Wyprawka dla psa – cenne porady
Garść informacji dla nowych opiekunów czworonogów i dla tych, którzy chcą zatroszczyć się o nie jak najlepiej.
Pies to jedno z tych zwierząt, które za czułą opiekę i zainteresowanie odwdzięczają się wiernością i prawdziwym uczuciem. Nic więc dziwnego, że pokusa posiadania jednego z czworonożnych przyjaciół jest spora. Aby jednak wspólne życie ze szczeniakiem było udane a maluch wyrósł na zdrowego i zadowolonego kompana trzeba odpowiednio się przygotować. Na szczęście, nie musi to być trudne
Podejmujemy decyzję – czyli co warto wiedzieć zanim wybierzemy szczeniaka
Choć na widok słodkiego szczeniaka łatwo ulec emocjom musimy pamiętać, że decyzja o przygarnięciu psa powinna być dogłębnie przemyślana i przedyskutowana z wszystkimi członkami rodziny. Jest to bowiem zwierzę, które przez najbliższych kilkanaście lat będzie wymagało naszej codziennej uwagi oraz opieki.
Przede wszystkim, jeśli myślimy o sprowadzeniu pieska do domu powinniśmy lepiej poznać charakterystyki ras. Wybierając szczeniaka nie można kierować się jedynie jego wyglądem! Każda rasa psa ma inny charakter. Są psy, które każdego dnia potrzebują minimum kilkunastokilometrowych spacerów – jeśli jesteśmy domatorami, którzy niechętnie wychodzą i aktywnie spędzają czas nie będziemy w stanie pełnić potrzeb takiego psa. I odwrotnie, są pieski które wolą spędzać czas na kanapie – w zabieganej, aktywnej rodzinie będą czuły się nieco samotne.
Przed wyborem rasy szczeniaka warto też dowiedzieć się nieco o tym, jak wygląda sprawa chorób danej rasy. Istnieją bowiem takie, które wymagają szczególnej pielęgnacji skóry lub diety. Warto mieć tego świadomość. Pomocne mogą okazać się rozmowy z weterynarzem, fachowa literatura czy wywiad z hodowcą.
Poza tym, zanim piesek pojawi się w naszym domu powinniśmy skompletować całą wyprawkę dla szczeniaka.
Wyprawka dla psa – czyli robimy zakupy dla malucha
Jeśli podjęliśmy decyzję o tym, że w naszym domu ma pojawić się szczeniak musimy kupić wszystko, czego będzie potrzebował zanim jeszcze przekroczy próg naszego mieszkania. Kupowanie wyprawki dla szczeniaka na ostatnią chwilę może bowiem oznaczać zakup rzeczy wątpliwej jakości oraz niepotrzebnych gadżetów, które raczej do niczego się nie przydadzą.
Z czego powinna składać się wyprawka dla psa? Przede wszystkim z wygodnego miejsca do spania. Wybierzmy legowisko, które nie jest bardzo miękkie. Dzięki temu ciało pieska będzie miało właściwe podparcie i unikniemy problemów np. z kręgosłupem.
Poza tym potrzebujemy ekwipunku na spacery. W przypadku szczeniąt warto zastąpić obrożę szeleczkami, które są wygodniejsze i bezpieczniejsze. Smycz nie powinna być za długa – zrezygnujmy więc na razie z tych rozwijanych, taśmowych, przynajmniej dopóki maluch nie nauczy się pewnie spacerować na smyczy.
Kolejnym, niezwykle ważnym elementem wyprawki dla szczeniaka jest wybór dobrej jakościowo karmy. Zapotrzebowanie energetyczne małych piesków jest bardzo duże, dlatego karma musi być stworzona z myślą właśnie o nich. Tym bardziej, że pies w ciągu pierwszego roku życia bardzo szybko rośnie.
Zadbajmy również o wygodne podawanie jedzenia. Miseczki powinny być dopasowane do wielkości szczeniaka, by jedzenie nie sprawiało trudności. Dobrze też jeśli wyposażone będą w antypoślizgowe nakładki.
W wyprawce szczeniaka nie może zabraknąć też zabawek. Wybierając solidne, wykonane z wysokich jakości materiałów o odpowiednich atestach zyskamy pewność, że zabawa będzie dla szczeniaka bezpieczna. Jednocześnie ocalimy życie niejednej pary butów.
„Dobry, mądry pies” – czyli szkolenie i socjalizacja od najmłodszych lat
Każdy właściciel psa chce by jego czworonożny przyjaciel był dobrze ułożony, posłuszny i chętny do zabawy. Obcowanie z takim zwierzęciem to przecież prawdziwa przyjemność. Aby jednak nie mieć „problemów wychowawczych” z psim nastolatkiem trzeba zadbać o odpowiednie szkolenie już od chwili, w której szczeniak pojawia się w naszym domu.
Warto wzbogacić więc wyprawkę dla szczeniaka w psie smakołyki, zabawki oraz fachową literaturę, która pomoże nam właściwie postępować. Wbrew pozorom zasady szkolenia psa nie są trudne. Poniżej przedstawiamy kilka z nich.
Zaczynamy od wyboru imienia. Powinno być w miarę krótkie. Pamiętajmy również o tym, by nigdy nie wykrzykiwać imienia w złości gdy maluch coś zbroi. Gdy szczeniak skończy około 4 miesięcy możemy zacząć szkolenie psa i naukę sztuczek. Pamiętajmy, żeby komendy były krótkie. Za dobrze wykonane zadanie dajmy szczeniakowi smakołyk.
Równocześnie z nauką komend konieczny będzie trening czystości. Pamiętajmy o tym, by wyprowadzać szczeniaka kilka razy dziennie, najlepiej w tych samych godzinach. Szybko zrozumie, czego od niego oczekujemy.
Na noc zabezpieczmy miejsca, w których załatwia się pupil gazetami lub podkładami. Pamiętajmy, że szczeniak jest jeszcze za mały by wytrzymać wiele godzin. Nie złośćmy się więc i nie karćmy go.
Nauczenie psa odpowiedniego zachowania, czystości czy wykonywania sztuczek powinno odbywać się w atmosferze spokoju. Pies, który jest dobrze traktowany i czuje miłość właścicieli uczy się bowiem znacznie szybciej i chętniej.
Jak więc widać każdy, kto chce przygarnąć pod swój dom słodkiego szczeniaka musi mieć świadomość, że jest to nie tylko wielka radość, ale również spora odpowiedzialność. Na szczęście, odpowiednie przygotowanie wyprawki dla szczeniaka, zdobycie wiedzy o jego potrzebach oraz rozwoju a także przygotowanie się do jego szkolenia sprawić mogą, że nowy członek rodziny szybko przyzwyczai się do nas i da nam wiele radości.