Powodów wypadania włosów jest naprawdę dużo, a zdiagnozowanie przyczyny jest często bardzo trudne. Poniżej jest wypunktowana lista możliwych przyczyn utraty włosów
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów
• dziedziczne łysienie ‒ jest ono najczęstszą przyczyną wypadania włosów;
• stres czy traumatyczne zdarzenia również mogą prowadzić do wypadania włosów.
• łysienie plackowate– czyli inaczej choroba immunologiczna wypadające włosy;
• wypadanie włosów może być również oznaką choroby tarczycy i niedokrwistości.
Intensywne wypadanie włosów możemy zauważyć po długim i intensywnym przeziębieniu. Powodami utraty włosów mogą być też: przedoperacyjna narkoza, wysoka gorączka, zakażenie lub grypa. Niestety radioterapia i chemioterapia prawie we wszystkich przypadkach prowadzą do całkowitego wyłysienia, ale nie na zawsze ‒ jest to najczęściej tymczasowa utrata włosów, które po dłuższym czasie odrosną.
Wypadanie włosów może być spowodowane przez zaburzenie zwane trichotilomanią (polega na tym, że nieświadomie chory wyrywa sobie włosy), wskutek nieprawidłowości w gospodarce hormonalnej. Włosy, które wypadają po porodzie oznaczają spadający poziom estrogenów. Wypadanie włosów jest najczęściej tymczasowe. Utrata włosów często nasila się w okresie przekwitania, czyli menopauzy. Po czasie się zregenerują, ale niestety rzadko wracają do pierwotnego stanu.
Jeżeli szybko tracimy masę ciała i stosujemy się do radykalnej diety, również zaczniemy tracić włosy. Problem ten staje się zauważalny dopiero po upływie od 3 do 6 miesięcy po znacznej utracie wagi.
Wypadanie włosów może być również spowodowane przez nadmiarów lub niedoborów witamin, makro i mikroelementów w organizmie:
• Nadmiar witaminy A (prze nadmiar przyjmowanych leków/witamin). Niedobór witaminy D3;
• Niedobór witamin z grupy B, biotyna, b6, b5, b3, b12 Wypadanie włosów może też być spowodowane niedoborem białka w diecie. Mięso, jaja i ryby są bardzo bogatym i wartościowym źródłem białka, mogą nić być też orzechy;
• Problem z wypadaniem włosów może pojawiać, jeżeli mamy za niski poziome żelaza we krwi, jest ono bardzo ważne dla zdrowia nie tylko włosów a całego organizmu.
Kolejną przyczyną mogą być zaburzenia odżywiania takie jak anoreksja czy bulimia.
Dodatkowo, prócz chorób wymienionych powyżej, sami jesteśmy w stanie sobie zgotować taki los poprzez niewłaściwą pielęgnację. Prowadzi ona do łamania, rozdwajania i wypadania włosów. Nieodpowiednia pielęgnacja to inaczej częste farbowanie włosów, częste robienie trwałej, stosowanie silnych kosmetyków stylizacyjnych, suszenie włosów gorącym strumieniem powietrza, częste i intensywne używanie prostownicy.
Wypadanie i kruszenie się włosów może też być konsekwencją mocnych upięć, takich jak mocne i wysokie kucyki, silne ściąganie i zaciskanie pasm gumką w różne koki oraz częste zaplatania ciasnych warkoczyków.
Jakie są konsekwencje wypadania włosów
Wskutek wypadania włosów nasza fryzura jest rzadka, a widoczne ubytki nie wyglądają estetycznie. Ludzie chorujący na wypadanie włosów muszą zmagać się ze świadomością, że ich włosy nie wyglądają tak zdrowo i puszyście, jak u osoby, która je pielęgnuje. Niekiedy jest to wina samego właściciela włosów, ale zdarzają się przypadki, gdzie wszystko uwarunkowane jest przez geny czy ciężką chorobę. Osobom z wypadającymi włosami znacznie spada samoocena, nie czują się dobrze w towarzystwie swoim i innych. Ciągłe złe samopoczucie prowadzi do depresji lub braku samoakceptacji siebie. Dlatego warto dbać, o swoje zdrowie i estetykę swojego wyglądu.
Jak sobie radzić z wypadaniem włosów? Z pomocą przychodzi ich zagęszczanie i uzupełnianie
Jeżeli zmagamy się z problemem wypadania włosów, jest wiele sposobów, by nam pomóc. Zagęszczanie włosów (https://www.hairagain.com.pl/uzupelnianie-i-zageszczanie-wlosow/) jesteśmy wstanie wykonać na kilka sposobów. W ostatnim czasie do mody wróciły włosy na klipsach, czyli tzw. dopinki, doczepiane do głowy z pomocą specjalnych klipsów. Kolejną skuteczną metodą jest zgrzewanie (przedłużanie) włosów. Niestety metoda ta nie jest zdrowa dla naturalnych pasm włosów, ponieważ niszczy je przez styczność z wysoką temperaturą.
Zagęszczenie micro ringami
Zagęszczenie micro ring jest kolejną, dosyć skuteczną metodą zagęszczenia włosów. Polega na doczepieniu do naturalnych włosów dodatkowych kosmyków. Metoda ta nie niszczy włosów i jest wyjątkowo skuteczna. Wada to dość skomplikowany proces, który może być wykonany jedynie przez doświadczoną osobę. Aby doczepić włosy za pomocą tej metody potrzebujemy specjalnych szczypczyków do zaciskania. Istotną kwestią jest to, aby robić równe przedziałki pomiędzy oddzielonymi pasmami włosów, a następnie wydzielać równe kosmyki, do których są doczepiane nowe włosy. Metoda z użyciem micro ringów jest bardzo praco- i czasochłonna, bo zazwyczaj dodaje się około sześćdziesiąt kosmyków. Przynosi jednak zaskakująco naturalny efekt, który w dodatku jest bardzo trwały i komfortowy. Oczywiście, nasze włosy wciąż będą rosły, ale to nie problem ‒ micro ringi będą się przesuwać, więc wystarczy co jakiś czas po prostu poluzować mircro ringi i podciągnąć je do góry.