Friday, September 20, 2024
Home / PARTNER MK  / 5 sprawdzonych sposobów na ból podczas ząbkowania

5 sprawdzonych sposobów na ból podczas ząbkowania

Wyrzynanie zębów bywa bolesne zarówno dla dziecka jak i rodziców. Na szczęście nie zawsze i nie dla wszystkich

zabkowanie-miasto-kobiet

fot. Pexels.com

Niektóre matki ogarnia panika na wspomnienie ząbkowania u dziecka, inne nie wiedzą, o co tyle hałasu. Ząbkowanie nie u wszystkich maluchów przebiega tak samo: u jednych tak łagodnie, że niemal niezauważalnie, u innych – ze stanem podgorączkowym, uporczywym bólem, problemami ze snem i jedzeniem. Dowiedz się, jak przebiega ząbkowanie u niemowląt i poznaj 5 sposobów, by ulżyć dziecku w bólu

Kiedy dziecko ząbkuje

Większość niemowląt na pierwsze zęby czeka do około 4. miesiąca życia, a potem rosną one mniej więcej do trzecich urodzin. Jako pierwsze pojawiają się zęby dolne, a później odpowiadające im zęby górne. Poniżej znajdziecie orientacyjny kalendarz:

4.-10. miesiąc – dolne jedynki (siekacze przyśrodkowe),
7.-12. miesiąc – górne jedynki,
8.-13. miesiąc – dolne i górne dwójki (siekacze boczne),
10.-16. miesiąc – dolne i górne czwórki (pierwsze zęby trzonowe),
16.-20. miesiąc – dolne i górne trójki (kły),
20.-31. miesiąc – dolne i górne piątki (drugie zęby trzonowe).

Przykre objawy ząbkowania

Pierwsze objawy mogą wystąpić nawet na kilka tygodni przed pojawieniem się pierwszego ząbka, na zmianę ustając i nawracając. Piąstki dziecka i wszelkie dostępne przedmioty będą zastępować mu gryzak. Pojawi się ślinienie, rozdrażnienie, problemy z dobowym rytmem dnia – snem czy jedzeniem. Wiele maluchów dotyczą też inne dolegliwości, które można łatwo pomylić z infekcją, takie jak stan podgorączkowy, brak apetytu, problemy z zasypianiem, krótkie drzemki zamiast długiego snu, biegunka, a nawet katar.

Oto pięć sprawdzonych sposobów na ból podczas ząbkowania:

1. Gryzak
W sklepach dostępnych jest wiele różnych w formie i kształcie gryzaków. Jedne mają formę zabawek, inne można wypełnić ulubionymi owocami lub warzywami dziecka, a jeszcze inne mogą delikatnie chłodzić swędzące, obolałe dziąsła. Warto sprawdzić, które odpowiadają dziecku najbardziej. Podczas zakupów także zwróć uwagę na odpowiednie atesty, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania.

2. Masaż dziąseł

Nie każdy maluszek na to pozwoli, ale jeśli uda się wykonać choćby krótki masaż dziąseł, z pewnością przyniesie on ukojenie w bólu. Można zrobić go opuszkami palców, delikatnie masując i uciskając miejsca, w których wyrastają nowe ząbki, Można też posłużyć się silikonową nakładką nałożoną na palce, bądź specjalną szczoteczką z wypustkami. Oczywiście przed przystąpieniem do działania trzeba zawsze bardzo dokładnie umyć ręce lub wykorzystywany do masażu dziąseł przyrząd!

3. Dentosept A

Ból, pieczenie i swędzenie dziąseł pomoże złagodzić także działający miejscowo preparat Dentosept A MINI, w postaci sprayu z wygodnym aplikatorem. Jest to bezpieczny środek, który można stosować już od pierwszych dni życia dziecka. Sprawdzi się nie tylko w łagodzeniu objawów ząbkowania, ale także w walce z pleśniawkami czy aftami. Dentosept A Mini jest niezastąpiony także w przypadkach, gdy ból podczas ząbkowania powoduje, że dziecko nie chce jeść ani pić. Pomaga on zachować w dobrej kondycji śluzówkę jamy ustnej. Wszystkie potrzebne informacje, takie jak skład preparatu czy dawkowanie, można sprawdzić tutaj: https://efektdentoseptu.pl/dentosept-a-mini/

4. Chłód, który koi

Ważną cechą gryzaków wodnych i żelowych jest możliwość ich schłodzenia w lodówce (ale uwaga – nie w zamrażarce!). Można zresztą schładzać nie tylko gryzaki, ale także nakładki do masażu dziąseł, albo na przykład łyżeczkę, którą maluch lubi się bawić, czy kawałki owoców. Stosując ten sposób na ulgę w bólu podczas ząbkowania trzeba jednak zwracać uwagę, by schładzać, ale nie zmrażać tych przedmiotów. W przeciwnym wypadku na dziąsłach mogą się pojawić nawet krwiaki, a efekt będzie odwrotny do zamierzonego!

5. Działanie przeciwzapalne

Wyrzynaniu zębów towarzyszy miejscowy stan zapalny. Gdy, pomimo zastosowania opisanych wyżej sposobów, dziecko wciąż wyraźnie sygnalizuje, że dokucza mu ból, jest przy tym niespokojne, a temperatura jego ciała wskazuje na stan podgorączkowy, warto sięgnąć po środek przeciwbólowy. Czopki lub syrop z paracetamolem lub ibuprofenem, które wykazują działanie przeciwzapalne, z pewnością przyniosą ulgę. Stosując je trzeba oczywiście dokładnie trzymać się zaleceń z ulotki.

Nie tylko rodzaj, ale także częstotliwość i nasilenie objawów ząbkowania, to sprawa bardzo indywidualna. Czasem występują wszystkie naraz, czasami tylko niektóre z nich, mogą również pojawić się nietypowe dolegliwości. W większości przypadków niezastąpioną pomocą okażą się doraźne działania z przedstawionej wyżej listy. Z pewnością przyniosą one dziecku ulgę w przykrych objawach towarzyszących ząbkowaniu. Jeśli jednak coś szczególnie niepokoi rodziców, warto zasięgnąć porady pediatry.


Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ