Wednesday, April 24, 2024
Home / Kultura  / Wystawa „Nie garb się!”+program edukacyjny dla szkół

Wystawa „Nie garb się!”+program edukacyjny dla szkół

"Nie garb się!" jest kolejną wystawą z cyklu „Od frontu i od kuchni”, organizowanego od kilku lat w Kamienicy Hipolitów. W związku z tą wystawą został przygotowany program edukacyjny dla szkół.

Wystawa "Nie garb się!"

Wystawa "Nie garb się!" / fot. materiał prasowy

Nie garb się! jest kolejną wystawą z cyklu „Od frontu i od kuchni”, organizowanego od kilku lat w Kamienicy Hipolitów. Tytuł wystawy nawiązuje do sposobu wychowania dzieci i młodzieży, opartego na surowości obyczajów i miejscu młodego człowieka w hierarchii rodzinnej w XIX i na początku XX wieku. W związku z tą wystawą został przygotowany program edukacyjny dla szkół.

Wystawa "Nie garb się!"

Wystawa „Nie garb się!” / fot. materiał prasowy

Co wypada, a co nie, czyli dobre maniery w czasach pradziadków

Konwenans, maniery, dyscyplina – to słowa, które powoli odchodzą w niepamięć. Na warsztatach będzie można wysłuchać wspomnień pisanych przez dzieci ponad wiek temu, dowiedzieć się, czym była surowa dyscyplina, co wypadało dziecku, a czego nie wolno było mu robić, jak trzeba było się zachować w towarzystwie i w co się należało ubrać, idąc z wizytą.

Grupy docelowe: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych.

Tabliczka czy tablet? Czyli nauka i zabawa 100 lat temu

Warsztat edukacyjny przybliżający tematykę związaną z nauką i wychowaniem. Jak wyglądała nauka szkolna 100 lat temu? Jakich przedmiotów nauczano? Co to była pensja? Jak wyglądał pierwowzór kalkulatora? Jakie przyrządy i urządzania pomagały w nauce naszym pradziadkom? Za co można było zostać wyrzuconym ze szkoły? Co wolno było panienkom, a co chłopcom?

Grupy docelowe: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych.

Zabawy naszych pradziadków

Warsztat edukacyjno-ruchowy zaznajamiający z grami i zabawami na przełomie XIX i XX wieku. Na podstawie wspomnień i pamiętników odtworzymy popularne w tamtym czasie gry zespołowe i sprawnościowe. Dzieci poznają zabawy dotąd im nieznane, ale odkryją też, że na co dzień grają i bawią się, jak ich rówieśnicy ponad 100 lat temu.

Kamienica Hipolitów znajduje się niedaleko Plant, czyli popularnego miejsca zabaw dzieci w XIX i na początku XX wieku – przy sprzyjającej pogodzie będzie można przenieść część zajęć w plener.

Grupy docelowe: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych.

Wydarzenia towarzyszące wystawie:

 23 marca, sobota, godz. 17.00 (dla niewidomych)

Nie garb się!

Interaktywne oprowadzanie po wystawie dla osób niewidomych i niedowidzących z wykorzystaniem audiodeskrypcji oraz dotykowego oglądania wybranych eksponatów.

Wstęp bezpłatny (zajęcia w ramach Muzeomanii). Informacja: Katarzyna Bury (k.bury@mhk.pl)

14 kwietnia, niedziela, godz. 11.00, 15.00

Akademia Małego Odkrywcy

Tabliczka czy tablet? Nauka i zabawa w dawnym Krakowie

Wspólne poznawanie przyrządów i urządzeń, które 100 lat temu pomagały naszym przodkom w nauce. Opowieści o tym, co to jest pensja, jak na początku ubiegłego stulecia wyglądała nauka i jakich przedmiotów uczyły się wówczas dzieci. Uczestnicy będą mogli poćwiczyć pisanie na tabliczkach woskowych wielokrotnego użytku.

Wstęp: 5 zł od osoby (zajęcia w ramach Muzeomanii)

11 maja, sobota, godz. 11.00

Coś z niczego, czyli jak zrobić zabawkę

Warsztaty twórcze dla rodzin z dziećmi. W bogatych domach dzieci bawiły się zabawkami gotowymi, kupowanymi w sklepach, czasem specjalnie sprowadzanymi z Wiednia czy Paryża. Jednak największą radość – dawniej i dziś – sprawiają zabawki, które można wymyślić i stworzyć samemu. Na warsztatach będzie można poćwiczyć kreatywne myślenie, zastanowić się, jak z przedmiotów dostępnych w każdym domu zrobić jedyne, niepowtarzalne zabawki.

25 maja, sobota, godz. 11.00

Tańcowała igła z nitką, czyli co panienka musi umieć

Warsztaty twórcze dla rodzin z dziećmi. Dawniej każda dziewczynka uczyła się szyć, haftować i cerować. Dziś zdarza się, że nawet dorośli bezradnie rozkładają ręce nad urwanym guzikiem. Podczas warsztatów pokazane zostaną haftowane i szydełkowe robótki z XIX i początku XX wieku, będzie można zapoznać się z narzędziami niezbędnym małej hafciarce, dowiedzieć się, do czego potrzebny był grzybek i tamborek.

Następnie każdy z uczestników spróbuje wyhaftować przygotowany wcześniej wzór. Uczestnicy skorzystają z kopii szablonów do ćwiczeń hafciarskich, które w oryginale będzie można zobaczyć na wystawie.

Warsztat dla dzieci w wieku 7–12 lat.

Uwaga: będziemy używać prawdziwych, tzn. ostrych igieł krawieckich.

01 czerwca – niespodzianka z okazji Dnia Dziecka

2 czerwca, niedziela, godz. 11.00

Na zakończenie – Interaktywne oprowadzanie po wystawie.

Na wszystkie warsztaty liczba miejsc ograniczona, prosimy o wcześniejszą rezerwację. Rezerwacji i zapisów można dokonać na tydzień przed zajęciami.

Centrum Obsługi Zwiedzających

Rynek Główny 1, 31-042 Kraków; tel. 12 426 50 60; info@mhk.pl, www.mhk.pl

Wstęp na wszystkie wydarzenia w cenie biletu na wystawę (z wyjątkiem spotkań w ramach Muzeomanii).

Źródło: materiał prasowy

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ