Monday, November 11, 2024
Home / Moda  / Design  / Wygodna szafka pod umywalkę – wskazówki

Wygodna szafka pod umywalkę – wskazówki

Na jakie cechy zwrócić uwagę decydując się na wybór wygodnego mebla?

Szafka łazienkowa może dodać uroku twojemu wnętrzu / fot. materiały prasowe

Funkcjonalnie zaaranżowana łazienka to w dużej mierze efekt odpowiednio dobranych do niej mebli. Wśród nich szczególną rolę odgrywa szafka pod umywalkę, której obecność warto uwzględnić na etapie urządzania pomieszczenia. Jakie cechy powinien mieć praktyczny moduł tego typu?

Szafka łazienkowa może dodać uroku twojemu wnętrzu / fot. materiały prasowe

Szafka łazienkowa może dodać uroku twojemu wnętrzu / fot. materiały prasowe

Szafka pod umywalkę a umywalka

Szafkę, która zostanie zamontowana pod umywalką, będziemy mogli zastosować jedynie wtedy, gdy zdecydujemy się na zakup odpowiedniego typu zlewu. Może to być np. umywalka nablatowa lub wpuszczana w blat. Pierwszą z nich ustawimy na wierzchu odpowiedniej szafki, natomiast drugą wpuścimy w głąb niej, wykonując w blacie potrzebnej wielkości otwór. Należy pamiętać, że wybór umywalki wspartej na postumencie oznacza, że będziemy musieli zrezygnować z szafki podumywalkowej – w małych łazienkach takie rozwiązanie może okazać się niepraktyczne, ponieważ ograniczy naszą możliwość zagospodarowania wolnego miejsca.

Różne rodzaje modułów podumywalkowych

Wśród mebli łazienkowych znajdziemy segmenty po umywalkę, różniące się między sobą pod względem wymiarów, kształtów czy stylistyki. Rozmiar szafki będzie w dużej mierze uzależniony od dostępnej w łazience przestrzeni – im będzie ona większa, tym bardziej pojemny mebel możemy wykorzystać. Kształt i stylistyka są już natomiast kwestią gustu – najlepiej, by element ten stanowił jedną z części kolekcji mebli, w którą wyposażyliśmy wnętrze.

Dobrze, by szafka stylem pasowała do pozostałych mebli w łazience / fot. materiały prasowe

Dobrze, by szafka stylem pasowała do pozostałych mebli w łazience / fot. materiały prasowe

Ważną kwestią w wyborze szafki pod umywalkę jest sposób jej montażu – do wyboru mamy szafki stojące oraz podwieszane. Szafka stojąca pozwoli optymalnie zagospodarować wolne miejsce i jest bardzo prosta w montażu, jednak ograniczy przestrzeń na podłodze. Wybierając taki model, zwróćmy uwagę na to, by nie sięgał on do samej podłogi lub był nieco cofnięty w stosunku do brzegu umywalki. Szafka podwieszana umożliwi nam z kolei wygodne podejście do umywalki, a także będzie optycznie powiększała wnętrze – trzeba liczyć się jednak z tym, że wymaga zamocowania do ściany.

Wygodna i pojemna / fot. materiały prasowe

Wygodna i pojemna / fot. materiały prasowe

Cechy wygodnej szafki pod umywalką

Należy wspomnieć, że największą wygodę zapewnimy sobie, wybierając szafkę podwieszaną. Dlaczego? Możemy zawiesić ją na dowolnej wysokości, dopasowując do wzrostu domowników – szafki stojące zazwyczaj posiadają standardowe wymiary i nie będą odpowiednie np. dla osób wysokich.

Ponadto zwróćmy uwagę na to, czy szafka ma drzwiczki, czy szuflady – te drugie, wysuwane w całości, sprawdzą się najlepiej w przypadku głębokich mebli. Warto też wybrać model z systemem cichego domyku, co sprawi, że zamykanie szafki będzie przebiegało niemal bezgłośnie.

Jeśli natomiast pod umywalką chcemy przechowywać najpotrzebniejsze przedmioty, rozważmy zakup szafki pozbawionej drzwiczek, a wyposażonej w otwarte półki. Takie rozwiązanie umożliwi nam szybkie i wygodne sięganie po potrzebne w danej chwili przedmioty.

Jeszcze jednym praktycznym pomysłem jest zakup szafki większej od umywalki. Blat dookoła niej będzie służył jako półka, umożliwiając odkładanie i przechowywanie wybranych akcesoriów.

Szafka w komplecie z umywalką

Chcąc zaopatrzyć się w idealnie dopasowany zestaw, możemy też zdecydować się na zakup kompletu – umywalki wraz z dopasowaną do niej szafką. Stylistyczne zgranie i łatwy montaż to największe zalety takiego rozwiązania. W małej łazience warto rozważyć też zakup szafki i umywalki narożnej – w ten sposób maksymalnie wykorzystamy dostępną przestrzeń.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ