Wyższe zapotrzebowanie na białko ‒ czym je zastąpić?
Kto, kiedy i dlaczego potrzebuje go więcej?
Wyższe zapotrzebowanie na białko może przysporzyć wiele kłopotów. Typowa dawka tego ważnego elementu diety jest stosunkowo łatwo uzyskiwana ze zdrowej diety. Niestety, wiele osób potrzebuje dostarczać sobie ilości, które znacznie przekraczają te wartości. Kogo to dotyczy i jak zastąpić naturalne produkty, aby ułatwić sobie cały proces?
Większe zapotrzebowanie na białko – kogo dotyczy?
Zanim przejdziemy do możliwych opcji zastąpienia naturalnego białka w diecie, warto przyjrzeć się powodom, dla którego ludzie będą potrzebowali te alternatywy wprowadzić. Kto będzie najczęściej w potrzebie zwiększenia podaży białka?
• Osoby uprawiające sport – to tyczy się zarówno amatorów, półprofesjonalistów, jak i zawodowców. Białko szczególnie ważne będzie dla osób, które próbują zwiększyć swoją masę mięśniową, gdyż jak wiadomo, jest ono podstawowym jej budulcem. To właśnie ono pozwala zregenerować mikrouszkodzenia i nadbudować ubytki.
• Kobiety w ciąży i podczas laktacji – białko jest niezwykle ważne dla każdego człowieka, jednak jego zwiększone ilości są szczególnie ważne dla najmłodszych. Jest ono odpowiednie do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju na przestrzeni wielu aspektów.
• Pacjenci po infekcjach i urazach – tutaj rozumowanie jest bardzo proste. Stany infekcji sprawiają, że białko transportowane jest w dużej ilości do miejsc, które są zainfekowane. W ten sposób bardzo łatwo o niedobór w innych miejscach organizmu. Właśnie dlatego bardzo ważna jest tutaj zwiększona podaż tego ważnego składnika odżywczego.
Zapotrzebowanie na białko naturalne – skąd je brać?
Jakkolwiek naturalne pożywienie nie zawsze wystarczy w przypadkach dużego zapotrzebowania na białko, wciąż ma ono bardzo ważną i główną rolę w jego dostarczaniu. Właśnie z tego powodu warto dowiedzieć się, z jakich pokarmów otrzymamy jego największe i najbardziej odżywcze wartości.
Białko dzielimy na to, które jest w pełni wartościowe, jak i niepełnowartościowe. Pierwsze z nich posiada wszystkie potrzebne człowiekowi aminokwasy, drugiemu zwykle brakuje kilku.
Do najlepszych źródeł białka pełnowartościowego należą:
• mięso – mowa zarówno o kurczaku, wołowinie, wieprzowinie i innych odmianach;
• produkty mleczne – znajdą się tutaj zarówno twarogi, naturalne serki, jogurty, jak i sery;
• ryby – zarówno chude, jak i tłuste.
Do dobrych źródeł niepełnowartościowego białka zaliczyć trzeba:
• soja,
• warzywa strączkowe,
• pełnoziarniste produkty zbożowe,
• orzechy i pestki,
• mleka roślinne.
Niestety, nie zawsze uda się dostarczyć wystarczającą ilość białka naturalnymi sposobami. Jak je wtedy zastąpić?
Jak zastąpić naturalne białko?
Najłatwiejszym, a zarazem w pełni wartościowym sposobem na zwiększenie podaży białka w sposób pozadietetyczny jest jego suplementacja. Ważne, aby produkt, na który się zdecydujemy, był wykonany z białka, które dostarcza wszystkich potrzebnych organizmowi aminokwasów.
Warto postawić na białka serwatki, takie jak produkt marki Fresubin Protein, które można znaleźć tutaj: https://zywieniemaznaczenie.pl/produkty/fresubin-protein-powder/. Charakteryzuje się on naturalnym smakiem, który połączony został z łatwą rozpuszczalnością i sprawną przyswajalnością. W ten sposób nawet osoby, które mają problemy z jedzeniem typowych posiłków mogą z łatwością przyjąć dawkę wartościowego białka. Do wszystkiego dołączona zostaje odpowiednia miarka, która pozwala dbać o prawidłową podaż każdego dnia.