Friday, June 14, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia  / Z Rynku Głównego po protezy!

Z Rynku Głównego po protezy!

W tegorocznej edycji charytatywnego biegu Kraków Business Run pobiegnie 3000 osób!

Trasa biegu: Rynek Gł.– ul. Sławkowska – Planty do hotelu Royal (przecięcie ul. Dominikańskiej) – ul. Bernardyńska - bulwary wokół Wawelu – ul. Podzamcze – Planty (przecięcie ul. Franciszkańskiej) - ul. Wiślna – Rynek Gł. / fot. materiał prasowy

Miasto Kobietpod naszym patronatem 

W niedzielę 14 września punktualnie o godz. 10:30 z Rynku Głównego w Krakowie wystartuje charytatywny bieg biznesowy w formie sztafety. W trzeciej edycji Kraków Business Run po protezy dla trojga podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty pobiegnie 3000 osób.

W Kraków Business Run wezmą udział przedstawiciele około 150 małopolskich firm, które do biegu wystawiły w sumie 600 sztafet. W tym wyjątkowym dniu wszyscy zamienią garnitury na stroje do biegania, a rywalizację biznesową na sportową. Wystartują w jednym celu: pomóc podopiecznym Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty „stanąć na nogi”, dosłownie.

Z protezami jest tak, jak z butami, muszą być wygodne, by można było w nich chodzić cały dzień. Jeśli są ciężkie, powodują ból i otarcia. Nie pozwalają na sprawne funkcjonowanie – mówi Jan Mela, Prezes Fundacji. – Protezy, które otrzymają beneficjenci biegu, są dostosowane do potrzeb konkretnej osoby. Dzięki nim nasi podopieczni będą mogli pracować i realizować swoje marzenia – dodaje Jan Mela.

W niedzielnym biegu swoje drużyny wystawili też m.in. bohaterowie serialu „Na Wspólnej”, „Szpital”, aktorzy Narodowego Starego Teatru, Julia Kamińska, a także Dariusz Strychalski, utramaratończyk, pierwszy w historii niepełnosprawny zawodnik, który ukończył Spartathlon.

Już drugi raz drużyna Starego Teatru pobiegnie w Kraków Business Run. Biegniemy, bo jeśli nasz udział choć trochę pomoże podopiecznym Fundacji, będzie to nasz pierwszy sukces. A drugi osiągniemy, bijąc czas biegu z poprzedniej edycji. Trenujemy i wierzymy, że się uda! – mówi Juliusz Chrząstowski, aktor z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

Podczas imprezy na krakowskim Rynku Głównym swoją obecność zapowiedzieli też honorowi goście: Magdalena Sroka, Zastępca Prezydenta ds. Kultury i Promocji Miasta, Radosław Krzyżowski, który zagrał Marka Kamińskiego w filmie o Jaśku Meli oraz beneficjenci tegorocznej oraz poprzednich edycji: Agnieszka Harasim, Daniel Budziak i Danuta Bujok.

Trasa sztafety, jak co roku, wiedzie wokół krakowskich Plant, a start i meta będą znajdowały się na Rynku Głównym. Dystans do przebiegnięcia dla jednego zawodnika w zespole wynosi 3,8 km. / fot. materiał prasowy

Trasa sztafety, jak co roku, wiedzie wokół krakowskich Plant, a start i meta będą znajdowały się na Rynku Głównym. Dystans do przebiegnięcia dla jednego zawodnika w zespole wynosi 3,8 km. / fot. materiał prasowy

Łącznie każda z drużyn przebiegnie 19 km, a wszystkie razem aż 11400 km. Start Kraków Business Run nastąpi o godzinie 10:30, jednak rodzinny piknik rozpocznie się tu już o 9:00 i potrwa do ceremonii ogłoszenia wyników, zaplanowanej na godzinę 13:00. Na biegaczy i osoby dopingujące czekać będą specjalne punkty cateringowe, a w strefie zabaw dla dzieci profesjonalni opiekunowie przygotowali zajęcia plastyczne i ruchowe.

Zwycięstwo jeszcze przed startem

Pierwszy raz w historii biegu, jeszcze przed jego startem organizatorzy zapowiedzieli, że zapewnią pomoc aż trzem podopiecznym Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.

To absolutny rekord! Jeszcze tydzień temu cieszyliśmy się, uda się pomóc nie tylko Danielowi, ale również Danusi. Teraz wiemy, że nową protezę otrzyma też Justyna! Jest to możliwe dzięki środkom zebranych z opłat startowych oraz z akcji „Pomagam Bardziej” – mówi Agnieszka Pleti, Dyrektor Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty

Trzecią beneficjentką Kraków Business Run została Justyna Sodur (29 lat), która straciła nogę w wyniku kilkunastomiesięcznej przewlekłej choroby. Justyna jest osobą samotnie wychowującą córkę, utrzymuje się tylko z renty i zasiłków MOPS.

Organizacja ruchu

W związku z Kraków Business Run w godz. 10:00 – 14:30 wyłączona zostanie komunikacja tramwajowa na ul. Dominikańskiej i ul. Franciszkańskiej – w tym czasie linie tramwajowe 0, 1, 8, 18, 71, 78 kursować będą przez ulicę Westerplatte i Basztową.

Program Kraków Business – 14.09.2014

9:00 – Powitanie biegaczy i podanie informacji o biegu.
9:20 – Zagrzewanie do biegu z zespołem Samba Sorrir Por Favor
9:40 – ODPRAWA KAPITANÓW
9:50 – Oficjalne otwarcie Kraków Business Run 2014. Przedstawienie beneficjentów 2014.
10:10 – Rozgrzewka
10:30 – START PIERWSZYCH SZTAFET
11:00 – Rozmowa z beneficjentami Kraków Business Run 2013 i 2014.
11:15 – Druga rozgrzewka
13:00 – Ceremonia ogłoszenia wyników i wręczenia nagród.
14:00 – Zamknięcie Kraków Business Run 2014.

Trasa biegu: Rynek Gł.– ul. Sławkowska – Planty do hotelu Royal (przecięcie ul. Dominikańskiej) – ul. Bernardyńska - bulwary wokół Wawelu – ul. Podzamcze – Planty (przecięcie ul. Franciszkańskiej) - ul. Wiślna – Rynek Gł. / fot. materiał prasowy

Trasa biegu: Rynek Gł.– ul. Sławkowska – Planty do hotelu Royal (przecięcie ul. Dominikańskiej) – ul. Bernardyńska – bulwary wokół Wawelu – ul. Podzamcze – Planty (przecięcie ul. Franciszkańskiej) – ul. Wiślna – Rynek Gł. / fot. materiał prasowy

***

Kraków Business Run jest charytatywnym biegiem biznesowym w formie sztafety, zapoczątkowanej w 2012 roku w Krakowie. Po sukcesie pierwszej edycji w akcje włączyły się kolejne miasta. Obecnie Kraków Business Run jest częścią ogólnopolskiej imprezy Poland Business Run, która wystartuje jednocześnie w Krakowie, Poznaniu, Katowicach, Warszawie i Łodzi. We wszystkich tych lokalizacjach dla podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty, opiekującej się osobami po amputacjach, o tej samej porze pobiegnie 10 000 osób. W trakcie trwania imprezy na Rynku Głównym w Krakowie będą prowadzone transmisje na żywo z innych miast.

W tym roku biegowi Kraków Business Run towarzyszy akcja „Pomagam Bardziej”, w którą może włączyć się każdy, niezależnie od uczestnictwa w sztafecie. Wystarczy wejść na stronę Kraków Business Run i wpłacić dowolną kwotę za pośrednictwem wybranej drużyny. Środki te zostaną skierowane bezpośrednio na rzecz konkretnych podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty.

Organizatorzy Kraków Business Run 2014: Fundacja Jaśka Meli Poza Horyzonty, UBS Polska, Radisson Blu Hotel Kraków, Luxoft, Gmina Miejska Kraków, Urząd Miasta Krakowa, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Wypowiedzi organizatorów:

Przemysław Berendt, Globalny Wiceprezes ds. Marketingu w Luxoft, współorganizator i uczestnik Kraków Business Run:

Kraków Business Run to nie tylko biznesowa odpowiedź na rosnącą popularność biegania w Polsce, ale coś więcej. Impreza ta łączy realizację szczytnych celów z promocją kultury fizycznej, a także aktywności biznesowej. To właśnie dlatego Luxoft już po raz trzeci z rzędu zaangażował się w organizację Kraków Business Run. Dotychczas udało nam się wspólnie sfinansować kosztowne protezy dla trójki młodych podopiecznych Fundacji Jaśka Meli Poza Horyzonty. Jan Mela, prezes Fundacji, porównał niedawno profesjonalne protezy, wykorzystywane przez niepełnosprawnych, do luksusowego auta. Taki sprzęt potrafi kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a Biegacze Kraków Business Run zbiorą je przez zaledwie kilka godzin rywalizacji. Tylko w tym roku jako Luxoft wystawimy aż 10 drużyn biegowych, z których każda ma ten sam cel – osiągnąć jak najlepszy wynik i pomagać innym. Równie mocno, jak zajęte w biegu miejsce, na tej imprezie liczy się jednak już sam udział w inicjatywie.

Wojciech Liszka, Sales And Marketing Director w Radisson Blu Hotel Kraków, współorganizator i uczestnik Kraków Business Run:

Gdy cztery lata temu w naszych głowach kiełkował pomysł sztafety biegowej, nie sądziliśmy, że projekt rozwinie się do takich rozmiarów. 3000 osób zapisanych w Krakowie w ciągu 72h, prawie dwadzieścia firm wspierających organizację i sto wystawiających swoje drużyny. Dziesięć tysięcy biegaczy w pięciu miastach. Kolejni beneficjenci otrzymujący wsparcie w wyniku zbiórki środków z wpisowego i w akcji Pomagam Bardziej. Każdego dnia na konto Fundacji wpływają dodatkowe środki, dzięki którym będziemy w stanie pomóc większej liczbie potrzebujących. Jesteśmy dumni z tego co udało się nam osiągnąć i liczymy, że to dopiero początek.

Michał Stępień, General Manager UBS Kraków, współorganizator i uczestnik Kraków Business Run

To już trzeci raz, kiedy kilka tysięcy osób spotka się we wrześniu na krakowskim rynku aby pobiec i pomóc. Kraków Business Run, po spektakularnym sukcesie w 2012 i 2013 roku, jest inicjatywą zdecydowanie wartą kontynuacji. Cieszymy się, że rozrasta się jeszcze bardziej i że kolejne miasta decydują się wziąć w niej udział. W UBS jesteśmy pewni, że to sportowe wydarzenie po raz kolejny przyciągnie uczestników z wielu krakowskich firm, by w duchu 'fair play’ i zdrowej rywalizacji promować zdrowy tryb życia w imię szczytnego celu pomocy potrzebującym. Krakow Business Run to prawdziwa, niepowtarzalna okazja do spotkania się, integracji i zmian na skalę nawet większą niż w zeszłym roku. Żadne z naszych dotychczasowych osiągnięć nie byłoby możliwe, gdyby nie całkowite poświęcenie i zaangażowanie ze strony naszych pracowników, partnerów oraz hojności sponsorów i wsparcia miasta Krakowa. Dotychczasowa współpraca z urzędnikami miasta potwierdza silne zaangażowanie miasta w rozwój i stabilność inicjatyw biznesowych w naszym regionie. Mamy nadzieję, że i w tym roku wydarzenie przyciągnie nie tylko samych uczestników sztafety, ale także wielu kibiców. Wspólnie, po raz kolejny możemy uczynić to wydarzenie wielkim sukcesem. Udanego biegu! Pobiegniesz, pomożesz!

Strona www: www.krakowbusinessrun.pl

Profil Facebook: www.facebook.com/KrakowBusinessRun

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ