Tuesday, March 5, 2024
Home / PARTNER MK  / Zabawki sensoryczne ‒ jak wpływają na rozwój dziecka?

Zabawki sensoryczne ‒ jak wpływają na rozwój dziecka?

Stymulacja zmysłów od oseska

Zabawki sensoryczne

fot. Anastasia Shuraeva / Pexels

Integracja sensoryczna to niezwykle istotna rzecz w życiu dziecka, pomaga mu w odkrywaniu świata. Zabawki sensoryczne dla dzieci zapewniają zatem nie tylko świetną zabawę, ale i rozwijają zmysły dziecka. Dowiedz się, dlaczego warto, aby już najmłodsze dzieci posiadały zabawkę sensoryczną

 

Czym jest integracja sensoryczna i dlaczego jest ważna dla małego dziecka?

Mianem integracji sensorycznej określa się organizację różnego rodzaju wrażeń, dokonywanych przez nasz umysł. Każdego dnia systemy zmysłowe przekazują do mózgu ogrom informacji, które są rozpoznawane, a następnie integrowane ze sobą oraz przypisywane do zdobytych wcześniejszych doświadczeń. Umysł zyskuje zdolność reagowania na konkretne bodźce i wykształca odpowiednie reakcje adaptacyjne, co pozwala na dopasowanie reakcji ruchowych oraz myślowych do otoczenia bądź danej sytuacji.

 

Integracja sensoryczna kształtuje się już w okresie płodowym dziecka, zaś kończy dopiero około 7. roku życia. Ze względu na poszczególne etapy rozwoju oraz ograniczoną zdolność postrzegania otoczenia i barw przez niemowlęta, inna zabawka sensoryczna sprawdzi się w przypadku rocznego dziecka, a inne zabawki sensoryczne w przypadku starszych dzieci. Odpowiednie dopasowanie akcesoriów do zabawy jest niezwykle istotne, gdyż układ niemowląt jest wyjątkowo wrażliwy, dlatego też nie należy dopuszczać do oddziaływania nadmiernej ilości bodźców.

Zabawki sensoryczne dla dzieci, czyli przyjemne poznawanie świata

 Zabawki sensoryczne to doskonały sposób, który pomaga wspierać oraz integrować ze sobą zmysł dotyku, wzroku oraz zmysł słuchu. Pobudzając różne zmysły, dziecko poznaje świat z zupełnie inny sposób niż w przypadku zabawy klasycznymi akcesoriami. Zabawki sensoryczne dla niemowląt obejmują najczęściej kostki sensoryczne oraz muzyczne gadżety, które dodatkowo są niezwykle interesujące dla maluszków.

 

Odpowiednio zaprojektowane zabawki sensoryczne powinny mieć różnorodne kolory, faktury oraz kształty, dzięki czemu będą pozytywnie wpływać na rozwój emocjonalny i fizyczny dziecka, w tym na jego procesy poznawcze. Nawet proste z pozoru klocki sensoryczne lub czarno-białe zabawki dla niemowląt sprawią, że maluch będzie w najbardziej odpowiedni sposób uczył się otaczającego go świata oraz własnych odczuć.

 

Warto jednak pamiętać, aby sięgać po zabawki wyłącznie od sprawdzonych producentów. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku niemowląt, które wszystko, co mają w rączkach, praktycznie od razu umieszczają w buzi. Zabawki tego rodzaju muszą być wykonane z bezpiecznych oraz trwałych materiałów, dzięki czemu zapewnią wyłącznie miłą i rozwijającą zabawę. Doskonałym wyborem będą między innymi zabawki sensoryczne dla dzieci ze sklepu JasieBasie, które nie tylko dopasowane są do dzieci w różnym wieku, ale i posiadają wszelkie niezbędne atesty świadczące o ich bezpieczeństwie.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ