Monday, March 4, 2024
Home / Kultura  / Wycieczka zorganizowana vs. spontaniczna: Jak podróżować po świecie?

Wycieczka zorganizowana vs. spontaniczna: Jak podróżować po świecie?

Jak wolisz planować wakacje?

mapa

Niektórzy twierdzą, że udane wakacje to te wykupione w biurze podróży troszczącym się o zaplanowanie każdego ich aspektu. Z kolei inni są zdania, że najlepsze wyjazdy organizuje się samodzielnie. Wyczekiwanie na tanie oferty lotnicze i poszukiwanie niedrogiego lokum wzbudzają w nich dreszczyk emocji, którego nie zamieniliby na nic innego. Czy można rozstrzygnąć która z tych dwóch wakacyjnych opcji jest lepsza?

Jak wolisz planować wakacje: poznaj wady i zalety! / fot. materiały prasowe

Jak wolisz planować wakacje: poznaj wady i zalety! / fot. materiały prasowe

 

Wycieczka zorganizowana

Zaczniemy od przedstawienia zalet podróży odbywanych za pośrednictwem biur. Aby je przeżyć, wystarczy wejść na stronę internetową lub udać się do jednej z placówek, której pracownicy poszukają czegoś na miarę naszego budżetu i oczekiwań. Potem pozostaje już tylko dopełnić formalności, wpłacić pieniądze i czekać na swój upragniony wypoczynek. To właśnie mało angażująca forma jest nierzadko bodźcem zachęcającym turystów do zdecydowania się na ten rodzaj urlopu. Wielu z nich wybiera hotele z opcją all inclusive, która pozwala na wakacje w najlepszym wydaniu. Nielimitowany dostęp do pysznego jedzenia, lokalnych alkoholi oraz luksusowe hotele z własną plażą czy basenem to dla niektórych kwintesencja udanego urlopu. Choć w takiej formie spędzania dni wolnych nie ma nic złego, to niektórzy doszukują się w niej pewnych mankamentów. Na tego rodzaju wczasach rzadko wychodzi się bowiem poza hotelowe mury. W kurortach jest zwykle wszystko, czego potrzeba, by zaspokoić turystę spragnionego wypoczynku. Przyjezdni zwiedzają więc miejscowości, w których znaleźli zakwaterowanie, wykupując ewentualnie zorganizowane wycieczki pokazujące najciekawsze atrakcje i w ten sposób chłoną swoje podróżnicze wrażenia. Zdaniem fanów wyjazdów zorganizowanych samodzielnie to zdecydowanie za mało.

Świat pełen jest pięknych miejsc, które warto odwiedzić niezależnie od formy wypoczynku! / fot. materiały prasowe

Świat pełen jest pięknych miejsc, które warto odwiedzić niezależnie od formy wypoczynku! / fot. materiały prasowe

Samodzielne zwiedzanie

Twierdzą oni, że nie ma nic lepszego niż poznanie obcej kultury od kuchni, a więc mieszając się z tłumem ludności lokalnej, błądząc i próbując nowych przysmaków (które nie zawsze okazują się rajem dla podniebienia). Organizując wyprawy samodzielnie oszczędzają, bo – jak twierdzą – taka podróż być może nie jest luksusowa, jednak ukazująca nowe miejsce dużo bardziej niż hotelowe lenistwo. Czy na pewno mają rację? Niektórzy korzystający z biur turyści twierdzą, że to faktycznie dużo ciekawsza opcja na wyjazd, jednak wymagająca odwagi, elastyczności i zmysłu organizatorskiego, które nie są cechami każdego wczasowicza. Już same poszukiwania tanich lotów wydają się wielu osobom zbyt czasochłonne, a przecież poza dotarciem do celu trzeba mieć gdzie spać, co jeść i znać dokładny plan działania.

Przy takich urlopach trzeba również nastawić się na aktywny wypoczynek i przynajmniej w stopniu komunikatywnym znać język angielski lub urzędowy danego miejsca. Trzeba też być osobą otwartą i komunikatywną, która chętnie wchodzi w, nieuniknione w tym przypadku, kontakty z przedstawicielami innych kultur. Samodzielnie zorganizowana wycieczka nie będzie wobec tego idealnym wyborem dla każdego. Do podjęcia organizacyjnego ryzyka zachęca jednak fakt, że osoby, które choć raz zdecydowały się odbyć podróż na własną rękę, nie żałują swojej decyzji i chętnie powtarzają takie wypady. Wyszukiwarki tanich lotów i noclegów są ogromnym ułatwieniem dla wszystkich, którzy chcieliby spróbować takiej alternatywnej formy wypoczynku – warto więc z tego udogodnienia skorzystać.

Trudno byłoby rozstrzygnąć, czy istnieje idealna forma spędzania wakacji – wszystko zależy bowiem od osobistych preferencji urlopowiczów, zasobności ich portfela, oczekiwań, tego, jak oceniają swoją otwartość na nowe doświadczenia oraz zdolności organizacyjne. Istnieje jednak pewna uniwersalna prawda, którą warto sobie przyswoić: świat pełen jest pięknych miejsc, które warto odwiedzić niezależnie od formy wypoczynku.
Udanych wakacji!

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
 • Makrelka 20 września, 2018

  Wolę o wiele bardziej wcześniej zaplanować sobie wycieczkę
  jest o wiele taniej
  nie martwię sie,ze na miejscu pojawi sie jakis problem w stylu braku noclegu czy braku transportu
  mogę również wczesniej zorganizować sobie plan zwiedzania tak więc mam szansę zobaczyć o wiele więcej 🙂

  Lubimy z mężem podróżować,odwiedziliśmy do tej pory większość stolic europejskich.Jesli planowalibyście jakiś wypad na weekend,polecam Paryż, w którym byłam już dwa razy. Miasto przepiękne,z cudowną architekturą. Nic dziwnego, ze tak wiele filmów zostało tam nakręconych:
  https://zwiedzamyparyz.pl/ciekawostki/filmy-krecone-w-paryzu-cz-1

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ