Sunday, March 3, 2024
Home / Kultura  / Wydarzenia, którymi żyliśmy w roku 2021

Wydarzenia, którymi żyliśmy w roku 2021

Zaangażowałaś się w któreś z nich?

strajk kobiet

Strajki Kobiet, Kraków, październik 2020 / fot. Barbara Bogacka

Rok 2021 przyniósł nam wiele dramatycznych historii, które raźniej było nam przetrwać dzięki wspólnej sile. Które tegoroczne sytuacje zapamiętamy na długie lata? Jakie wydarzenia jednocześnie zjednoczyły i podzieliły kraj w 2021 roku?

1. Aktywizm na granicy

Trudno jest opisać, co tak naprawdę przeżywają ludzie, którzy utknęli w lesie i stali się elementem pewnej politycznej gry. Trudno jest także wyrazić słowami wdzięczność do tych, którzy bezinteresownie postanowili nieść pomoc. Poprzez wysyłanie paczek, darowizn, a także samodzielne wyprawy na granicę polsko-białoruską wiele osób zyskało przede wszystkim nadzieję. Dzięki organizacjom takim jak PCK, Fundacja Ocalenie, Fundacji KALEJDOSKOP KULTUR, Fundacji dla Wolności, PAH i wielu innym pomoc, jaką oferują ludzie z całej Polski może dotrzeć do tych, którzy aktualnie najbardziej jej potrzebują. Fundacja dla Wolności na swojej stronie zwraca uwagę:

Dary rzeczowe są cały czas bardzo potrzebne, ale muszą być adekwatne. Segregowanie zbiórek i wyrzucanie niepotrzebnych rzeczy to dodatkowo obciążenie dla aktywistów i aktywistek. Ciepłe skarpety, kalosze, termosy, powerbanki, porządne ogrzewacze do butów, śpiwory (nie puchowe), telefony komórkowe z dobrą baterią – te rzeczy są potrzebne najpilniej.

Choć pomoc jest niezwykle ważna, wolontariusz, dziennikarz i działacz społeczny Adam Wajrak podkreśla pewną istotną sprawę. Na swoim profilu na Facebooku pisze, że rzeczy, które oddajemy potrzebującym muszą być przemyślane – syntetyczne lub nieprzemakalne, by można było szybko je wysuszyć. Na granicę wybrały się też osoby, które nie są związane z żadnymi organizacjami. Władze pobliskich miast, mieszkańcy i celebryci gromadzą się już od kilku miesięcy, by pomagać, wspierać i rozmawiać.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Strajk Kobiet (@strajk_kobiet)

 

Może cię zainteresować: Na granicy. Kryzys humanitarny czy już zbrodnia przeciwko ludzkości?

2. Strajki kobiet

W roku 2021 zdecydowanie na szacunek zasługuje siła wszystkich kobiet. W tym roku zmobilizowały się, by razem wyjść na ulice i wykrzyczeć to, co w ich sercach gotowało się już od bardzo dawna. Żal, wstyd, a w końcu strach przed zajściem w ciążę to uczucia, przez które dziesiątki tysięcy kobiet i osób z nimi solidarnych w końcu powiedziały wszystko to, co cisnęło im się na język. Wspólnymi siłami kobiety doprowadziły do tego, iż całkowity zakaz aborcji nie został podpisany. Ogromnego wsparcia Polsce udzieliły zagraniczne media, które rozpisywały się o prawie aborcyjnym w Polsce, a także kraje, które solidarnie udzieliły Polkom możliwości wykonywania aborcji na swoich terytorium.

 

W tym miejscu warto także wspomnieć o fundacjach, które każdego dnia wspierają kobiety. Jest to między innymi Centrum Praw Kobiet, zajmujące się między innymi przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet czy organizowaniem grup wsparcia, Fundacja Ogólnopolski Strajk Kobiet, która działa na rzecz praw kobiet czy też Fundacja Jeszcze, zapewniająca niemal natychmiastowy dostęp do antykoncepcji awaryjnej. Te i wiele innych organizacji w najgorętszym okresie szerzyły niezbędne informacje. Dzięki nim wiemy, jak zachowywać się na protestach, co mówić, gdy zostanie się złapanym oraz znamy ratunkowe numery telefonów. Wiele z tych i innych organizacji dbało także o bezpieczeństwo kobiet na strajkach i poza nimi, koordynując nierzadko trudne sytuacje.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Strajk Kobiet (@strajk_kobiet)


Dodatkowe kontrowersje wzbudziła śmierć 30-letniej Izabeli z Pszczyny, która zmarła niespełna 24 godziny po przyjęciu jej do szpitala. Kobieta była w 22. tygodniu ciąży. Pomoc lekarzy nie pojawiła się jednak dostatecznie szybko, by udało się uratować kobietę lub dziecko. Izabela w wiadomościach sms wysyłanych do swojej mamy powiązała tę sytuację z obowiązującymi przepisami dotyczącymi prawa aborcyjnego. Czy gdyby nie wahanie lekarzy, kobieta mogłaby żyć? Izabela stała się ikona tego, o co kobiety w Polsce walczą od wielu lat. Jej śmierć wywołała ból, rozgoryczenie i strach, nawet o siebie i swoje własne życie w sercach wielu Polek – ból, o którym nie zapomnimy jeszcze przez wiele lat.

3. Walka o wolne media

W 2021 roku do głosu doszła także ustawa tzw. „lex TVN”, której celem było uderzenie w niezależność jednego z głównych nadawców na terytorium Polski. Polacy w tej sytuacji także nie pozostali jednak dłużni rządowi, który po raz kolejny po kryjomu próbował pozbawić ich wyboru. Pojawiła się nie tylko strona z apelem do Prezydenta PR Andrzeja Dudy o zawetowanie ustawy, (na stronie udało się zebrać ponad 2,5 miliona podpisów) ale też liczne strajki. Już dwa dni po skierowaniu ustawy na biurko prezydenta przez sejm, na ulicach pojawiły się tysiące osób. Strajki 19 grudnia odbyły się w ponad 130 miejsowościach, a stację wsparły także niezależne fundacje (ok. 17 ogranizacji), dziennikarze, media w Polsce i za granicą oraz osoby prywatne. 27 grudnia 2021 prezydent przekazał, że wetuje ustawę lex TVN.

 

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Post udostępniony przez Artur Molęda (@artsonn)

 

Zobacz także: Strajk kobiet: Instagram tajną bronią protestujących?

 

Dziennikarka z ambicjami, masą pozytywnej energii i tuzinem pomysłów. Interesuje się modą, psychologią i radiem. Prowadzi media społecznościowe. Otwarta na wszelkie nowości, nie boi się pająków, samotnych podróży ani ciekawych wyzwań.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ