Sunday, May 26, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Zabezpiecz PESEL – nowa usługa w Orange

Zabezpiecz PESEL – nowa usługa w Orange

Dowiedz się, czym grozi niefrasobliwe udostępnianie danych osobowych i jak się zabezpieczyć przed jego skutkami

zabezpiecz-pesel-miasto-kobiet

fot. Pixabay.com

Warto zadbać o bezpieczny PESEL, bo gdy ten cenny numer wpadnie w ręce oszustów, może to wiele kosztować. Dowiedz się, jak chronić dane osobowe z Orange i co jeszcze daje nowa usługa operatora – Zabezpiecz PESEL

Bezpieczny PESEL – jak chronić swoje wrażliwe dane osobowe i dlaczego warto to robić?

W niepowołanych rękach numer PESEL nie jest bezpieczny i może prowadzić do kosztownych nadużyć. Najczęściej oszuści wykorzystują cudze dane osobowe do zaciągnięcia zobowiązań finansowych, takich jak kredyty i pożyczki, czy kosztowne zakupy na raty. PESEL można też wykorzystać do założenia działalności gospodarczej na dane niczego nieświadomej ofiary.

Aby się przed tym ustrzec, nie należy udostępniać dowodu osobistego osobom trzecim w sposób, który pozwoli utrwalić lub spisać zawarte na nim dane. W razie zagubienia tego dokumentu, niezwłocznie należy zgłosić jego utratę. Warto też unikać sytuacji, gdy podaje się wrażliwe informacje przez internet.

Jednak nawet osoby, które uważają, że odpowiednio dbają o to, by ich dane osobowe były bezpieczne, mogą się boleśnie rozczarować. Wycieki danych z baz różnych instytucji czy ataki hakerskie i złośliwe oprogramowanie sprawiają, że informacje na nasz temat mogą trafić w niepowołane ręce. Jak w takiej sytuacji chronić swój PESEL?

Z pomocą przychodzą usługi, dzięki którym klient dostaje natychmiastową informację o próbie użycia swojego numeru. To pozwala szybko podjąć odpowiednie działanie i zabezpieczyć się przed konsekwencjami oszustwa. Zabezpiecz PESEL to nowa usługa tego typu, realizowana przez Orange wspólnie z Krajowym Rejestrem Długów BIG S.A, która daje szereg dodatkowych korzyści (sprawdź: https://www.orange.pl/view/zabezpieczpesel).

Zabezpiecz PESEL – jak chroni dane osobowe i co daje usługa?

Z usługą Zabezpiecz PESEL znacznie łatwiej zadbać o bezpieczne dane osobowe. Przede wszystkim pozwala ona niezwłocznie dowiedzieć się o próbie użycia naszego numeru PESEL przez inne osoby. Powiadomienia o tym fakcie wysyłane są na telefon komórkowy i opcjonalnie na adres e-mail, a monitoring działa całodobowo, przez 7 dni w tygodniu.

Dzieje się to za każdym razem, gdy do Krajowego Rejestru Długów (KRD) wpłynie zapytanie o PESEL Klienta. Banki, firmy pożyczkowe i szereg innych instytucji rutynowo wysyłają takie zapytania przed podpisaniem umowy z daną osobą, aby sprawdzić, czy nie jest ona zadłużona. Jeśli użytkownik otrzyma informacje, że sprawdza go na przykład firma udzielająca pożyczek, a on nie zaciągał żadnych zobowiązań tego typu, jest to sygnał, że najprawdopodobniej ma miejsce próba wyłudzenia pieniędzy na jego dane osobowe.

W takiej sytuacji do dyspozycji Klienta jest całodobowa infolinia, przez którą otrzyma on wsparcie zespołu przeszkolonych pracowników. Przekażą oni wyczerpujące informacje o wydarzeniu wraz z instrukcją postępowania i wzorem dokumentów, które pozwolą wyjaśnić sytuację i ograniczyć ewentualne negatywne skutki wyłudzenia.

Nie tylko bezpieczny PESEL – jakie dodatkowe zalety ma usługa Orange?

Dzięki usłudze Zabezpiecz PESEL, Klient jest informowany nie tylko o zapytaniach na jego temat, które wpływają do Krajowego Rejestru Długów. Powiadomienie otrzyma również wtedy, jeśli na jego dane zostanie założona firma.

System alarmuje też w sytuacji, gdy osoba, która korzysta z usługi, zostanie dopisana do KRD jako dłużnik. Użytkownik ma także możliwość dopisania do bazy KRD swojego dłużnika, pod warunkiem, że ma odpowiednie dokumenty potwierdzające zadłużenie.

Usługa pozwala ponadto sprawdzić wiarygodność finansową firmy w Krajowym Rejestrze Długów. Może to być na przykład deweloper, biuro podróży albo przyszły lub obecny pracodawca. Można też wybrać jeden podmiot gospodarczy miesięcznie, który będzie monitorowany, i otrzymać niezwłocznie powiadomienie o zmianie jego wiarygodności.

W ten sposób użytkownik może z wyprzedzeniem dowiedzieć się, że sytuacja finansowa firmy, z którą współpracuje lub chce nawiązać współpracę, jest zagrożona. W panelu Zabezpiecz PESEL jest także możliwość pobrania raportów, zarówno o sytuacji własnej, jak i wybranej firmy.

Ile kosztuje usługa Zabezpiecz PESEL i kto może z niej skorzystać?

Usługa Zabezpiecz PESEL kosztuje 9,99 zł miesięcznie, ale przez pierwszy miesiąc można z niej korzystać za darmo. Klient podpisuje umowę na czas nieokreślony, z której może zrezygnować w dowolnym momencie.

Usługa jest dostępna dla osób, które kupują lub przedłużają umowę na abonament komórkowy w Orange. Opłata za korzystanie będzie doliczana do faktury za świadczenie usług telekomunikacyjnych wystawianej przez operatora.

Źródło: materiał Partnera MK

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • diana 17 lipca, 2020

    Poruszacie bardzo ważny temat. Bezpieczeństwo danych to temat coraz bardziej na topie i bardzo dobrze, jeszcze 10 lat temu nikt sobie tym nie zaprzątał głowy. Teraz mamy RODO, maskowane hasła, weryfikację tożsamości. Myślę, że idzie to w dobrym kierunku.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ