Wednesday, July 24, 2024
Home / Uroda  / Trendy  / Wypełniacze do zadań specjalnych

Wypełniacze do zadań specjalnych

Pierwsze zmarszczki na twarzy są impulsem do skorzystania z usług gabinetów medycyny estetycznej. Dr Marek Wasiluk opowiada nam o sposobach i technikach wypełniania bruzd, zmarszczek i korekcji ust.

dr Marek Wasiluk

dr Marek Wasiluk, właściciel kliniki Triclinium w Warszawie

To, na ile lat wyglądamy, zależy od jakości skóry naszej twarzy. Z wiekiem stopniowo zanika podskórna tkanka tłuszczowa i przebudowują się kości policzkowe, dlatego skóra zaczyna opadać. Zmniejsza się też ilość kolagenu i kwasu hialuronowego, które odpowiadają za jej napięcie i sprężystość. Jednym z najbardziej popularnych sposobów powstrzymania tego procesu jest dziś stosowanie wypełniaczy. Do zabiegów wykorzystuje się: kwas hialuronowy, hydroksyapatyt wapnia, kwas polimlekowy i naturalną tkankę tłuszczową.

O tym, co się kryje w wypełniaczach i jak je stosować, opowiada dr Marek Wasiluk, właściciel Kliniki Triclinium

dr Marek Wasiluk

dr Marek Wasiluk, właściciel kliniki Triclinium w Warszawie

Kwas hialuronowy jest najbardziej uniwersalnym i najczęściej stosowanym wypełniaczem. Jego najrzadsza postać wykorzystywana jest w mezoterapii igłowej. Do wypełniania zmarszczek, bruzd i korekcji ust stosuje się kwas średniej gęstości. Wreszcie przy poprawianiu kształtu twarzy, czyli wolumetrii, głęboko pod mięśnie podaje się gęsty kwas hialuronowy. Każdy z nas ma ten kwas. Jest on składnikiem macierzy międzykomórkowej i ma wyjątkową zdolność wiązania wody (jedna cząsteczka potrafi związać tysiąc cząsteczek wody). Dzięki niemu skóra jest jędrna, zwarta i sprężysta. Niestety, z wiekiem ubywa go, i to w tempie jeden procent rocznie.
Kwas hialuronowy, stosowany w preparatach do wypełnień, jest w stu procentach biozgodny z naszym własnym.
Wytwarzany jest przez bakterie w procesach biotechnologicznych, a potem jest oczyszczany, aby zapobiec reakcjom alergicznym. Dostępne na rynku produkty różnią się stopniem oczyszczenia kwasu (ten parametr jest podawany na produktach, warto więc go sprawdzać). Sam używam preparatów Teosyal, bo to obecnie najlepiej oczyszczony kwas. Aby kwas hialuronowy utrzymał się w skórze i nie rozpadł się po jednym dniu, stosuje się stabilizator (BDDA), który łączy go w większe struktury i nadaje mu strukturę sprężystego żelu. To, jak długo kwas hialuronowy utrzymuje się w skórze, zależy od stopnia jego usieciowania (im gęstszy, tym dłużej) i oczyszczenia (im bardziej oczyszczony, tym trwalszy). Wypełnienie zmarszczek i bruzd utrzymuje się sześć-osiem miesięcy, głębokie wypełnienie – ok. 15 miesięcy.
Poza wypełnianiem bruzd i zmarszczek kwas hialuronowy jest najczęściej używany do korekcji ust. Podaje się go w czerwień wargową. Na ogół efekt utrzymuje się pół roku. Można go jednak podtrzymywać na stałym poziomie, dostrzykując preparat co trzy, cztery miesiące.

Wypełniacze do zadań specjalnychKwas polimlekowy to mój ulubiony preparat. Nie jest to typowy wypełniacz, gdyż efekt wypełnienia, który pojawia się w momencie wstrzyknięcia, znika po kilku dniach. Natomiast w ciągu następnych kilku tygodni, a potem miesięcy zmarszczki i bruzdy zaczynają się stopniowo wypełniać. Jest to wynik silnej stymulacji komórek do odbudowy własnego kolagenu. Największy atut kwasu polimlekowego to możliwość uzyskania efektu odmłodzenia bardzo naturalnego (wszyscy zauważą, że lepiej wyglądamy po zabiegu, ale nikt nie powie: „O, coś sobie zrobiłaś”) i długotrwałego, bo efekt utrzymuje się ponad dwa lata. Ważne jest też to, że kwas polimlekowy nie tylko przysparza skórze objętości, ale też zmienia jej strukturę, jej jakość.
Pozostałe dwa wypełniacze są stosowane rzadziej. Hydroksyapatyt wapnia to bardzo dobry preparat, ale nie wszędzie da się zastosować. Służy raczej do wolumetrii, czyli modelowania owalu twarzy. Podaje się go głęboko pod skórę. Efekty utrzymują się długo, ok. dwóch lat.
Z kolei wypełnianie naturalną tkanką tłuszczową pacjenta wykonywane jest najczęściej przy okazji zabiegu liposukcji, kiedy jest pobierana jego tkanka. Osoby, które zdecydowały się na tę metodę, nie zawsze są jednak zadowolone, gdyż tłuszcz może się rozkładać nierównomiernie i lubi zanikać.
Z zabiegów wypełniania należy korzystać u bardzo dobrego, doświadczonego lekarza, który potrafi w razie potrzeby zaproponować zabieg alternatywny. Zdarzają się np. przypadki niewłaściwego podawania kwasu hialuronowego w okolice oczu. Ponieważ zmarszczki są tu na ogół płytkie, a ruchomość tkanek duża, zamiast oczekiwanego efektu mogą się utworzyć nieestetyczne wałeczki. Dlatego sam proponuję moim klientkom na zmarszczki wokół oczu botoks, połączony z zabiegiem laserowym. Kolejnym błędem, i to zarówno klientek, jak i lekarzy medycyny estetycznej, jest sięganie po produkty najbardziej nośne marketingowo. Ja kieruję się przede wszystkim parametrami produktów, rzetelną analizą ich możliwości i potrzeb moich klientów. Ponieważ posiadam wiedzę nie tylko medyczną, ale również z zakresu standardów ISO oraz standardów jakości obowiązujących producentów wyrobów medycznych, potrafię ocenić, czy deklaracje producentów są zgodne z rzeczywistością.

Klinika Zdrowia Triclinium
al. Komisji Edukacji Narodowej 47/13 (200 m od metra Natolin), Warszawa
tel. 22 403 40 34, 794 375 715, fax 22 403 50 35
www.triclinium.pl
recepcja@triclinium.pl

Dr Marek Wasiluk prowadzi blog Medycyna estetyczna bez tajemnic

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ