Z czym można łączyć tequilę? Sprawdź i wypróbuj najlepsze drinki
Sól i cytryna znane są jako jej nieodłączne towarzyszki
Tequila może budzić różne skojarzenia. Dla niektórych to skarb Meksyku, inni nazywają ją „alkoholem z robakiem”, jeszcze inni kojarzą tylko, że pije się ją z solą i limonką. Panuje też przekonanie, że tequila to „wódka z kaktusa”. W większości są to jednak zupełne mity lub półprawdy. Rozwiewamy wszystkie niedopowiedzenia i podpowiadamy, do jakich drinków można użyć tequili
Czym jest tequila? Jakie są rodzaje tequili?
Tequila powstaje ze sfermentowanego soku z błękitnej odmiany agawy, a dokładniej z jej pieczonych rdzeni. Do fermentacji używa się drożdży dzikich lub gorzelniczych, a gotowy alkohol ma moc nie mniejszą niż 35%. Tequilę produkuje się przede wszystkim w stanie Jalisco w okolicy małych miasteczek Tequila, El Arenal i Amatitán.
Ale! Tequila tequili nierówna. Poszczególne rodzaje różnią się od siebie w zależności od tego, czy i gdzie były leżakowane, a także od sposobu produkcji czy koloru. Tequila mixto to najbardziej popularny rodzaj, który jednocześnie zapewnił temu alkoholowi złą sławę, ponieważ tequila mixto zazwyczaj równa się bólowi głowy następnego dnia. Mixto jest mieszanką, która zawiera 51% soku z agawy, a reszta to wypełniacze – zazwyczaj tani syrop z trzciny cukrowej. Na rynku można spotkać tequilę mixto blanco, którą w Polsce nazywa się srebrną, oraz joven, znaną u nas jako „złota”. Joven powstaje z połączenia tequili blanco z dodatkiem tequili starzonej, karmelu, ekstraktu dębowego lub syropu cukrowego. Choć w Polsce są to rodzaje najpopularniejsze, w Meksyku tequilę mixto uważa się za jeden z najtańszych i najgorszych alkoholi.
Butelki dobrej gatunkowo tequili powinny być opatrzone napisem „100% de agave”. Oznacza to, że została wykonana wyłącznie z soku z agawy i nie posiada w składzie żadnych wypełniaczy, które mogą powodować nieprzyjemności dzień po spożyciu.
Ten rodzaj można podzielić na kilka podgatunków:
Blanco – zazwyczaj o mocy 38-40%, zdarzają się też odmiany nierozcieńczone o mocy około 55%,
Plata – to prawdziwa „srebrna” tequila. Dzięki temu, że leżakuje w kadziach lub beczkach przez nie więcej niż dwa miesiące, to odmiana o nieco łagodniejszym smaku z delikatnym aromatem drewna,
Reposado – nazwa pochodzi od tego, że alkohol leżakuje przez co najmniej dwa miesiące – „reposar” oznacza właśnie… „odpoczywać”. Tequila reposado ma słomkowy kolor i smak delikatniejszy niż tequila blanco,
Añejo, czyli tequila „wiekowa”. Jest leżakowana w beczkach przez przynajmniej rok. Ma ciemniejszy kolor, a w smaku można wyczuć kombinację wielu aromatów,
Extra Añejo – to najwyższa półka, jeśli chodzi o wszystkie rodzaje tequili. W beczkach przebywa przez co najmniej trzy lata, dzięki czemu traci posmak destylatu z agawy na rzecz aromatów oddawanych przez dąb, z którego wykonane są beczki do leżakowania.
Jak pić tequilę?
Większość osób kojarzy tequilę z nieco bimbrowym posmakiem, dlatego nie wyobraża sobie spożywania tego alkoholu w innym wydaniu niż w towarzystwie wspomnianych soli i limonki lub jako dodatek do drinka. Istotnie tequila mixto nadaje się do picia wyłącznie w ten sposób. Jednak lepsze odmiany, wykonane w 100% z agawy można pić nawet same. W Meksyku popularne jest picie przede wszystkim tequili blanco i reposado z wysokich kieliszków o wdzięcznej nazwie „caballito”, czyli „konik”. Tequile Añejo i Extra Añejo to odmiany raczej do degustowania niż do picia. Zazwyczaj podaje się je w kieliszkach do whisky, koniakówkach lub specjalnych szklankach do starzonej tequili, które wyglądem nieco przypominają kieliszki do szampana.
Z czym łączyć tequilę?
Tequila to dobra baza do wielu drinków. Jednym z popularniejszych jest Paloma, czyli orzeźwiający koktajl z grejpfrutem. Do Palomy można dodać również trochę soku z limonki, syropu z agawy i wody gazowanej. Drink Siesta to z kolei kwintesencja Meksyku zamknięta w szklance. Siesta łączy tequilę z Campari, a ziołowo-grejpfrutowy smak z dodatkiem limonki tworzy kolejną orzeźwiającą propozycję. W zestawieniu nie może zabraknąć także kultowej już mieszanki o nazwie Tequila Sunrise. W jej skład oprócz alkoholu wchodzi grenadyna oraz sok pomarańczowy. Jedną z wariacji tego drinka jest Tequila Touch Down, w której zamiast soku stosuje się lemoniadę. Z tequili mogą ucieszyć się również miłośnicy ostrych smaków. Specjalnie dla nich stworzono Margaritę ogórkową z jalapeño. Do przygotowania tego koktajlu potrzebna będzie dobra tequila, świeże papryczki, likier pomarańczowy, świeży ogórek oraz syrop z agawy.
Niektóre drinki trzeba nie tylko przyrządzać w oparciu o odpowiednią receptę, ale również spożywać w określony sposób! Mowa tutaj na przykład o Tequili Bum Bum. W tym przypadku do kieliszka wlewa się alkohol połączony z napojem typu sprite. Następnie przykrywa się kieliszek ręką, dwa razy uderza o blat i szybko wypija.
Tequila w Polsce zyskała złą sławę alkoholu o mocnym posmaku, który powoduje równie mocny ból głowy. Wynika to jednak z tego, że zazwyczaj w sklepach można znaleźć jedynie tequilę mixto, która tak naprawdę ma niewiele wspólnego z meksykańskim przysmakiem. By poczuć prawdziwy posmak północnoamerykańskiego kraju, trzeba spróbować jakościowej tequili. Najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać przy wyborze? „100% de agave”! Jeśli chcecie wypróbować tequile najwyższej jakości to zachęcamy was do odwiedzin sklepu internetowego https://www.alkoholeswiata24.pl/ . Znajdziecie tam nie tylko najlepsze rodzaje tequili, ale również kilka tysięcy innych butelek alkoholi z całego świata.