Zabiegi chirurgii onkologicznej, które można wykonać poza szpitalem
Zauważyłeś u siebie niepokojące guzki lub zmiany skórne?
Chirurgia onkologiczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się usuwaniem zmian nowotworowych – zarówno tych o charakterze złośliwym, jak i łagodnym. Nie wszystkie zabiegi onkologiczne wymagają użycia narkozy, część z nich to nieskomplikowane procedury polegające na wycięciu guza w znieczuleniu miejscowym. Dlatego coraz częściej niektóre zabiegi chirurgii onkologicznej znajdziemy w ofercie klinik medycyny estetycznej, np. usuwanie guzków w piersiach, wycięcie węzła chłonnego czy usuwanie zmian skórnych
Usuwanie guzków w piersiach
Tumorektomia, czyli usuwanie guzków w piersiach, to bezpieczny zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym przez chirurga onkologa, jak to odbywa się w krakowskim Centrum DER-MED. Usunięciu podlegają nie tylko złośliwe zmiany nowotworowe, ale również uciążliwe dla pacjentki zmiany łagodne, które wpływają na wygląd piersi lub uciskają nerwy sprawiając ból. Guzki w piersiach występują dość często i nie zawsze stanowią zagrożenie dla zdrowia. Każdą tego typu zmianę trzeba dobrze zdiagnozować (USG, mammografia i ewentualnie biopsja), a następnie można zdecydować o jej usunięciu lub pozostawieniu. Zmiany łagodne to najczęściej:
- włókniakogruczolaki,
- łagodne postacie guza liściastego.
Usuwania włókniaków w piersiach to zabieg ambulatoryjny, który nie wymaga hospitalizacji – po jego zakończeniu można tego samego dnia wrócić do domu. Wycięty guzek standardowo przesyłany jest do laboratorium, gdzie poddawany jest histopatologii.
Wycięcie węzła chłonnego
Wycięcie węzła chłonnego to zabieg jeszcze częściej wykonywany w chirurgii onkologicznej niż usuwanie guzków w piersiach. Węzły chłonne położone są na przebiegu naczyń limfatycznych i pełnią funkcje:
- oczyszczającą – filtrują limfę,
- odpornościową – biorą udział w wytwarzaniu przeciwciał.
Węzły chłonne pełnią bardzo ważną część układu immunologicznego i biorą udział m.in. w usuwaniu chorobotwórczych drobnoustrojów z organizmu. Pod wpływem choroby (nie tylko nowotworowej) mogą ulec powiększeniu lub innym zmianom. Celem tego zabiegu jest przede wszystkim pobranie materiału do badań histopatologicznych, a przy okazji wycięcie podejrzanego węzła chłonnego zmienionego chorobowo. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i nie wymaga hospitalizacji.
Usuwanie zmian skórnych
Usuwanie zmian skórnych to kolejny zabieg wchodzący w zakres chirurgii onkologicznej, który wykonywany jest w klinikach medycyny estetycznej. Może poprzedzać go kompleksowa, niezwykle precyzyjna diagnostyka zmian skórnych za pomocą wideodermatoskopu. Gdy zmiana okaże się podejrzana lub w jakiś sposób kłopotliwa dla pacjenta, lekarz podejmuje decyzję o jej wycięciu za pomocą metody laserowej lub chirurgicznej. Warunkiem prawidłowego wykonania zabiegu jest wycięcie zmiany skórnej z zachowaniem pewnego marginesu, aby w całości pozbyć się tkanki mogącej zagrażać zdrowiu. Po zabiegu chirurg starannie zaszywa ranę, by blizna była jak najmniej widoczna. Usunięta tkanka wysyłana jest do laboratorium na badanie histopatologiczne (w przypadku metody chirurgicznej), które daje pewność czy zmiana skórna była złośliwa czy łagodna. Czas oczekiwania na wyniki badań histopatologicznych to mniej więcej 3 tygodnie.
Zauważyłeś u siebie niepokojące guzki lub zmiany skórne? Nie zwlekaj! Wybierz się na konsultację z chirurgiem onkologiem, który zleci odpowiednią diagnostykę i przeprowadzi ewentualny zabieg usunięcia zmiany skórnej. Więcej na temat zabiegów chirurgii onkologicznej przeczytasz na stronie Centrum DER-MED znajdującego się w Krakowie.