Z jakimi problemami zmagają się współcześni nastolatkowie?
Czy dzisiejsze nastolatki mają lepiej?
Każdy, kto urodził się w latach 90-tych doskonale pamięta czasy kolorowych czasopism i tabloidów czytanych przez koleżanki podczas przerw w szkole. Gazety te były niegdyś kultowe i stanowiły podstawowe źródło wiedzy dla nastolatków w zakresie obowiązujących trendów, a nierzadko swego rodzaju poradnik pozwalający uporać się z codziennymi problemami nastolatków
Jak poradzić sobie z trądzikiem? Jak zaadaptować się w nowej szkole? Jakie pytania zadać chłopakowi na pierwszej randce? Jak dowiedzieć się, czy na pewno mu się podobam? A może jak zrobić ten pierwszy krok i po prostu do niego zagadać? Na te wszystkie pytania można było znaleźć odpowiedzieć właśnie w tego typu czasopismach.
Jakie są dziś problemy nastolatków?
Czy problemy współczesnych nastolatków odbiegają od tych, z którymi przed laty zmagało się ich starsze rodzeństwo czy kuzynostwo? Chociaż świat rozwija się niezwykle dynamicznie, tak naprawdę zmieniły się jedynie źródła, gdzie nastolatkowie mogą uzyskać porady i wskazówki na rozwiązanie swoich problemów. Same problemy w dalszym ciągu dotyczą jednak strefy społecznej, poznawczej czy emocjonalnej.
W czasach, kiedy dostęp do Internetu jest na porządku dziennym, nastolatkowie mogą korzystać z forów dyskusyjnych czy portali młodzieżowych takich jak np. DlaNastolatek.pl. Tego typu forma czerpania informacji jest niezwykle przystępna, a młodzi ludzie mogą wymieniać się doświadczeniami (w końcu nie ma problemów, z którymi ktoś nie zmagał się już wcześniej), a także nawiązywać nowe znajomości, które w przyszłości mogą przerodzić się także w rzeczywistą znajomość.
Internet to także świetnie źródło służące do nauki, dzięki któremu młodzi ludzie mogą podnosić swoje umiejętności poprzez dodatkowe lekcje czy kursy on-line, które mogą ułatwić im start w dorosłym życiu. Ponadto nastolatkowie mogą sami udzielać konsultacji, czy korepetycji i samodzielnie zarabiać pierwsze pieniądze.
Media społecznościowe – dobrodziejstwo czy przekleństwo?
Chociaż Internet jest bez wątpienia ogromnym dobrodziejstwem dla współczesnych nastolatków, ważne jest, aby zachować rozsądek i umiar w swojej aktywności w sieci. Mimo, że na pozór nie ma nic złego w korzystaniu z social mediów, takich jak Facebook, Instagram, Twitter, należy pamiętać, że nie są to portale, które powinny wpływać na sposób postrzegania przez nas świata.
Social media często kreują idealny świat, niemający większego odniesienia do życia codziennego. Wielu młodych ludzi wpada w pułapkę i za wszelką cenę ślepo podąża za swoimi ideałami, co bywa bardzo zgubne.