Sunday, October 6, 2024
Home / Kultura  / XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej

XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej

Już po raz XVII Opera Krakowska zaprasza wszystkich melomanów, miłośników muzyki operowej i baletu na Letni Festiwal Opery Krakowskiej od 8 czerwca do 5 lipca!

XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej

XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej / fot. materiał prasowy

Już po raz XVII Opera Krakowska zaprasza wszystkich melomanów, miłośników muzyki operowej i baletu na Letni Festiwal Opery Krakowskiej od 8 czerwca do 5 lipca!

XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej

XVII Letni Festiwal Opery Krakowskiej / fot. materiał prasowy

Festiwal zainauguruje premiera romantycznego „Trubadura” G. Verdiego (8,9,11,12 VI). Spektakl, w dwusetną rocznicę urodzin kompozytora, w reżyserii Laco Adamika ze scenografią i kostiumami Barbary Kędzierskiej, przygotowuje muzycznie i poprowadzi Tomasz Tokarczyk. W spektaklu wystąpią znakomici soliści. Oprócz solistów Opery Krakowskiej w partii Azuceny usłyszymy Małgorzatę Walewską i Agnieszkę Rehlis, jako Manrico Michała Lehotskyego (ze Słowacji) i Arnolda Rutkowskiego, jako Ferrando Josefa Benci (ze Słowacji), a w partii wystąpi Il conte di Luna wystąpi Dainius Stumbras (z Litwy) i Adam Szerszeń, znany polski baryton, debiutujący na scenie Opery Krakowskiej.

Mariusz Kwiecień ponownie wystąpi w tytułowej partii Eugeniusza Oniegina! Niezrównany polski baryton zaśpiewa na naszej scenie tylko dwa spektakle 21 i 23 VI, zamykając sezon artystyczny Opery Krakowskiej. Dodajmy, że właśnie partią Oniegina Mariusz Kwiecień otworzy sezon artystyczny 2013/2014 Metropolitan Opera. Przypomnijmy, że inscenizacja „Eugeniusza Oniegina” Michała Znanieckiego została uznana za najlepszy spektakl operowy w Hiszpanii w sezonie 2010/2011.

Premiera „Trubadura” to nie jedyna atrakcja w ramach obchodów roku verdiowskiego. W budynku przy ulicy Lubicz zobaczymy także dwie opery tego kompozytora: „Traviatę” (14 VI), w której partię tytułową wykona Edyta Piasecka-Durlak i „Rigoletto” (5 VII) – w głównych partiach wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha i Leszek Skrla. Jubileusz uświetni także koncert „Arie Oper Świata – Viva Verdi!”(25 VI), który już tradycyjnie odbędzie się w zabytkowej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu. Podczas koncertu wystąpią soliści naszego teatru – Magdalena Barylak, Katarzyna Oleś-Blacha, Tomasz Kuk i gościnnie Dainius Stumbras oraz Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka. Artyści wykonają m.in. fragmenty oper – „Taviaty”, „Rigoletta”, „Aidy”, „Nabucco” i „Trubadura”.

Na wawelski dziedziniec zaprosimy także wielbicieli baletu i tańca na „Grand Pas…! – gala baletowa” (3 VII). Będzie to już czwarta edycja gali baletowej tradycyjnie z udziałem najwybitniejszych polskich solistów oraz gości z całej Europy. Wystąpią soliści Opery Narodowej Ukrainy im. Tarasa Szewczenki w Kijowie oraz Polski Balet Narodowy Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie. Program uzupełni Zespół Baletu Opery Krakowskiej.

Również na Wawelu soliści, Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej wykonają słynne oratorium „Carmina Burana” C. Orffa (premiera 28 VI, kolejne spektakle 29 i 30 VI). Grono wykonawców uzupełni Balet Opery Krakowskiej i inne zaproszone zespoły. Jesteśmy przekonani, że zarówno wykonanie artystyczne widowiska, jak i sceneria dziedzińca najpiękniejszego polskiego zamku królewskiego spowoduje, że będą to trzy niezapomniane wieczory.

Podczas festiwalu gościnnie wystąpi Polski Balet Narodowy. Zaprezentuje „Obsesje” – wieczór baletowy w trzech częściach (1 VII). Otworzy go suita z pełnospektaklowego baletu Krzysztofa Pastora „Kurt Weill”, następnie artyści zatańczą wersję „Święta wiosny” izraelskiego choreografa Emanuela Gata, a na koniec zobaczymy poruszającą grę nastrojów i emocji w dynamicznym balecie „Moving Rooms” Krzysztofa Pastora. Zespół będzie można także podziwiać podczas gali baletowej (3 VII).

Program festiwalu dopełni spektakl baletowo-operowy „Orfeusz i Eurydyka” Ch. W. Glucka (16 i 18 VI), który przygotował Giorgio Madia, włoski choreograf odnoszący sukcesy na scenach europejskich.

Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ