Na czym nie warto oszczędzać, wykańczając nowe mieszkanie?
Czy na marzeniach w ogóle warto oszczędzać?

Kupno nowego mieszkania jest dla wielu z nas spełnieniem marzeń. Posiadanie własnych czterech kątów zapewnia poczucie niezależności, a samodzielne urządzanie mieszkania daje nam wiele satysfakcji. W tym artykule podpowiemy, gdzie szukać oszczędności podczas planowania wykończenia mieszkania, na czym lepiej nie oszczędzać, na które elementy wydamy najwięcej, z czego może być podłoga, a czego warto użyć do pokrycia ścian.

Czy na marzeniach warto oszczędzać? / fot. materiały prasowe
Planowanie budżetu na wykończenie mieszkania od dewelopera
Zanim przystąpimy do prac związanych z wykończeniem mieszkania, najlepiej stworzyć dokładny kosztorys, w którym obliczymy ceny wszystkich materiałów budowlanych oraz wydatki związane z opłaceniem fachowców. Do otrzymanej kwoty powinniśmy doliczyć około 20%, ponieważ zakłada się, że o tyle zwykle zwiększa się finalny koszt wykończenia i urządzenia mieszkania.
Precyzyjnie skonstruowany kosztorys pomoże nam przewidzieć wszystkie wydatki i uniknąć rozczarowań w trakcie wykańczania mieszkania. Jeszcze przed rozpoczęciem prac będziemy mieć możliwość weryfikacji kosztów i ustalenia, które wydatki z naszej listy są za wysokie, czy wystarczy nam własnych funduszy, czy może lepiej zastanowić się nad zaciągnięciem kredytu na wykończenie mieszkania.
Ekipa remontowa czy samodzielne wykończenie mieszkania
Niewątpliwą korzyścią wynikającą z rezygnacji z usług fachowców są oszczędności. Wykonując wszystkie prace samodzielnie, możemy zdecydowanie oszczędzić – pod warunkiem, że mamy doświadczenie i wiemy, z czym wiąże się wykańczanie mieszkania. W innym wypadku powinniśmy liczyć się z wydłużonym czasem pracy oraz ryzykiem poniesienia dodatkowych kosztów w przypadku niepowodzeń.
Profesjonalizmu wymagają zwłaszcza prace hydrauliczne i elektryczne, ponieważ od poprawnie zamontowanych i sprawdzonych instalacji będzie zależał nie tylko nasz komfort, ale też bezpieczeństwo. Kupno mieszkania od dewelopera nie jest co prawda obarczone dużym ryzykiem związanym z niepoprawnie działającymi instalacjami, jednak montaż urządzeń sanitarnych, elementów oświetlenia czy sprzętów elektrycznych zawsze dobrze jest skonsultować z fachowcami.
Pracą, którą możemy wykonać samodzielnie, jest m.in. malowanie ścian. Przy odrobinie doświadczenia powinniśmy samodzielnie uporać się też z układaniem paneli lub parkietu, a nawet glazury.

Pewne rzeczy doskonale zrobisz sama! / fot. materiały prasowe
Pomieszczenia i materiały budowlane najważniejsze z punktu widzenia użyteczności
Podczas urządzania mieszkania od dewelopera, każdy z nas musi wliczyć w koszty np. wykończenie łazienki, wyposażenie kuchni czy położenie farb lub tapet na ścianach. Trzeba też zastanowić się np. nad tym, z czego może być podłoga. Poniżej przedstawiamy te elementy wyposażenia, na które należy zwrócić szczególną uwagę.
-
- -Podłoga. Położenie na podłodze materiałów słabej jakości, o niskiej klasie ścieralności będzie skutkowało tym, że ulegnie ona szybkiemu zniszczeniu, zwłaszcza w miejscach intensywnej eksploatacji. Aby na długie lata zapomnieć o konieczności wymiany podłóg, należy wybrać odpowiednie materiały. Z czego może być podłoga? Najtrwalszy będzie parkiet i drewniane deski nawet jeśli z biegiem lat stracą pierwotny blask, bez przeszkód będzie można je wielokrotnie cyklinować i malować, aby przywrócić pierwotny wygląd. Do łazienki i kuchni najlepiej wybrać płytki ceramiczne odporne na plamienie, uszkodzenia i wilgoć.
-
- -Ściany. Samodzielne pokrycie ich farbą lub tapetami nie jest trudne w przypadku mieszkań od dewelopera (na ścianach często już na starcie położona jest gładź) – tutaj można więc zaoszczędzić. Jednak duże znaczenie będzie miało także to, jakie materiały wybierzemy. Warto zainwestować w dobrej jakości farby, z których bez problemu zmyjemy zabrudzenia, aby nie trzeba było za rok lub dwa odświeżać całego mieszkania. Jeśli wybieramy tapety, lepiej zrezygnujemy z cienkich, papierowych wersji. W łazience i nad blatami w kuchni najlepiej sprawdzą się kafelki.
Poczuj się jak w domu / fot. materiały prasowe
- -Ściany. Samodzielne pokrycie ich farbą lub tapetami nie jest trudne w przypadku mieszkań od dewelopera (na ścianach często już na starcie położona jest gładź) – tutaj można więc zaoszczędzić. Jednak duże znaczenie będzie miało także to, jakie materiały wybierzemy. Warto zainwestować w dobrej jakości farby, z których bez problemu zmyjemy zabrudzenia, aby nie trzeba było za rok lub dwa odświeżać całego mieszkania. Jeśli wybieramy tapety, lepiej zrezygnujemy z cienkich, papierowych wersji. W łazience i nad blatami w kuchni najlepiej sprawdzą się kafelki.
-
- -Łazienka. Wykończenie łazienki zawsze kosztuje niemało, ponieważ musimy wyposażyć ją m.in. w sprzęty sanitarne i użyć materiałów odpornych na wilgoć, np. dobrej jakości płytek ceramicznych. Innym ważnym elementem w łazience jest kabina prysznicowa lub wanna. Ze względu na funkcjonalność i wygodę najlepiej byłoby mieć i jedno, i drugie. Warto rozważyć więc zakup wanny i montaż parawanu. Zwykła zasłona może jednak nie być strzałem w dziesiątkę – droższym, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie montaż ścianki prysznicowej (np. ze szkła) lub parawanu z pleksi.
-
- -Armatura. Zarówno w kuchni, jak i w łazience montaż odpowiednich urządzeń jest bardzo istotny. Warto zainwestować np. w dobrej jakości baterie, które nie zaczną przeciekać po kilku miesiącach.
- -Meble kuchenne. Możemy zdecydować się na gotowe zestawy mebli lub zamówić ich wykonanie na wymiar. Meble wolnostojące będą zdecydowanie tańsze, ale nie zawsze okażą się w pełni funkcjonalne i dopasowane do naszych potrzeb. Wybór zależy od naszych preferencji i możliwości finansowych. Warto jednak z całą pewnością zwrócić uwagę na wytrzymałe blaty odporne na wilgoć, wysokie temperatury i zarysowania.
Kupując mieszkanie od dewelopera, nie musimy natomiast wydawać pieniędzy na elementy, takie jak drzwi wejściowe czy okna – ceny wliczone są zwykle w koszt zakupu nieruchomości.
Rozpoczynając urządzanie mieszkania, zawsze należy zacząć od solidnego, szczegółowego planu, obliczyć wszystkie koszty i zastanowić się, czy pokryć wydatki z własnych oszczędności, czy może zaciągnąć kredyt na wykończenie mieszkania.
Chcesz znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu oraz dowiedzieć się więcej o całym procesie? Sprawdź narzędzie Navidom!