Thursday, February 29, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Yvonne Strahovski po polsku zaprasza na 2 sezon „Opowieści Podręcznej”

Yvonne Strahovski po polsku zaprasza na 2 sezon „Opowieści Podręcznej”

Zobacz, jak kobiety, którym kraj odebrał nawet prawo do własnego ciała, przeciwstawiają się brutalnemu systemowi!

Elisabeth Moss i Yvonne Strahovski w serialu „Opowieść Podręcznej” / fot. materiały prasowe

Włóż czerwoną sukienkę. Zakryj włosy. Nie odzywaj się. Bądź grzeczną dziewczynką. Obróć się i rozłóż nogi. Tak, proszę pani. Niech Bóg otworzy.
Co to właściwie…?

Elisabeth Moss i Yvonne Strahovski w serialu „Opowieść Podręcznej” / fot. materiały prasowe

Tymi słowami główna bohaterka Opowieści podręcznej, June (nazwana na potrzeby pełnienia swojej funkcji Offred), zapowiada powrót serialu. Podręczne stają do walki. Gilead chwieje się w posadach. Nadchodzi rewolucja. Ze specjalnym zaproszeniem do polskich widzów zwraca się Yvonne Strahovski – australijska aktorka z polskimi korzeniami, odtwórczyni roli pani Waterford, właścicielki Offred.

Wyobraź sobie świat, w którym władza skupiona jest w rękach ultraprawicy. Partii, która przejmuje władzę po cichu, krok po kroku. Niemal niezauważalnie wprowadza kolejne zmiany w ustawodawstwie, z czasem eliminuje też opozycję. Rząd, powołując się na wolę Stwórcy, zaostrza kolejne ustawy. Obywatele, w szczególności kobiety, tracą swoje fundamentalne prawa. Demokracja powoli staje się wspomnieniem. Wprowadzony zostaje całkowity zakaz aborcji czy używania środków antykoncepcyjnych. Ogranicza się również prawa kobiet do pracy, a te, które decydują się połączyć rolę matki z wykonywaniem swojego zawodu, poddawane są ostracyzmowi. W efekcie tracą swoje stanowiska. Decyzje o losie kobiet podejmowane są przez mężczyzn, wspieranych przez ortodoksyjne aktywistki. Ludzie masowo wychodzą na ulice, protestują, ale jest już za późno. Wolność, którą cieszyli się przez tyle lat przysłoniła im obraz zmieniającego się świata i nie zdążyli zareagować w porę… Kobiety, które mogą zajść w ciążę, stały się własnością państwa, a ich rola sprowadzona została do pełnienia wyłącznie jednej funkcji – rodzenia dzieci za wszelką cenę, w imię dobra ogółu.

Czy wizja świata przedstawionego w Opowieści podręcznej nie wydaje się przerażająco znajoma? Czy naprawdę tylko tak brutalne posunięcia ze strony władzy są w stanie wybudzić obywateli z letargu? Dla kobiet Gileadu śmierć, w porównaniu do życia w okowach nieludzkiego systemu, zdaje się być przywilejem. Rewolucja wisi w powietrzu. Zbliża się przewrót, który po raz kolejny stanowić będzie dowód na niezłomność kobiet. Kobiet, które nigdy nie przestaną walczyć o wolność, o swoje prawa, o rodzinę…

Pani Waterford czyli Yvonne Strahovski / fot. materiały prasowe

Czas stawić opór! Jeszcze bardziej aktualny drugi sezon Opowieści podręcznej, w którym zobaczymy sprzeciw obywateli wobec reżimu, znacząco zbiega się w czasie nie tylko z aktualnymi wydarzeniami na świecie, ale też z wyjątkową okolicznością dla Polek. W 2018 roku przypada 100. rocznica przyznania kobietom praw wyborczych. Zmiany, jakie nastąpiły wówczas w społeczeństwie były efektem karkołomnej, wieloletniej walki kobiet z niesprzyjającym im światem. Mimo, że przez te 100 lat zmieniło się wiele, jedno pozostaje wciąż takie samo – hart ducha kobiet i gotowość do przeciwstawienia się wszystkiemu, co zagraża ich wolności.

Zobacz, jak kobiety, którym kraj odebrał nawet prawo do własnego ciała, przeciwstawiają się brutalnemu systemowi! Premiera 2. sezonu Opowieści podręcznej 26 kwietnia, tylko na Showmax.

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ