Monday, April 22, 2024
Home / Kultura  / Wystawa: „W krainie marzeń i pragnień”

Wystawa: „W krainie marzeń i pragnień”

Zobacz wystawę malarstwa Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej, Marioli Ptak i Grzegorza Ptaka

„Nasz Smok” Dariusz Twardoch / fot. materiały prasowe

W dniach 25-27 listopada odbędzie się zbiorowa wystawa malarstwa Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej oraz artystycznego małżeństwa Marioli i Grzegorza Ptaków, dla których tłem będą obrazy Dariusza Twardocha. Wernisaż wystawy rozpocznie się 25 listopada o godz. 18.00 w Krakowie, w artystycznej przystani jaką jest Niebieski Art Hotel przy ul. Flisackiej 3. Wystawa będzie czynna 26 listopada (sobota) w godz. 13-20, a 27 listopada (niedziela) w godz. 12.00-18.00

„Nasz Smok” Dariusz Twardoch / fot. materiały prasowe

„Nasz Smok” Dariusz Twardoch / fot. materiały prasowe

Podczas wystawy będzie można nabyć wszystkie z prezentowanych prac w tym: ceramikę i obrazy olejne Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej, oleje Marioli Ptak, akryle Grzegorza Ptaka oraz pastele Dariusza Twardocha z prywatnej kolekcji galerii.
Każdy z artystów gdzie indziej czerpie inspiracje dla swoich prac, ale to co łączy ich dzieła to sugestywność przekazu i przeniesienie odbiorcy do cudownego miejsca które każdy z nas posiada i pielęgnuje, do krainy marzeń i pragnień – tych dziecięcych, dorosłych czy też pełnych nadziei i radości.

Ceramika Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej / fot. materiały prasowe

Ceramika Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej / fot. materiały prasowe

Wystawa będzie inauguracją nowej galerii Polish Art&Design, promującej twórczość polskich artystów i tych którzy ukochali sobie nasz kraj – tu żyją i tworzą.

Wstęp wolny

O autorach:

Małgorzata Piątek-Grabczyńska

Obraz Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej / fot. materiały prasowe

Obraz Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej / fot. materiały prasowe

Absolwentka wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Swoją przygodę z wystawami zapoczątkowała udziałem w projekcie Malarstwo Młodych w 2001 roku. Inspirują ją rzeczy drobne, niepozorne, zwyczajne, jak kształt czapki, kolor, jakiś deseń, kawałek drewna, które przyodziane w odrobinę wyobraźni stają się początkiem całkiem nowej historii. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, oraz współpracę z wieloma galeriami w kraju i poza jego granicami.
M.P-G: „Są takie obrazy, które piętnują naszą wyobraźnię, tkwiąc w niej głęboko nie chcą odejść w zapomnienie. Są też takie, które znikają mimochodem, bezpowrotnie kryjąc się
w zakamarkach naszego umysłu. Wiem też, że istnieją gdzieś te jeszcze nieodkryte, złożone z rzeczy drobnych, błahych, poruszających wyobraźnię. Moje malowanie to podróż. A ja? – Zawsze na jej progu, mrużąc oczy otwieram drzwi i brnę dalej w poszukiwaniu nowych światów, pejzaży, skrawków nieba, kolorów.”

Mariola Ptak

Obraz Marioli Ptak / fot. materiały prasowe

Obraz Marioli Ptak / fot. materiały prasowe

Urodziła się w 1977 r. w Tychach. W latach 93 – 97 uczęszczała do Liceum Plastycznego im
J. Pankiewicza w Katowicach. W 1997 roku rozpoczęła naukę w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego gdzie w 2002 broni dyplomu z malarstwa (wyróżnienie) w pracowni prof. Jerzego Wrońskiego. Wzięła udział w szeregu wystaw w Polsce i poza granicami (Wlk. Brytania, Francja, Meksyk, Dania, Szwecja). Prace artystki znajdują się w prywatnych zbiorach min w: Meksyku, USA, Francji, Luksemburgu, Niemczech).
Malarstwo Marioli Ptak dotyka przestrzeni gdzie kobieta gra główną rolę: kobieta – poetka, kobieta współczesności i przeszłości, która przez ułamek sekundy zatrzymała się na obrazie: w tańcu, wśród kwiatów, przy filiżance herbaty, w teatrze. W obrazie zdarza się spotkanie z kobietą i rozmowa bez słów – spotkanie fascynujące, wypełnione zapachami, tanecznymi gestami, listami. Jak gdyby spotkanie z Marie Claude Pietragallą…
„Biały motyl
Leci między goździkami
Czyj duch?”
/Issa/

Grzegorz Ptak

Obraz Grzegorza Ptaka

Obraz Grzegorza Ptaka

Urodził się w 1977 r w Kielcach. W latach 93 – 97 był uczniem kieleckiego Liceum Plastycznego im. J. Szermentowskiego. W 1997 roku rozpoczyna naukę w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego gdzie w 2002 broni dyplomu z malarstwa (wyróżnienie) w pracowni prof. Jerzego Wrońskiego. Poza wieloma wystawami w kraju i za granicą, Grzegorz współpracował także z galeriami w Londynie, Seebach (Francja), Malmo (Szwecja), Farum (Dania) czy Instytutem Polskim w Sztokholmie, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, Włoszech.
Grzegorz Ptak uprawia ilustracyjne malarstwo akrylowe, które odzwierciedla inspiracje autora związane ze światem baśni i fantazji. Tematy obrazów zmieniały się na przełomie lat, jednak rdzeń pozostaje wciąż ten sam – charakteryzuje je atmosfera teatralności i tajemnicy. Wynikają one zarówno z inspiracji baśniami słowiańskimi (Spirin), baśniami „północy” (Theodor Kittelsen, John Bauer), magią teatru. Skupieniem i prostotą ujęcia tematu nawiązują do idei Ikony.
Grzegorz wraz ze swoją żoną Mariolą prowadzi projekt o nazwie TEATR KSIEŻYC.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • 놀이터추천 15 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Read More on on that Topic: miastokobiet.pl/wystawa-w-krainie-marzen-i-pragnien/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ