Monday, July 22, 2024
Home / Ludzie  / Yokaba – nowa wegańska marka kosmetyków na polskim rynku [wywiad]

Yokaba – nowa wegańska marka kosmetyków na polskim rynku [wywiad]

Odżywki, olejki, lakiery hybrydowe - co jeszcze oferuje marka Yokaba?

joanna grzybowska założycielka firmy yokaba

Joanna Grzybowska to założycielka firmy Yokaba - nowego gracza na rynku kosmetyków wegańskich i naturalnych / fot. materiały prasowe

Joanna Grzybowska, prezes zarządu Yokaba sp. z o.o., pomysłodawczyni nowej polskiej marki, miłośniczka naturalnych i ekologicznych rozwiązań. Od lat związana z branżą beauty, wprowadza na rynek jakościowe produkty oparte na wegańskich formułach.

Sylwia Wołoch: Jak zrodził się pomysł stworzenia marki Yokaba?

Joanna Grzybowska: Pomysł powstał przy lampce wina z przyjaciółmi, którzy są jednocześnie współzałożycielami firmy (Yo – Joanna, ka – Kamil, ba – Bartek). Przez długie lata byłam związana z branżą beauty. Pełniłam funkcję dyrektora Krakowskiej Wyższej Szkoły Promocji Zdrowia, byłam właścicielką 2 salonów kosmetycznych, dyrektorem sprzedaży w firmach stylizacji paznokci oraz szkoleniowcem.

Lata pracy, zbierane doświadczenie, a przede wszystkim wsłuchiwanie się w potrzeby klientów pozwoliło mi odkryć, czego tak naprawdę szukają na rynku. Dlatego pojawił się pomysł stworzenia Yokaby – w pełni polskiej marki kosmetyków, opartych na wegańskich formułach, do profesjonalnej stylizacji paznokci oraz pielęgnacji dłoni i stóp.

 

Co wyróżnia pani produkty?

Przede wszystkim skupiliśmy się na recepturach. Opracowując je, dokładnie dobieraliśmy surowce, żeby zapewnić naszym klientom jak najwyższą jakość. Kosmetyki Yokaba oparte są na wysokich zawartościach składników pochodzenia naturalnego. Zasadnicza większość z nich to produkty w 100% wegańskie, a co za tym idzie – wolne od okrucieństwa wobec zwierząt. W naszej ofercie znajdują się kosmetyki, których skład wzbogacony jest naturalnymi olejami i ekstraktami roślinnymi, czy też witaminami.

 

Jeśli ktoś chciałby kupić pierwszy zestaw do samodzielnych stylizacji hybrydowych, co pani poleca na start?

Bardzo gorąco zachęcam do udziału w szkoleniach w Centrum Szkoleniowym Yokaba. W ofercie posiadamy kurs dla początkujących – manicure hybrydowy czy „Sam Sobie Stylistą”, gdzie nauczymy, jak wykonać swój autorski manicure w domowym zaciszu. Z doświadczenia wiem, że aby nie zrobić sobie ani innym krzywdy, naprawdę trzeba poznać chociaż podstawy techniki pracy z płytką paznokcia. W naszej ofercie produktowej znajduje się wszystko, czego każda początkująca stylistka potrzebuje – od drobnych akcesoriów, przez jakościowe produkty do stylizacji paznokci, po materiały do wyposażenia salonu kosmetycznego. Yokaba oferuje serie wegańskich kosmetyków: delikatne lakiery hybrydowe, hybrydy żelowe, linię produktów do pielęgnacji paznokci, a także do pielęgnacji ciała, dłoni i stóp, produkty uzupełniające oraz akcesoria i narzędzia przyjazne środowisku naturalnemu. Zachęcam do odwiedzenia naszego sklepu internetowego: www.yokaba.pl.

 

Pani produkty są bezpieczne dla środowiska. Co to dokładnie oznacza?

Filozofią naszej firmy są działania, które mają zminimalizować ryzyko negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Już na początkowym etapie projektowania danego kosmetyku staramy się skupić na tym, aby był jak najbezpieczniejszy dla otoczenia. Co to dokładnie znaczy?

 

Przede wszystkim kosmetyk powinien być naturalny oraz łatwo podlegać rozkładowi. Zwracamy szczególną uwagę na skład naszych produktów. Zamiast pochodnych przemysłu petrochemicznego (olei mineralnych, wazeliny) wykorzystujemy naturalne oleje i emolienty. W peelingach natomiast, zamiast mikroplastiku używamy naturalnego ścierniwa, jak cukier czy proszek z łodygi bambusa. W tradycyjnych lakierach syntetyczne rozpuszczalniki zastępujemy substancjami pozyskiwanymi z buraków cukrowych i trzciny cukrowej.

 

Kolejną kwestią są opakowania. Dbamy więc, aby były jak najbardziej ekologiczne. Jeżeli musimy użyć plastiku, bo wynika to ze specyfiki danego produktu, używamy np. HDPE, który w 95% jest poddawany ponownemu przetworzeniu. Wykorzystujemy też materiały, które są już po recyklingu. Wysyłki realizowane są w tekturowych opakowaniach, bez syntetycznych wypełniaczy. Pustą przestrzeń w paczkach wypełniamy ekologiczną tekturą własnej produkcji. Zakupiliśmy nawet do tego celu specjalną maszynę.

 

Dużo słyszy się teraz o uczuleniach powstałych przez używanie lakierów – zarówno zwykłych, jak i hybrydowych. Jak sobie z tym problemem radzą pani produkty?

Reakcję alergiczną może wywołać praktycznie każdy związek chemiczny, z którym mamy styczność. Jest to sprawa bardzo indywidualna. Uczulenie może wystąpić zarówno po pierwszym użyciu kosmetyku, jak i po wieloletnim jego stosowaniu. Skład lakierów tradycyjnych i hybrydowych jest w dużej mierze ściśle określony. Staramy się jednak, aby w naszych recepturach składników z dużym potencjałem drażniącym było jak najmniej. Przykładamy bardzo dużą wagę do bezpieczeństwa naszych produktów. Każdy z nich poddawany jest badaniom dermatologicznym, restrykcyjnym testom i wymogom kontrolnym. Dla osób, które borykają się z różnego rodzaju alergiami po lakierach, proponujemy linię klasycznych lakierów Pure, opartą w 80% na składnikach pochodzenia naturalnego oraz linię delikatnych lakierów hybrydowych Gentle.

 

Należy pamiętać, że w przypadku hybryd i lakierów klasycznych alergia nie jest tylko i wyłącznie wynikiem właściwości składników. Produkty te nakładane są na płytkę paznokcia, który jest martwym wytworem skóry. W większości przypadków alergia powstaje wtedy, gdy hybryda jest nieodpowiednio położona i w trakcie manicure zostaje przerwana bariera ochronna skóry. Jest ona wówczas narażona na długotrwały kontakt z substancjami potencjalnie drażniącymi. Dlatego w swoim działaniu kładziemy nacisk na szkolenia. Jesteśmy przekonani, że rozwój i edukacja idą w parze z bezpieczeństwem.

 

Ważnym elementem jest też odpowiednio dobrana lampa. Nie może być ona zbyt słaba, bo nie utwardzi położonego lakieru, ani zbyt mocna, bo wywoła poparzenia. Istotne są również używane narzędzia, które można poddać zabiegom sterylizacji. W naszej ofercie znajdują się narzędzia wykonane z wysoko gatunkowej stali nierdzewnej w technologii stosowanej w produkcji instrumentów chirurgicznych.

lakiery gentle hybrid yokaba

Choć nie tylko skład lakierów odpowiada za uczulenia, warto postawić na sprawdzone, delikatne formuły / fot. materiały partnera

Jakimi produktami zregenerować paznokcie dłoni i stóp po długotrwałym stosowaniu manicure i pedicure hybrydowego/żelowego?

Yokaba oferuje produkty, które doskonale nadają się do kuracji po ściągnięciu hybrydy czy paznokci żelowych. Gorąco polecam odżywkę wzmacniającą paznokcie Nail Spa – Orgin Conditioner, a także regenerujący i odżywczy olejek Nail Spa – Royal Oil.

 

Czy z jakiegoś produktu jest pani szczególnie dumna?

Yokaba jest nową marką, dlatego każdy produkt, który jest tak starannie przez nas opracowywany, traktuję jak własne dziecko. Jestem dumna z każdego z nich oraz przekonana do ich wysokiej jakości. Mam nadzieję, że z miesiąca na miesiąc będzie przybywać nam zadowolonych klientów.

 

Wspominała pani o tym, jak ważne są szkolenia. Jaką wiedzę można pozyskać na tych, organizowanych przez Yokabę?

Oferujemy szeroki zakres szkoleń stacjonarnych i online. W swoim zespole mamy wyspecjalizowanych trenerów, którzy nie tylko prezentują skuteczne techniki pracy z naszymi produktami, czy najnowsze trendy kosmetyczne, ale też zapewniają uczestnikom rzeczywiste wsparcie po odbytym kursie poprzez chat i mail. W naszej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie – od podstawowych szkoleń dla początkujących, jak wspomniany wcześniej manicure hybrydowy, przez kursy eksperckie, na których można pozyskać wiedzę teoretyczną i praktyczną z metody żelowej czy akrylożelowej, aż po te najbardziej zaawansowane – szkolenia trenerskie. Dzięki nim można zdobyć kompetencje do samodzielnego prowadzenia szkoleń certyfikowanych przez firmę Yokaba.

 

Czy ma już pani kolejne pomysły na rozwój swojej marki?

Pomysłów jest wiele i mam nadzieję, że sukcesywnie będziemy je wdrażać w życie. W najbliższych miesiącach będziemy rozszerzać ofertę o kolejne produkty i te działania są już na zaawansowanym etapie. Chcemy na ten moment skupić się na budowaniu naszej pozycji jako lidera na polskim rynku w obszarze wegańskich produktów do profesjonalnej stylizacji paznokci i jednocześnie podbijać cały świat. Proszę trzymać za nas mocno kciuki.

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ