Sunday, April 21, 2024
Home / Zdrowie  / Choroby  / Tarczyca, a wypadanie włosów – jak je zahamować i poradzić sobie z problemem?

Tarczyca, a wypadanie włosów – jak je zahamować i poradzić sobie z problemem?

Włosy wypadają? Sprawdź, jak sobie pomóc

kobieta sprawdza stan swoich włosów przed dużym okrągłym lustrem

To, że włosy nadmiernie wypadają w chorobach tarczycy jest naukowym faktem / fot. AdobeStock

Chora tarczyca staje się podstępna. Da się z nią żyć, przyjmując syntetyczny hormon, jednak liczne objawy znacząco pogarszają jakość życia. Wiele chorych na Hashimoto, nadczynność lub niedoczynność tarczycy zaczyna szukać pomocy, dopiero gdy dostrzega coraz większą ilość włosów na poduszce czy szczotce. Struktura włosa wyraźnie się pogarsza – włosy stają się łamliwe, suche i matowe. Czy tak musi być?

 

Wypadanie włosów, a tarczyca. Dlaczego przy zaburzeniach tarczycy wypadają włosy?

Układ hormonalny człowieka to skomplikowana fabryka, w której tarczyca pełni funkcję centrum zarządzania zdrowiem. Niewielki narząd, przypominający kształtem motyla ma ogromny wpływ między innymi na metabolizm, samopoczucie, termoregulację oraz pracę mięśni, serca, jelit czy jajników. Jest odpowiedzialny za wytwarzanie hormonów: trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4), kalcytoniny, które pełnią zasadniczą rolę w organizmie. Do choroby dochodzi zarówno przy nadmiarze jak i niedoborze hormonów tarczycy. Mamy wtedy do czynienia z nadczynnością, niedoczynnością i/lub chorobą Hashimoto – przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem tarczycy. Zmęczenie, senność, zaburzenia miesiączkowania, nietolerancja zimna, pogorszenie pamięci, wzrost lub spadek masy ciała, obrzęki, stany lękowe, depresja, bóle mięśniowe i stawowe, zmiany w układzie pokarmowym, obniżone libido. Objawów jest mnóstwo, a kolejnymi z całej palety dolegliwości są problemy z włosami, suchością skóry i łamliwością paznokci.

Każda nieprawidłowość w pracy tarczycy, zarówno niedobór, jak i nadmiar hormonów wpływa negatywnie na włosy.

W ostatnich latach, dzięki odkryciu istnienia receptorów dla hormonów tarczycy i tyreotropiny (TSH) bezpośrednio w skórze i jej przydatkach, wykazano ścisły związek pomiędzy hormonami tarczycy i zaburzeniami wzrostu włosów, łysienia telogenowego, a nawet łysienia plackowatego. To, że włosy nadmiernie wypadają w chorobach tarczycy, stało się naukowym faktem. Dodajmy do tego wszechobecny stres, tempo życia, toksyny, choroby jelit i mamy do czynienia z niedoborami niezbędnych dla organizmu składników odżywczych.

Wypadaniu włosów winne są niedobory witamin i składników mineralnych

– Codziennie myję włosy. Robię to od 20 lat, bo inaczej czuję się tak, jakbym nie umyła zębów. Są suche jak siano. Bez połysku, bez życia. Niedoczynność tarczycy i zespół pocovidowy pozbawiają mnie ich codziennie garściami. Przeraża mnie to

– żali się Ania na jednej z grup dla kobiet.
Ania podobnie jak miliony osób ze zdiagnozowaną chorobą tarczycy każdego ranka musi przyjmować syntetyczną lewotyroksynę, która zastępuje naturalnie wytwarzany przez tarczycę hormon – tyroksynę. Na tym polega leczenie. Jednak poranna tabletka nie gwarantuje poprawy samopoczucia, a tym bardziej, poprawy wyglądu włosów. Dlaczego? Większość uciążliwych objawów chorej tarczycy może wynikać ze stanu zapalnego, infekcji, nietolerancji pokarmowych oraz niedoborów witamin i minerałów. Kondycja włosów zależy od tych ostatnich. Kiedy zauważymy, że stan naszych włosów drastycznie się pogorszył, w pierwszej kolejności powinnyśmy sprawdzić, czy nie mamy niedoborów mikroelementów, w tym żelaza czy cynku. Warto zbadać stężenie ferrytyny, czyli białka odpowiedzialnego za magazynowanie żelaza, i w razie potrzeby wprowadzić suplementację oraz mądrą, najlepiej śródziemnomorską dietę. W przypadku chorej tarczycy, ryzyko niedoborów tych substancji jest ogromnie prawdopodobne. Problem w tym, że większość pacjentek nieprawidłowo i przypadkowo zażywa tabletki. Co powinny zawierać preparaty mające poprawić stan włosów?

 

Przeczytaj też: Specjalna dieta przy Hashimoto? Obalamy mity z for internetowych

Witaminy i składniki mineralne na poprawę włosów

wypadanie włosów a chora tarczyca

Jakie witaminy na wypadnie włosów? / fot. AdobeStock

cynk – ma istotny wpływ na regulację funkcjonowania układu immunologicznego, tworzenie przeciwciał a jego niedobór wpływa na spadek tempa metabolizmu i uniemożliwia konwersję hormonu T4 do T3 oraz wpływa na rozwój objawów niedoczynności tarczycy. Cynk występuje w większej ilości we włosach, niż krwiobiegu, jeśli nie dostarczamy go w odpowiedniej ilości, organizm uzupełnia go sobie właśnie z włosów, które w efekcie stają się łamliwe, kruche i matowe. Mikropierwiastek odpowiada też za metabolizm kolagenu, czy podziały komórkowe w macierzy włosa. Cynk znajdziesz w pełnoziarnistym pieczywie, pestkach dyni, orzechach brazylijskich, kaszy gryczanej, suchych nasionach roślin strączkowych, serach żółtych, owocach morza, mięsie.
witaminy z grupy B – wpływają na odpowiedni przepływ impulsów nerwowych w skórze i tkance podskórnej, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie gruczołów potowych i łojowych. Dlatego niedobór witamin z tej grupy odpowiada m.in. za przetłuszczanie się włosów. 7-12 proc. osób z Hashimoto cierpi na niedokrwistość z powodu niedoboru B12. Z kolei witamina B6 wpływa na pracę układu nerwowego oraz redukcję stresu. Witaminy z grupy B znajdują się m.in. w orzechach, pestkach, fasoli, jajach, nabiale, mięsie, rybach.
biotyna – (witamina B7) – jej niedobór niekorzystnie wpływa na kondycję włosów. Bez witaminy B7 włosy są matowe i łamliwe, pojawia się problem łysienia oraz łojotokowego zapalenia skóry głowy. Biotyna zapobiega utracie włosów, dodatkowo hamuje proces siwienia włosów. Substancja zawiera w sobie siarkę, odpowiedzialną za budowę włosa i jego przyrost – wspomaga tempo wzrostu włosów. Biotyna warunkuje poprawę metabolizmu skóry głowy i wywiera korzystny wpływ na korzeń, czyli tak zwaną macierz włosa, odpowiadającą za wytwarzanie mocnych i elastycznych wiązań siarkowych, spajających łodygę włosa na całej długości. Duże stężenie witaminy B7 obecne jest w żółtku jajka, wątróbce, mące sojowej, ryżowej i pełnoziarnistej. Z warzyw szczególnie polecane są pomidory, marchew i szpinak.
witamina D – produkowana jest przy udziale skóry pod wpływem promieniowania UV. Istnieje związek między niedoborem „witaminy słońca” w organizmie a zapaleniem tarczycy Hashimoto, dlatego osoby cierpiące na nie powinny suplementować ją cały rok, bo ta obniża poziom przeciwciał anty-TPO. Receptory przyłączające witaminę D (VDR) są obecne na powierzchni każdej komórki, również w skórze, mieszku włosowym oraz gruczole łojowym, co jest dowodem na to, że ma ona ogromny wpływ na regulację cyklu wzrostu włosów. Do głównych źródeł pokarmowych witaminy D należą tłuste ryby, wątróbka, żółtko jaj, mleko i jego przetwory oraz grzyby.
żelazo – i stężenie ferrytyny (białka, którego zadaniem jest magazynowanie w wątrobie żelaza) ma ogromny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Udowodniono, że zbyt niski poziom żelaza powoduje zmniejszoną syntezę hormonów tarczycy poprzez zmniejszoną konwersję T4 do T3 oraz przyczynia się do zwiększonego wydzielania TSH. Niedobór żelaza to bardzo popularny problem żywieniowy u kobiet z chorobami tarczycy, zmagających się z wypadaniem włosów. Żelaza należy szukać w produktach pochodzenia zwierzęcego, ale także w sezamie, brokułach, szpinaku, kakao, pestkach dyni, kaszy jaglanej czy orzechach.
selen – jest niezbędnym mikroelementem diety, posiadającym zarówno właściwości przeciwutleniające, przeciwzapalne, jak i regulujące w produkcji hormonów tarczycy. Neutralizuje działanie metali ciężkich i ma wpływ na odporność organizmu. Niski poziom selenu, występujący w szczególności u osób z chorobami tarczycy, powoduje pogorszenie stanu włosów, brwi, rzęs. Jednakże wypadanie włosów zdarza się również przy selenozie, czyli zatruciu dużą ilością selenu. Tarczyca zawiera najwięcej tego pierwiastka w całym organizmie. Selen dostarczysz organizmowi, jedząc orzechy brazylijskie, ryby, drób, pszenicę, jaja.

Jak zapobiec wypadaniu włosów?

Kondycja naszych włosów jest ściśle powiązana z funkcjonowaniem całego organizmu. Chociaż chora tarczyca jest wrogiem numer 1 bujnych fryzur, to warto podjąć walkę. Na szczęście, jest wiele działań, które możemy wdrożyć, aby wyciszyć stan zapalny i wesprzeć pracę tarczycy. Kluczowe jest uzupełnienie niedoborów. Oczywiście, najprościej sięgnąć po preparat witaminowy. Nikt ci tego nie powie, ale zażywanie popularnych tabletek nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Osoby z chorą tarczycą powinny bardzo rozważnie podchodzić do tematu suplementacji. Dlaczego? Pomiędzy poszczególnymi witaminami czy pierwiastkami zachodzą wzajemne powiązania – zarówno korzystne, jak i negatywne. Antagonizmy powodują że przyjęte równocześnie mikroelementy neutralizują swoje działanie – np. jeden blokuje możliwość przyłączenia się drugiego pierwiastka przez co efekt jego suplementacji będzie niezauważony. Po drugie, nawet z pozoru „bezpieczne” mikro i makroelementy muszą występować w organizmie w ściśle określonych proporcjach, inaczej będą miały zły wpływ nie tylko na stan włosów, ale na funkcjonowanie całego organizmu. Jak mawiał Paracelsius, to dawka czyni truciznę. Indywidualnie dobrana dieta i bezpieczna suplementacja jest kluczowa dla osób z przewlekłymi chorobami, też z niedoczynnością tarczycy czy/i z Hashimoto. Wszystko ma znaczenie – interakcje pomiędzy substancjami, przyjmowane leki, pora zażywania suplementu. Przykładem bezpiecznego dla „hashimotek” zestawu suplementacyjnego jest Thyroset. W tym preparacie uwzględniono synergie i antagonizmy między składnikami. Ponieważ suplementacja jest rozplanowana w trzech etapach, składniki i witaminy, które mogłyby wchodzić ze sobą w interakcje podawane są w innych tabletkach o różnych porach. Sprytne, prawda? Thyroset jest specjalistycznie skomponowanym preparatem dla osób borykających się z zaburzeniami pracy tarczycy, co oznacza, że zawiera wszystkie najwyższej jakości witaminy, składniki mineralne i kwasy tłuszczowe omega-3 w odpowiednich dawkach, które uzupełniają typowe niedobory, tym samym zmniejszając przykre objawy towarzyszące niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto.
Pamiętaj, że suplementację należy prowadzić przy systematycznej kontroli poziomów witamin i minerałów. Pozwoli to na bieżąco reagować i w miarę potrzeby korygować schemat suplementacyjny lub odpowiednio uzupełniać podstawę suplementacyjną np. przy postępowaniu z zastosowaniem Thyrosetu.
Zobacz, jak działa Thyroset.

Materiał został opracowany na podstawie źródeł naukowych dostępnych na thyroset.pl/blog/.

 

Może zainteresuje cię też: Katarzyna Dziurska: Perfekcjoniści chorują częściej

Dziennikarka, która nie boi się stawiania prostych pytań, w nadziei na usłyszenie nieoczywistych odpowiedzi. Prowadzi portal i media społecznościowe MK, koordynuje spotkania Klubu Miasta Kobiet, odpowiada za patronaty medialne, prowadzi kursy webwritingu. Propagatorka tworzenia i stosowania żeńskich derywatów zawodów.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ