, które nie zapewnia stopom odpowiedniej stabilności. Wiele mam zakłada też dziecku obuwie używane, co może skutkować, że dziecko ze zdrowymi stopami, będzie naśladowało błędy poprzednika, np. źle stawiało kroki. Istnieje też ryzyko, że maluch zarazi się grzybicą. Wielu rodziców poszukuje obuwia z wkładkami ortopedycznymi. To mit, że zapewnimy w ten sposób prawidłowy rozwój stopy. Zdarza się też, że nie zwracamy uwagi na materiał, z którego wykonane są buciki. W Europie przeprowadzono badania tanich modeli butów i okazało się, że zawierają substancje rakotwórcze.

Profilaktyka się opłaca
Już wiele osób przekonało się, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Pracując z dziećmi na co dzień mam do czynienia z zaburzeniami rozwoju kończyn dolnych. Wiem, że właściwie ukształtowana stopa jest odpowiedzialna za odpowiedni rozwój kończyn dolnych i kręgosłupa. Każda nieprawidłowość w budowie stopy powoduje zaburzenia biomechaniki kolan, bioder i kręgosłupa, co prowadzi do zaburzeń w ich rozwoju. Obuwie ma za zadanie jedynie odtwarzać fizjologiczną biomechanikę stopy, umożliwiając jej prawidłowy wzrost. Od chwili postawienia pierwszego kroku stopa rozwija się. Ponieważ za rozwój i prawidłowe ukształtowanie stopy w dużej mierze odpowiedzialne są mięśnie, dlatego obuwie powinno być dobrane tak, by mogły one działać w pełnym, fizjologicznym zakresie. Okres od początku chodzenia do około 7. roku życia ma kluczowe znaczenie dla tego procesu, dlatego tak ważny w tym okresie rozwoju dziecka jest dobór prawidłowych butów– mówi dr n. med. Paweł Flont, ortopeda.

bartek

Wielu rodziców nie wie, jak dobrać odpowiednie obuwie dla swojej pociechy. Lekarze potwierdzają, że wiele problemów ze stopami spowodowanych jest nieprawidłowo dopasowanym obuwiem. / fot. materiał prasowy

9 kroków do zdrowych stóp
Przy wyborze butów należy zwrócić uwagę na dopasowanie ich rozmiaru i kształtu do stopy. Wielu producentów obuwia zapomina o podstawowych cechach fizjologicznego obuwia. Idealne buty dla dziecka powinny:

1. być dłuższe od stopy o ok. 6-8 mm
2. mieć wysoki i szeroki czubek buta, co umożliwia swobodę ułożenia palców i nie ogranicza ruchomości stawów
3. mieć elastyczne spody, które nie ograniczają ruchomości stawów i czynności mięśni.
4. wspomagać prawidłowe ustawienie pięty w stosunku do osi goleni. Uzyskuje
się montując sprężystą zakładkę usztywniającą jego tylnią część.
5. być wykonane z miękkich, higienicznych materiałów, które łatwo dopasowują
się do kształtu i wymiarów stopy oraz pochłaniają pot. Sztywny materiał ściska stopę zaburzając krążenie, ocierając, a nawet deformując ją.
6. mieć odpowiednią wysokość obcasa – dla małych dzieci około 5 mm, dla starszych maksymalnie 3,5 cm.
7. posiadać wkładki ortopedyczne tylko w uzasadnionym przypadku.
8. warto zwrócić uwagę na odpowiednie urzeźbienie podeszwy, co dodatkowo zabezpiecza przed poślizgiem
9. obuwie powinno mieć elementy odblaskowe – dzięki nim dzieci są zdecydowanie bardziej widoczne na drodze po zmierzchu.

fot. materiał prasowy

fot. materiał prasowy

Projektanci butów BARTEK dbają, by były bezpieczne, stabilne i pozytywnie wpływały na rozwój stopy dziecka. Firma BARTEK wraz z Instytutem Przemysłu Skórzanego przebadała stopy u ponad 11000 dzieci. To jedyna na świecie tak duża próba badawcza dotycząca stanu zdrowotnego stóp i kolan. Dzięki temu BARTEK wie, jak produkować buty idealnie odpowiadające na wyjątkowe wymagania anatomiczne dziecięcych stóp. 99,5 % Rodziców poleca markę BARTEK (dane na podstawie analizy przeprowadzonej na 4225 rodzinach). Buty BARTEK posiadają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka oraz poddawane są certyfikacji znaku Zdrowa Stopa.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ