Tuesday, June 18, 2024
Home / Kultura  / Drugi weekend w ramach XIV. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Drugi weekend w ramach XIV. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego

Już niedługo przed nami kolejny weekend w ramach XIV. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, podczas których nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie coś dla siebie. Na odwiedzających czekają opowieści pasjonatów i wykłady ekspertów!

Cerkiew greckokatolicka - Bartne.Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Cerkiew greckokatolicka - Bartne.Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Już niedługo przed nami kolejny weekend w ramach XIV. Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, podczas których nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie coś dla siebie. Na odwiedzających czekają opowieści pasjonatów i wykłady ekspertów!

Cerkiew greckokatolicka - Bartne.Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Cerkiew greckokatolicka - Bartne.Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów

Podczas drugiego weekendu XIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, 26-27 maja, będzie można zwiedzić: zagrodę maziarską w Łosiu, cerkiew greckokatolicką w Bartnem, kościół rzymskokatolicki z Łososiny Dolnej oraz zbór ewangelicki ze Stadeł w Nowym Sączu, zagrodę Felicji Curyłowej w Zalipiu, dwór w Dołędze.

W towarzystwie miejscowego przewodnika będzie można zobaczyć m.in. Łosie, gdzie w sobotę odbędzie się spotkanie z maziarzami. Opowiedzą oni o swoich podróżach wozami maziarskimi oraz tradycjach i obyczajach związanych z handlem mazią. W ciągu całego weekendu chętni będą mogli przejechać się wozem maziarskim po Łosiu oraz spróbować specjałów kuchni łemkowskiej.

Zagroda Maziarska - Łosie, fot. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Zagroda Maziarska - Łosie, fot. Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach

Historię cerkwi greckokatolickiej w Bartnem przybliży przewodnik oprowadzający w oba dni po obiekcie. W niedzielę będzie można wysłuchać interesującego wykładu dr Agnieszki Gronek, poświęconego analizie znaczenia poszczególnych elementów XVIII-wiecznego ikonostasu. A ponadto wybrać się na wycieczkę do kamieniołomu na Maguryczu Wysokim, prowadzoną przez dr. Tadeusza Łopatkiewicza, specjalistę z zakresu etnografii Karpat.

W Nowym Sączu warto odwiedzić dwa wyjątkowe obiekty – zbór ewangelicki oraz kościół rzymskokatolicki. W zborze niemałą atrakcją będzie możliwość wejścia na emporę oraz wysłuchania wykładu dr Lucyny Rotter dotyczącego estetyki oraz symboliki strojów kolonistów niemieckich. O dawnej obrzędowości pogrzebowej w kościele rzymskokatolickim w Łososinie Dolnej opowie natomiast prof. dr hab. ks. Józef Marecki z Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego.

Dla wielbicieli kultury ludowej wyjątkowo interesująca będzie zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu, po której oprowadzi gości wnuczka malarki. W sobotę etnograf Teresa Komornicka-Rościszewska poprowadzi spotkanie z zalipiańskimi malarkami.

Dwór w Dołędze - Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Dwór w Dołędze - Muzeum Okręgowe w Tarnowie

Z kolei miłośnicy historii z pewnością chętnie udadzą się do dworu w Dołędze, będącego świadkiem wielu niezwykłych wydarzeń. Jednemu z nich, rabacji chłopskiej z 1846 r., poświęcony będzie osobny wykład, który wygłosi kustosz dworu – Władysław Konieczny. Można będzie także wziąć udział w warsztatach botanicznych Świat roślin parkowych i wielu innych wydarzeniach.

Niektóre punkty programu są objęte rezerwacją, której można dokonać telefonicznie (tel. 12 423 35 55) w dniach 21–25 maja, w godz. 10.00–17.00

 

„Miasto Kobiet” jest patronem medialnym wydarzenia.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • ศัลยกรรมเกาหลี 12 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] There you will find 76897 more Information to that Topic: miastokobiet.pl/xiv-malopolskie-dni-dziedzictwa-kulturowego/ […]

  • Cryptonia Market 12 listopada, 2019

    … [Trackback]

    […] Find More on that Topic: miastokobiet.pl/xiv-malopolskie-dni-dziedzictwa-kulturowego/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ