Sunday, June 16, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Wygodne łóżko do sypialni ‒ jak kupić najlepsze?

Wygodne łóżko do sypialni ‒ jak kupić najlepsze?

Choć w Polsce nadal są najbardziej popularne łóżka ramowe, popularność modeli kontynentalnych cały czas rośnie. Cechuje je nie tylko wygoda, ale także nowoczesny wygląd

wygodne-łóżko-miasto-kobiet

Łóżko potrafi wpasować się w styl sypialni, lub go zdominować / fot. Unsplash

Sypialnia to dla wielu najważniejsze pomieszczenie w domu. Dobrze zatem, aby jej wyposażenie spełniało nasze oczekiwania estetyczne, a do tego zapewniało możliwość odpoczynku. Najważniejszym meblem w niej jest wygodne łóżko. To właśnie nad jego wyborem warto zastanowić się chwilę dłużej. Na co trzeba zwrócić uwagę?

 

1. Rodzaje łóżek
2. Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka
3. Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?
4. Jak dopasować łóżko do sypialni
5. Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

Rodzaje łóżek

W ofertach sklepu mamy kilka rodzajów łóżek do wyboru. Zarówno łóżka ramowe, jak i kontynentalne cieszą się dużą popularnością. Ich wybór powinien zależeć od naszych indywidualnych preferencji. Warto zatem znać różnice, jakie między nimi występują.

Łóżko ramowe

Łóżko ramowe jest najbardziej klasycznym modelem, jaki możemy spotkać w polskich domach. Towarzyszy on nam już od wielu lat i cieszy się dużym zaufaniem konsumentów. Jego największą zaletą jej uniwersalność oraz możliwość wyboru materaca, który będzie indywidualnie dopasowany do naszych potrzeb.
Do innych zalet łóżka ramowego należy stabilność. Masywne drewniane lub metalowe ramy utrzymują ciężar materaca oraz naszego ciała. Mogą nam służyć przez wiele lat. Ponadto możemy dobierać ich różne kolory i urozmaicać tym samym swoją sypialnię.

Łóżko kontynentalne

Choć w Polsce nadal są najbardziej popularne łóżka ramowe, popularność modeli kontynentalnych cały czas rośnie. Cechuje je nie tylko wygoda, ale także nowoczesny wygląd. Trend na łóżka kontynentalne zaczął się kilka lat temu w Skandynawii. Szybko jednak przeniósł się na inne kraje, w tym do Polski.
Łóżko kontynentalne posiadają boks, czyli puste pudło, na które układamy materac. Dzięki niemu nie jest potrzebna rama łóżka oraz stelaż. Jest bardzo solidny i zapobiega rozchwianiu się na boki. Zauważalna jest również jego większa wysokość. Łóżko wydaje się mimo wszystko bardzo lekkie i nie przytłacza swoim rozmiarem w sypialni.
Zarówno łóżka ramowe, jak i kontynentalne warto zamawiać tylko u sprawdzonych producentów. Szeroką ofertę różnorodnych modeli znajdziemy na stronie http://sfmeble.pl/pomieszczenia/sypialnia/lozka.html

Jak dobrać odpowiednią szerokość łóżka

To, czy się wyśpimy, zależy przede wszystkim do wielkości łóżka. Musimy bowiem wziąć pod uwagę to, czy będziemy spali sami, czy może z partnerem. A może w naszym łóżku często śpią nasze dzieci czy zwierzęta? Powinniśmy wziąć pod uwagę wszystkie te aspekty, zanim zdecydujemy się na daną wielkość.
Najczęściej spotykaną szerokością łóżka jest 160 centymetrów. Na takim modelu spokojnie wyśpią się dwie osoby o szczuplej posturze. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby sprawić sobie więcej miejsca. Szerokość 180 czy 200 centymetrów zapewni nam sporą przestrzeń, na której bez problemu się wyśpimy, nawet jeśli będą nam towarzyszyć dzieci.

Łóżko z wezgłowiem czy bez wezgłowia?

Wybierając łóżko, mamy do wyboru również modele z wezgłowiem, jak i bez niego. Zagłówek umożliwia nam wygodne oparcie się plecami, aby poczytać książkę czy pooglądać telewizję. Zapewnia on o wiele większy komfort, aniżeli opieranie się o samą ścianę.
Łóżko z wezgłowiem często ma bardzo nowoczesny wygląd. Tapicerowane zagłówki występują w różnych kolorach. Możemy wyróżnić je na tle ściany czy mebli. Pełnią funkcję dekoracyjną, jak i użytkową. Najczęściej są  spotykane w łóżkach kontynentalnych, gdzie są integralnie połączone z boksem w tym samym kolorze.
Nie oznacza to jednak, że łóżka bez wezgłowia zostaną wyparte z rynku. W dalszym ciągu możemy zakupić w sklepach tego rodzaju modele. Warto się na nie decydować, jeśli nie chcemy, aby łóżko było bardzo dominującym elementem w sypialni, a zamiast tego zależy nam na minimalistycznym efekcie.

Jak dopasować łóżko do sypialni

Zanim kupimy łóżko, musimy sprawdzić, czy będzie pasować do naszej sypialni. Nawet najładniejszy model będzie nieużyteczny, jeśli będzie zbyt duży. Dlatego tak ważne jest dokonanie dokładnych pomiarów. Sprawdźmy, czy po bokach będziemy mieli dość miejsca na szafki nocne, komody i inne meble. Pamiętajmy też o tym, że po sypialni powinniśmy móc bez problemu się poruszać, nie zawadzając o kanty wyposażenia.
Drugim aspektem wyboru łóżka jest design. Jeśli zależy nam na nowoczesnym efekcie, łóżka kontynentalne będą najlepszym wyborem. Cechuje je lekkość oraz oryginalna stylistyka, która bez problemu dopasuje się do modernistycznego wnętrza. Łóżka ramowe są zaś bardzo uniwersalne. Mogą pasować do wnętrz klasycznych, jak i minimalistycznych.
Dużą rolę odgrywa także kolor. Obecnie w ofercie sklepów znajdują się modele o bardzo wyrazistych kolorach. Odważne barwy od razu przykują nasz wzrok. Warto nimi przełamać monochromatyczną kolorystykę w sypialni. Z kolei, gdy we wnętrzu mamy już dużo silnych akcentów barwnych, lepiej jest postawić na łóżko o klasycznych barwach, które nie będą wysuwać się na pierwszy plan.

Dodatkowe funkcje łóżka, które warto uwzględnić podczas zakupu

Dobre łóżko powinno spełniać kilka funkcji. Sypialnia to miejsce nie tylko na sen, ale i odpoczynek. Ruchomy stelaż umożliwi nam dopasowanie wysokości zagłówka i podnóżka, abyśmy mogli wygodnie czytać książki czy oglądać telewizję.
Dodatkowo warto sprawdzić, czy wybrane łóżko posiada pojemnik na pościel. Znajduje się on w boksie, do którego dostęp mamy przy podnoszeniu konstrukcji do góry lub przy wysuwaniu pojemnika z boku. Możemy w nim przechować także nieużywane ubrania czy inne przedmioty, na które nie mamy miejsca w szafie.

 

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Kaska 6 lipca, 2020

    Polecam kupienie sobie wygodnego łóżka kontynentalnego. Łózka takie są rzadko spotykane w sklepach stacjonarnych, ale w sklepach internetowych znacznie łatwiej mozna je dostać. . Lubie, bo się nie obijam o ramę i nawet wskakiwać na nie się lubię. Mówię o nim, że to katafalk, goście się dziwią trochę, że takie wysokie 😉 Ale moim zdaniem ciekawie wygląda w nowoczesnej sypialni.
    Warto zajrzec sobie do sklepu Witek
    https://witek.pl/meble/typy-mebli/lozka/

    W sklepie znajdziesz bardzo duży wybor tego typu łóżek.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ