Wzorzysta tapeta do sypialni. Zobacz najpiękniejsze inspiracje!
Oaza spokoju jest w zasięgu ręki, dzierżącej przyrządy do tapetowania

Tapeta w sypialni powinna sprzyjać relaksowi / fot. materiał Partnera
Oto hit aranżacyjny ostatnich lat — na ścianach można zobaczyć różne motywy i odważne kolory, także w przestrzeniach przeznaczonych do relaksu. Jak dobrać wzorzystą tapetę do sypialni? Zobacz najciekawsze pomysły aranżacyjne
Jak wybrać wzorzystą tapetę do sypialni?
Sypialnia to miejsce odpoczynku i wyciszenia, dlatego wzór na tapecie nie powinien być zbyt krzykliwy. Wyraziste i kontrastowe motywy mogą utrudniać relaks i zasypianie, a także zaburzać koncentrację. Najlepiej wybrać wzory stonowane i delikatne, spójne z kolorystyką reszty pomieszczenia. Ma to szczególne znaczenie, jeśli tapetowane ma być całe pomieszczenie. Nie znaczy to jednak, że tapety mają być nudne i nijakie. W przypadku ściany za łóżkiem, na którą nie patrzy się podczas zasypiania, można zastosować mocniejsze akcenty. Takie rozwiązanie jest dobrym kompromisem pomiędzy utrzymaniem nastroju sprzyjającemu wypoczynkowi i intymności, a odrobiną ekstrawagancji i innowacji w designie.
Sypialnia z motywem liści
Motyw palm, monstery czy innych tropikalnych liści to popularne wzory na tapety w sypialni. Nauka udowadnia, że zieleń, obecna w tych motywach, sprzyja relaksowi i uspokaja. Elementy organiczne sprawiają również, że sypialnia wydaje się bardziej przytulna i naturalna. Wzory w liście są bardzo uniwersalne i sprawdzą się m.in. w stylu minimalistycznym, skandynawskim czy romantycznym, a nawet boho i czy japońskim. Liściaste tapety świetnie się komponują z meblami z naturalnego drewna, wiklinowymi dodatkami, plecionkami, makramami i naturalnymi materiałami takimi jak len, wełna, futro czy korek. Zieleń na tapecie komponuje się także z większością pastelowych kolorów – błękitami, różami, beżami, szarościami i żółciami.

fot. materiał Partnera
Tapeta ornamentowa do sypialni glamour
Styl glamour jest często wybierany do sypialni ze względu na romantyczną, sensualną atmosferę, którą tworzy. Ten styl lubi przepych, detale i bogate wykończenia, co daje poczucie rozpieszczania i komfortu. Dlatego sprawdzają się w nim tapety z wyrazistymi ornamentami oraz wprowadzające elementy złota, srebra i inne lustrzane, połyskujące drobinki. Takie tapety w półmroku robią bardzo luksusowe i tajemnicze wrażenie, pobudzając zmysły. Wzory na tapetę do sypialni w stylu glamour mogą imitować kwiaty lub być bardziej geometryczne. Najważniejszy jest tu jednak wyrazisty kontrast kolorów i misterność wzornictwa. Dobrze dobrana, ozdobna tapeta potrafi z prostego wnętrza zrobić sypialnię glamour.

fot. materiał Partnera
Sypialnia ze wzorem kwiatowym lub etnicznym
Kwiatowe tapety pasują do stylów romantycznych i sensualnych np. eklektycznego, zwiewnego boho czy delikatnego stylu angielskiego. Komponują się też w odprężających aranżacjach prowansalskich i rustykalnym. Podkreślają ich przytulność i delikatność. Kwiatowe motywy nadają się do wykorzystania na ścianach akcentowych, jednak w przypadku tapetowania całego pokoju, dobrze jest łączyć je z panelami ściennymi, boazerią, czy listwami dekoracyjnymi tak, aby nie przytłoczyły wnętrza. Do sypialni najlepiej wybrać tapety w odcieniach pastelowych. W przypadku tych o bardziej wyrazistym kolorze, dobrze jest postawić na drobniejszy i subtelniejszy wzór.

fot. materiał Partnera
Geometryczna tapeta w sypialni
Wzory geometryczne wcale nie muszą być przytłaczające czy rozpraszające w sypialni. Trzeba jednak odpowiednio je dobrać. Tak jak w przy innych wzorach, ograniczenie się do ściany akcentowej pozwala na zastosowanie intensywniejszych form i kolorów. Natomiast w wypadku tapetowania całego pokoju, lepiej wybrać wzór drobny i rozsiany. Geometryczne tapety tego typu dobrze sprawdzą się w stylu skandynawskim. Przełamią też monotonię stylu minimalistycznego. Mogą być dobrym wykończeniem zarówno sypialni dorosłych jak i dziecka czy nastolatka.

fot. materiał Partnera
Fototapeta w sypialni
Fototapeta może być ryzykownym wyborem do sypialni. By nie zakłócała relaksu i odpoczynku domowników, powinna przedstawiać spokojny i melancholijny widok. Może to być motyw oceanu, nieba, drzew, plaży i natury, który zagwarantuje otoczenie sprzyjające relaksowi. Zdecydowanie mniej spotykane są w sypialniach fototapety ukazujące zwierzęta, iluzje optyczne, miasta i motywy industrialne. Takie fototapety są mocno stymulujące wizualnie i rozpraszające.

fot. materiał Partnera
Tapeta w paski w sypialni
Pionowe i poziome pasy świetnie sprawdzą się w pomieszczeniach niskich i ciasnych. Jeśli sypialnia jest wyjątkowo mała, pozwolą optycznie powiększyć przestrzeń i zniwelować poczucie klaustrofobii. Chcąc wytapetować całe pomieszczenie, lepiej wybierać wzory złożone z pasów o różnej grubości, gdyż są mniej monotonne. Jeśli tapeta ma być tylko akcentem, można wybrać większy, kontrastowy wzór. Trzeba pamiętać, że większy deseń spotęguje efekt wydłużenia (w przypadku pasów pionowych) lub poszerzenia (gdy pasy są poziome) ściany.
Co ciekawe, tapety w pasy stosuje się zarówno w stylach nowoczesnych, np. skandynawskim, jak i klasycznym designie np. angielskim, francuskim, z tym że style konwencjonalne bazują na kolorach pastelowych, a minimalistyczne sięgają po mocniejsze kontrasty (biel z szarością, biel z czernią).

fot. materiał Partnera
Tapeta 3D w sypialni
Wypukłe i fakturowane tapety to odpowiedni wybór dla zachowania monochromatycznej (jednolitej) kolorystyki (np. wszystko utrzymane w bieli). Struktura takiego wykończenia pozwala na przełamanie monotonii i wprowadzenie dodatkowego wymiaru. Jednocześnie tapety 3D nie są rozpraszające, a przy tym bardzo funkcjonalne. Najpopularniejsze motywy do sypialni to np. cegła lub imitacja marmuru, choć można znaleźć też inne oryginalne wzory.
Tapety trójwymiarowe stosuje się najczęściej w projektach w stylu minimalistycznym, nowoczesnym, skandynawskim lub loftowym.

fot. materiał Partnera
Karo 22 lipca, 2021
Uwielbiam tapety we wnętrzach, a zwłaszcza w salonie i w sypialni. Jednak umieszczenie tapety na ścianie w sypialni wiąże się także z dobraniem odpowiedniej pościeli, która będzie uzupełnieniem aranżacji. Posiadając wzorzystą tapetę należy kupić pościel w takim samym lub podobnym wzorze lub całkowicie gładką, tak aby tapeta i wzór znajdujący się na poszewce nie „gryzły” się nawzajem.