Wednesday, June 7, 2023
Home / PARTNER MK  / Zabiegi fizjoterapeutyczne w domu – poznaj TRU+

Zabiegi fizjoterapeutyczne w domu – poznaj TRU+

Bóle pleców to kolejna uporczywa dolegliwość o podłożu cywilizacyjnym

zabiegi fizjoterapeutyczne

fot. Wutwhanfoto / Depositphotos

Niezdrowe nawyki, nadmierna masa ciała czy niekorzystne skłonności genetyczne to tylko niektóre z czynników, które mogą powodować bóle pleców. Dolegliwości tego typu nie tylko są bardzo nieprzyjemne, ale również mają tendencję do narastania, przez co stopniowo, coraz bardziej obniżają jakość życia. Jeżeli ból kręgosłupa wystąpi u Ciebie więcej niż raz, zareaguj jak najszybciej, udając się do specjalisty. Pamiętaj też, że niektóre zabiegi fizjoterapeutyczne można wykonywać samodzielnie w domu

 

Kiedy i w jaki sposób wykonuje się zabiegi fizjoterapeutyczne?

Nawracający bądź przewlekły ból pleców to dość powszechny problem. Jeżeli wykonujesz pracę siedzącą, nie uprawiasz codziennej aktywności fizycznej, a dodatkowo masz np. nadmierną masę ciała, możesz się spodziewać, że tego typu dolegliwości wystąpią u Ciebie prędzej czy później. Oczywiście warto im zapobiegać poprzez dbanie o właściwą higienę pracy i regularne uprawianie sportu oraz praktykowanie zdrowej diety. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu ból kręgosłupa wystąpi, nie wolno go ignorować.

 

Pojedynczy epizod bólu pleców zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Gdy jednak problem się powtarza, warto porozmawiać o nim z lekarzem lub fizjoterapeutą. Jakie są najczęstsze przyczyny dolegliwości tego typu? Należą do nich:

 

• nerwobóle,
• zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa,
• dyskopatia,
• lumbago,
• osteoporoza,
• rwa kulszowa.

 

Bóle pleców mogą być spowodowane również długotrwałym przebywaniem w niewygodnej pozycji (np. siedzeniem na nieergonomicznym fotelu, spaniem na źle dobranym materacu), a także sytuacją stresową. Oba te czynniki wywołują przykurcze mięśni podłużnych grzbietu, a w konsekwencji prowadzą do dyskomfortu fizycznego.

 

Zabiegi fizjoterapeutyczne mające na celu złagodzenie lub eliminację bólów kręgosłupa polegają w dużej mierze na stopniowym rozluźnianiu i wzmacnianiu mięśni pleców. Celem terapii jest również wykształcenie u pacjenta właściwych nawyków: codziennego uprawiania umiarkowanej aktywności fizycznej, przyjmowania optymalnej pozycji podczas siedzenia, właściwego podnoszenia ciała z pozycji leżącej lub siedzącej itp.

 

Z drugiej strony w gabinetach fizjoterapeutycznych wykonuje się także zabiegi polegające na doraźnym usuwaniu napięć mięśniowych. Są to m.in. różnego rodzaju masaże i ćwiczenia, a także bardzo efektywna terapia prądami TENS, którą można również wykonywać samodzielnie w domu.

Domowe zabiegi fizjoterepautyczne – poznaj TRU+

Elektrostymulator przeciwbólowy TRU+ to wyrób medyczny o niewielkich rozmiarach i niezwykłej skuteczności w zwalczaniu zarówno ostrego, jak i przewlekłego bólu pleców. Urządzenie składa się z elektrody, którą przykleja się na leczone miejsce na ciele, oraz stymulatora, który emituje lecznicze prądy TENS.

Elektrostymulacja TENS jest metodą bezpieczną i bezbolesną, a jej skuteczność została potwierdzona klinicznie. Podręczny elektrostymulator przeciwbólowy sprawdza się przy leczeniu następujących dolegliwości:

 

• ostre lub przewlekłe bóle pleców,
• rwa kulszowa,
• lumbago,
• bóle związane z napięciem mięśniowym i stanem zapalnym.

 

Wbudowana w urządzenie TRU+ regulacja intensywności impulsów zapewnia pacjentowi komfort przez cały czas trwania zabiegu. Pojedyncza sesja trwa 30 minut i może być stosowana na obszarze całych pleców – zarówno w miejscu bezpośredniego występowania bólu, jak i tak, gdzie ból promieniuje.

 

Terapia prądami TENS jest zalecana jako zabieg fizjoterapeutyczny, przy neutralizowaniu bólu kręgosłupa na odcinku lędźwiowym, szyjnym i/lub piersiowym. Regularne stosowanie podręcznego elektrostymulatora przeciwbólowego pozwala znacząco złagodzić dolegliwości na dłuższy czas. System działa dwutorowo: z jednej strony blokuje ból u jego źródła, a z drugiej – pobudza organizm do zwiększonej produkcji beta-endorfin, które są naturalnymi substancjami znieczulającymi.

 

Elektrostymulację za pomocą wyrobu medycznego TRU+ można przeprowadzić samodzielnie w domu. Po przyklejeniu elektrody na suchą i czystą skórę oraz włączeniu urządzenia można wykonywać umiarkowanie dynamiczne czynności, takie jak chodzenie czy zmywanie naczyń. Nie zaleca się natomiast przeprowadzania terapii podczas snu, kąpieli czy jazdy samochodem.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ