Wednesday, July 17, 2024
Home / Ludzie  / Kre-aktywne  / Wykład z życia

Wykład z życia

Dobremu wykładowcy najbardziej zależy na tym, by przygotować studentów do krytycznego myślenia i szukania własnych dróg rozwoju. Poznajcie trzy niezwykłe kobiety.

Joanna Heidtman

Joanna Heidtman / fot. Anna Ciupryk

Chcą dawać przykład, ale mówią „nie” ślepemu kopiowaniu. Bo dobremu wykładowcy najbardziej zależy na tym, by przygotować studentów do krytycznego myślenia i szukania własnych dróg rozwoju.

Joanna Kaiser / fot. Anna Ciupryk

Joanna Kaiser / fot. Anna Ciupryk

Joanna Kaiser
Pracownia Rysunku, ASP w Krakowie

Choć kraje arabskie zawsze napawały Polaków niepokojem, ona bez problemu mogłaby
zamieszkać w Tunisie. W jej słowniku „inne” nie oznacza „złe”. Miłość do egzotyki jest obecna w jej życiu i odbija się w twórczości. Tworzy przede wszystkim dla siebie, by dać upust emocjom i natłokowi obrazów w głowie. Ostatnio stworzyła serię rysunków ukazujących zderzenie elementów egzotycznych z kulturą europejską. Za każdym razem, gdy zestawia ze sobą te pozornie różne światy, coraz wyraźniej widzi, jak się przenikają i uzupełniają. W jej cyklach najczęściej pojawiają się motywy ekspansywnej przyrody, architektury i ogrodu botanicznego. Jednak to nie oznacza, że studenci ślepo podążający jej śladem mogą liczyć na szczególne traktowanie. Bycie kalką promotora nie wchodzi w grę. Zdaniem Joanny Kaiser, artysta musi być samodzielny. A ona ma go do tej samodzielności przygotować. Wie, że młodzi ludzie oczekują od niej wsparcia i zaangażowania, a ona nie tyle musi, ile chce im je dać.

Joanna Heidtman

Joanna Heidtman / fot. Anna Ciupryk

Joanna Heidtman
WSE w Krakowie, Uniwersytet SWPS w Warszawie

Odpoczywa tylko wtedy, gdy zostanie zrobione wszystko, co jest do zrobienia. Aby zregenerować siły, potrzebuje ciszy i przestrzeni. Dlatego lubi się włóczyć z plecakiem po miejscach, w których życie jest prostsze i nie tak nerwowe. Wędrówki po pustyni czy wyprawa na Kilimandżaro pozwoliły jej nabrać dystansu i wsłuchać się we własne potrzeby. By poczuć, że żyje, wcale nie potrzebuje fajerwerków. Czerpie radość z prostych rzeczy, jak spacer po plaży, joga, jazda na rolkach czy uśmiech przyjaciela. W kręgu jej zainteresowań jest filozofia, bo zdaniem Joanny Heidtman mądrość jest ważniejsza niż wiedza. W pracy ze studentami najbardziej zależy jej, aby młodzi ludzie zdawali sobie sprawę, do czego zobowiązuje zdobyte wykształcenie. Dlatego stara się kształtować u nich postawy, które będą ich cechowały przez resztę życia. Według niej najważniejsze w kształceniu jest osiągnięcie właściwej perspektywy. A na to składają się trzy rzeczy: umiejętność krytycznego myślenia, zdolność kojarzenia ze sobą wiedzy z różnych obszarów oraz – dzięki zdobytym informacjom – lepsze rozumienie otaczającej rzeczywistości.

Małgorzata Abassy

Małgorzata Abassy / fot. Anna Ciupryk

Małgorzata Abassy
Instytut Rosji i Europy Wschodniej, Uniwersytet Jagielloński

Za pomocą słów bada stosunki kulturowe. Codziennie obserwuje, jak dużą trudność sprawia ludziom porozumiewanie się, szczególnie w przypadku komunikacji między osobami różnych narodowości. Praca jest jej pasją, ma więc problem z oddzieleniem życia zawodowego od prywatnego. Pisze bajki, w których jej alter ego wyrusza w podróż. W drodze do celu zawsze towarzyszą mu magiczne przedmioty. Napotyka też antagonistów, którzy wyrządzają pozorne szkody. Jednak jej bohaterka zawsze w końcu trafia do skarbu, bo Małgorzata Abassy uwielbia szczęśliwe zakończenia, zarówno w bajkach, jak i w życiu. Plany na przyszłość wizualizuje tworząc Mapy Zagubionych Wędrowców. Uważa, że każdy człowiek jest wystarczająco silny, mądry i dobry, by stawić czoła przeciwnościom losu. Podejściem do życia chce zarażać studentów, dlatego działa w myśl zasady „Przykład, nie wykład”. Wykładowcy powinni być nie tylko nośnikami informacji, ale także wzorcem do naśladowania. Bo z tego, czego się uczymy, musimy również umieć skorzystać. A jeśli kiedyś zostaniemy sprowadzeni przez życie do parteru, to warto, byśmy wiedzieli, jak się podnieść.

tekst: Paulina Krawiec
zdjęcia: Anna Ciupryk

Materiał pochodzi z nr 1/2016. Zobacz, gdzie możesz dostać magazyn drukowany [DYSTRYBUCJA MK]

wykład

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ