Tuesday, March 5, 2024
Home / Moda  / Moda dziecięca  / Wyprawka dla noworodka: pielęgnacyjny must have

Wyprawka dla noworodka: pielęgnacyjny must have

Poród to dopiero początek

Pielęgnacja skóry noworodka

Pielęgnacja skóry noworodka wymaga nie lada zaplecza / fot. Pixabay

Delikatna skóra noworodka wymaga szczególnej pielęgnacji. Dowiedz się, jakie produkty do pielęgnacji noworodka stosować w pierwszych tygodniach życia maluszka. Sprawdź, co powinno znaleźć się w wyprawce dla noworodka

 

Skóra noworodka wymaga szczególnej pielęgnacji

Skóra noworodka po narodzinach ma wyjątkowe właściwości i różni się od skóry osób dorosłych. Jej dojrzewanie jest procesem złożonym, który rozpoczyna się w momencie porodu i trwa przez pierwsze lata życia. Po narodzinach skóra dziecka jest sucha, cienka i delikatna, z prześwitującą siateczką naczyń krwionośnych, przez co ma zwykle czerwony lub różowy kolor. Warstwa rogowa skóry, stanowiąca barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi jest znacznie cieńsza niż u osób dorosłych, a gruczoły potowe i łojowe nie są jeszcze w pełni wykształcone.

Naturalny płaszcz lipidowy na powierzchni skóry, który stanowi ochronę przed bakteriami i zarazkami chorobotwórczymi wykształca się dopiero po kilku tygodniach i jest bardzo cienki. Co więcej, skóra noworodka ma zdolność absorbowania większej ilości wody, jednak jej utrata także następuje szybciej. W związku z tym łuszcząca się, sucha skóra u noworodka jest zjawiskiem normalnym. Ponadto ma pH bliskie neutralnego i dopiero po jakimś czasie zmienia się w kierunku bardziej kwaśnego, jednak nie jest to taka wartość jak u dorosłych.

Wrażliwa, łuszcząca się, skłonna do alergii skóra noworodka jest podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych i w konsekwencji różnego rodzaju podrażnienia oraz uszkodzenia. Wymaga przez to szczególnej pielęgnacji i zastosowania specjalnych kosmetyków przeznaczonych dla noworodków.

Pielęgnacja skóry noworodka od pierwszego dnia życia –  jakimi kosmetykami?

Warto pamiętać, że skóra noworodka jest bardzo delikatna i wchłania dużo intensywniej wszelkie substancje ze środowiska zewnętrznego. Dlatego należy zwracać uwagę, by produkty pielęgnacyjne były przeznaczone dla noworodków od 1. dnia życia.

Nieodpowiednie preparaty mogą uszkodzić barierę ochronną skóry lub zakłócić jej prawidłowy rozwój, np. poprzez zmianę wartości pH lub naruszanie warstwy lipidowej. Przykładowo, tradycyjne mydła mają zbyt wysokie pH i uszkadzają powłokę lipidową, przez co nie nadają się dla noworodków.

Kosmetyki dla noworodka – ważny skład

Produkty do pielęgnacji noworodka nie mogą powodować podrażnień i zmian pH powierzchni skóry. Powinny być łagodne, hipoalergiczne i przetestowane dermatologicznie. Ich skład nie może budzić żadnych wątpliwości. Kosmetyki dla niemowląt nie powinny zawierać składników mogących powodować podrażnienia, takich jak: alkohol, substancje zapachowe uważane za alergizujące, olejki eteryczne, parabeny, silikony czy parafina.

Preparaty dla noworodków bardzo często zawierają emolienty, czyli składniki o właściwościach natłuszczających, które poprawiają stan skóry dziecka. Odpowiednio stosowane mogą wzmacniać barierę ochronną skóry poprzez dostarczanie wody i lipidów oraz hamowanie utraty wilgoci.

Naturalnym emolientem jest olejek migdałowy, który już w starożytności był najczęściej stosowanym produktem do pielęgnacji niemowląt i małych dzieci. Ze względu na swój skład należy do najbardziej wartościowych olejków. Nadaje się szczególnie do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt. Jest bardzo dobrze tolerowany przez wrażliwą i suchą skórę oraz posiada cenne właściwości odżywcze.

Pielęgnacja skóry noworodka – delikatnej i skłonnej do atopii

Atopowe zapalenie skóry to najczęstsza dolegliwość skórna wieku dziecięcego, która objawia się zaczerwienieniem, suchością skóry, swędzeniem oraz łuszczeniem. Dzieci zwykle cierpią na łagodną postać choroby, określaną jako „wrażliwa, sucha skóra”.

Z uwagi na ryzyko pojawienia się atopii, kosmetyki do kąpieli i pielęgnacji noworodka powinny być przeznaczone do skóry suchej i wrażliwej. Warto wybierać preparaty przetestowane dermatologicznie i bez dodatku substancji uczulających, co minimalizuje ryzyko alergii.

Krem na odparzenia dla noworodka – pupa pod szczególną ochroną

Pupa noworodka narażona jest na odparzenia w okolicy pieluszkowej. Zlekceważone mogą doprowadzić do poważnych problemów, a nawet stanów zapalnych. Najważniejsza jest profilaktyka i szybka reakcja w przypadku zauważenia odparzeń. Aby zapobiec podrażnieniom, należy zmieniać często pieluszki (najlepiej od razu po zabrudzeniu), dokładnie oczyszczać skórę oraz delikatnie ją osuszać.

Warto także zapobiegawczo stosować krem do pupy dla niemowlaka przeciw odparzeniom, który wspomaga regenerację skóry oraz chroni przed negatywnym wpływem moczu i kału. Ponadto przy pierwszych oznakach podrażnienia pomaga zapobiec pogorszeniu się stanu.
Zobacz więcej o przyczynach odparzeń u noworodka oraz jak im zapobiegać: Odparzenia pupy u dziecka – jak im zapobiegać?

 

Co kupić dla noworodka? Lista kosmetyków do kąpieli i pielęgnacji, które musisz mieć

Prawidłowa pielęgnacja noworodka po urodzeniu wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Oprócz właściwego składu ważne jest także przeznaczenie. W wyprawce dla noworodka nie może zabraknąć żelu do mycia ciała i włosów lub płynu do kąpieli oraz szamponu.

 

Ważne są również kosmetyki do pielęgnacji skóry noworodka:

• balsam lub mleczko do ciała dla noworodka
• krem pielęgnacyjny do twarzy i ciała
• krem na odparzenia
• oliwka pielęgnacyjna
• krem na wiatr i niepogodę
• krem z filtrem przeciwsłonecznym
• chusteczki nawilżane.

 

Każdy z wymienionych kosmetyków ma określone przeznaczenie. Trzeba wiedzieć, że prawidłowa pielęgnacja noworodka obejmuje oczyszczanie i nawilżanie skóry. Pierwszy zabieg, czyli kąpiel ma na celu usunięcie niepożądanych czynników drażniących (np. śliny, moczu, kału, brudu i drobnoustrojów chorobotwórczych), które powodują podrażnienia, rozwój infekcji oraz uszkodzenia bariery skórnej.

Sama woda jest niewystarczająca do usunięcia wszystkich zanieczyszczeń z powierzchni skóry i może powodować dodatkowo wysuszenie. Dlatego warto stosować żele do mycia ciała, które dokładnie oczyszczają wrażliwą skórę, nie naruszając jej naturalnej powłoki lipidowej. Z kolei szampony myją i pielęgnują delikatne włosy.

 

Nawilżanie suchej skóry dziecka wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków pielęgnacyjnych, które poprawiają funkcjonowanie bariery ochronnej. Najlepiej sprawdzają się mleczka lub balsamy. Do intensywnej ochrony przed wysuszeniem tych partii ciała, które zazwyczaj są odsłonięte (rączki, buzia), idealny jest krem do twarzy i ciała.

Szczególnie istotne jest stosowanie kremu, gdy powietrze w pomieszczeniach jest bardzo suche (zimą, w okresie grzewczym), natomiast na zewnątrz zimne (ochrona przed mrozem i wiatrem). Skóra dziecka powinna być chroniona także przed promieniowanie UV, gdy nie ma możliwości unikania słońca lub okrywania ciała ubraniem.

 

Natomiast oliwka pielęgnacyjna doskonale sprawdza się do wykonywania masażu. Delikatny dotyk jest bowiem dla maluszka bardzo ważny i przynosi wiele korzyści. Zapewnia poczucie bezpieczeństwa, wspiera rozwój komórek nerwowych i motoryki, odpręża, a także sprzyja wzmocnieniu więzi dziecka z rodzicami. Oliwka pielęgnacyjna polecana jest ponadto do pielęgnacji skóry głowy, gdy pojawia się ciemieniucha. Użycie oliwki znacznie przyśpiesza usunięcie ciemieniuchy, nie podrażniając przy tym delikatnej skóry na głowie maluszka.

Stwórz wyprawkę do pielęgnacji skóry noworodka razem z HiPP

Marka HiPP z myślą o noworodkach stworzyła wyjątkową serię łagodnych produktów HiPP Babysanft SENSITIVE. Kosmetyki idealnie nadają się do pielęgnacji wrażliwej skóry dziecka, nawet skłonnej do atopii (potwierdzone przez lekarzy dermatologów). Preparaty przeznaczone są do mycia i pielęgnacji skóry noworodka już od pierwszego dnia życia. Kosmetyki Babysanft SENSITIVE nie zawierają potencjalnie szkodliwych i alergizujących substancji, takich jak: mydło, parafina, alkohol, silikony, olejki eteryczne, parabeny, emulgatory PEG, substancje zapachowe uważane za alergizujące. Wszystkie kosmetyki HiPP Babysanft zawierają wyciąg z ekologicznych migdałów lub ekologiczny olejek migdałowy, który skutecznie chroni i pielęgnuje skórę dziecka, pozostawiając ją czystą, miękką i delikatną.

 

Wyjątkowa seria HiPP Babysanft SENSITIVE obejmuje szeroką gamę produktów:

 

Kosmetyki do kąpieli noworodka to pielęgnacyjne płyny do kąpieli HiPP Babysanft, które łagodnie myją, zachowując naturalną warstwę ochronną skóry, także przy częstych kąpielach

Kosmetyki do mycia noworodka:
• żel do mycia ciała i włosów HiPP Babysanft oczyszcza wrażliwą skórę i włosy
• szampon pielęgnacyjny HiPP Babysanft do pielęgnacji wrażliwej oraz suchej skóry głowy
• pianka-kaczuszka do mycia twarzy i rąk HiPP Babysanft z funkcjonalną pompką

Produkty do pielęgnacji skóry noworodka:
• intensywny balsam nawilżający HiPP Babysanft do wyjątkowo suchej i wrażliwej skóry, z praktyczną pompką
• oliwka pielęgnacyjna HiPP Babysanft jest doskonała do masażu lub jako dodatek do kąpieli
• mleczko pielęgnacyjne HiPP Babysanft do nawilżania skóry całego ciała
• krem pielęgnacyjny do twarzy i ciała HiPP Babysanft, także w ciekawym opakowaniu w formie żółwika
• krem na wiatr i niepogodę HiPP Babysanft dla ochrony przed zimnem i wiatrem
• chusteczki nawilżane HiPP Babysanft ULTRA SENSITIVE zawierające 99% wody do łagodnego oczyszczania skóry nadwrażliwej i skłonnej do atopii.

 

Co więcej, kosmetyki HiPP Babysanft SENSITIVE zostały stworzone z myślą o całej rodzinie. Doskonale sprawdzają się do pielęgnacji skóry  starszych dzieci i dorosłych.

 

ŹRÓDŁA:

https://www.wiadomoscidermatologiczne.pl/artykul/skora-noworodka-i-niemowlecia-budowa-funkcje-zasady-prawidlowej-pielegnacji-rowniez-w-okresie-zimowym

https://mavipuro.pl/jourarch/PN2018017.pdf

http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-3151b92d-53c8-4ab8-bede-91926abfe772/c/skora-najwazniejszy-narzad-naszego-ciala-dbajmy-o-nia.pdf

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ