Thursday, April 25, 2024
Home / Ludzie  / Gwiazdy  / Yves Saint Laurent i jego szkice

Yves Saint Laurent i jego szkice

Dokument przywraca do życia piękne i nieudostępniane dotąd szerszej widowni prace YSL. Obejrzyj bezpłatnie

Magda Cielecka / fot. materiały prasowe

18 października 2017 r. na Warszawskim Festiwalu Filmowym, odbył się premierowy pokaz koprodukcji telewizji ARTE – „Yves Saint Laurent i jego szkice” w reżyserii Loïca Prigenta

Szkice YSL / fot. materiały prasowe

Licznie przybyłych gości powitali: Anne Durupty, Wiceprezeska ARTE G.E.I.E. i Dyrektor Generalna ARTE FRANCE oraz Stefan Laudyn, Dyrektor WFF.Na projekcji pojawili się przedstawiciele ambasad Francji, Niemiec, Irlandii oraz instytucji kulturalnych: Institut français, Goethe-Institut, British Council, a także się znane postaci polskiego środowiska modowego i mediów, m.in.: Magdalena Cielecka, Roma Gąsiorowska, Tomasz Ossoliński, Robert Kupisz, Dorota Williams, Viganna Papina, Tomasz Jacyków, Laura Samojłowicz, Ryszard Rembiszewski, Anna Piszczałka, Ewa Niespodziana, Daniel Wieleba.

Magda Cielecka / fot. materiały prasowe

Dorota Williams / fot. materiały prasowe

Dokument „Yves Saint Laurent i jego szkice” przywraca do życia piękne i nieudostępniane dotąd szerszej widowni prace człowieka, który sprawił, że świat spojrzał na modę z zupełnie nowej perspektywy.

Film jest dostępny dla szerokiej publiczności na bezpłatnej platformie VOD ARTE PO POLSKU od 19 października do 2 grudnia br.
https://www.arte.tv/pl/videos/072462-000-A/yves-saint-laurent-i-jego-szkice/

Szkice Yves Saint Laurent / fot. materiały prasowe

Yves Saint Laurent, jeden z najbardziej znanych domów mody na świecie, przez lata kształtował historię mody. Marka stała się ikoną współczesnej elegancji i szyku, a jej twórca – prawdziwą legendą. Wszystkie kreacje spod znaku YSL powstawały na podstawie szkiców Yves’a Saint Laurenta – jednego z najbardziej utalentowanych ilustratorów mody wszechczasów. W archiwach fundacji Pierre Bergé – Yves Saint Laurent przechowywane są tysiące niepublikowanych dotąd prac – od wczesnych lat Saint Laurenta po jego ostatnią kolekcję z 2002 roku. Reżyserowi filmu, Loïcowi Prigentowi jako pierwszemu udało się zdobyć do nich dostęp. Wzbogacone komentarzami historyków mody, dawnych współpracowników Yves Saint Laurenta oraz Pierre’a Bergé – partnera życiowego artysty, tworzą opowieść nie tylko o życiu i karierze wielkiego projektanta, ale także o historii mody, w której kreowaniu miał nieoceniony wkład.
Twórca dokumentu, Loïc Prigent jest autorem wielu obrazów poświęconych modzie – tematem jego filmów byli między innymi: Marc Jacobs & Louis Vuitton, Karl Lagerfeld, Jean Paul Gaultier, Alexander McQueen czy Chanel, ale także zjawiska, jak te przedstawione w dokumentach «British style» czy «Fashion Scandals».

Tytuł polski: Yves Saint Laurent i jego szkice
Reżyser: Loic Prigent
Producent: Elodie Bernard, Laurent Bon, Yann Barthès, Loic Prigent
Dyrektor fotografii: Tristan le Guillou, Julie Lazare, Julien da Costa
Główne postaci: Pierre Bergé, Olivier Saillard, Laurence Benaim, Soizic Pfaff, Elie Top, Paule Monory, Paule Boncour
Czas trwania filmu: 60 min

Oceń artykuł
2 komentarze
  • +18 26 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Info to that Topic: miastokobiet.pl/yves-saint-laurent-i-jego-szkice/ […]

  • kayseri escort 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More to that Topic: miastokobiet.pl/yves-saint-laurent-i-jego-szkice/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ