Friday, May 24, 2024
Home / Kultura  / Wystawa „Nie garb się!” w Kamienicy Hipolitów.

Wystawa „Nie garb się!” w Kamienicy Hipolitów.

Nie garb się! jest kolejną wystawą z cyklu „Od frontu i od kuchni” organizowanego od kilku lat w Kamienicy Hipolitów. Tytuł odwołuje się do sposobu wychowania dzieci i młodzieży, związanego z surowością obyczajów i miejscem

Wystawa "Nie garb się" w Kamienicy Hipolitów

Wystawa "Nie garb się" w Kamienicy Hipolitów / fot. materiał prasowy

Nie garb się! jest kolejną wystawą z cyklu „Od frontu i od kuchni” organizowanego od kilku lat w Kamienicy Hipolitów. Tytuł odwołuje się do sposobu wychowania dzieci i młodzieży, związanego z surowością obyczajów i miejscem młodego człowieka w hierarchii rodzinnej w XIX i na początku XX wieku.

Wystawa "Nie garb się" w Kamienicy Hipolitów

Wystawa „Nie garb się” w Kamienicy Hipolitów / fot. materiał prasowy

Nauka w drugiej, wychowanie w pierwszej kolejności – ta zasada obowiązywała tak w domu, jak i w szkole. Od najmłodszych lat wpajano dzieciom „znajomość zwyczajów i obowiązków grzeczności”, taktu, przyzwoitego zachowania się w różnych sytuacjach. Już najmłodsze dzieci uczone były bezwzględnego szacunku dla starszych, zarówno krewnych, jak i obcych, odpowiedniego zachowania się przy stole i w towarzystwie. Na wychowanie młodego człowieka składała się jednak nie tylko nauka dyscypliny, system nakazów i zakazów, ale także ćwiczenia tężyzny ciała, gimnastyka, a w przypadku małych dzieci zabawki, które spełniały funkcję pomocy pedagogicznej.

Wystawa podzielona została na kilka części: wychowanie domowe, szkolne, wychowanie przez sport oraz wychowanie najmłodszych dzieci. Pokażemy sprzęty sportowe takie jak rowery, hulajnogi, zestawy do gry w krykieta i badmintona, sanki, łyżwy i wiele innych. W zaaranżowanej sali lekcyjnej będzie można zobaczyć jakich przyborów i pomocy naukowych używali uczniowie krakowskich szkół, jak wyglądał ówczesny mundurek gimnazjalisty i ubiór panny na pensji. Ciekawym elementem będzie z pewnością „Raj dla dzieci”, czyli witryna sklepu z zabawkami, jaki w okresie międzywojennym mieścił się przy jednej z krakowskich ulic. Pokażemy także rzemienną dyscyplinę, służącą do wymierzania kary oraz pulpit uczniowski ze specjalną podpórką uniemożliwiającą garbienie się nad książkami.

Zwiedzający będą mogli zagrać w popularne w tamtym czasie gry planszowe i zręcznościowe oraz sprawdzić swoje siły w rozwiązywaniu zagadek logicznych.

Wernisaż wystawy odbędzie się w Kamienicy Hipolitów 13.03.2013, godz. 17.00

Wystawie towarzyszy program edukacyjny.

Kurator wystawy: Katarzyna Bury

Ceny biletów:

normalny 7 zł

ulgowy 6 zł

grupowy, szkolny 4,50

rodzinny 14 zł

Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3 14.03.2013–2.06.2013

 Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ