Saturday, July 13, 2024
Home / Styl życia  / Dom  / Meble i akcesoria  / Wybierz funkcjonalne meble do salonu i stwórz idealną dla siebie przestrzeń

Wybierz funkcjonalne meble do salonu i stwórz idealną dla siebie przestrzeń

W jakim otoczeniu byłabyś najbardziej u siebie?

Meble do salonu

fot. Vadim Andrushchenko / Adobe Stock

Urządzasz dom lub mieszkanie i zastanawiasz się, jak sobie z tym poradzić? A może już masz głowę pełną pomysłów i szukasz konkretnego wyposażenia? Poniżej przedstawiamy kilka porad, które warto wziąć pod uwagę tworząc dom swoich marzeń. Skupmy się na salonie – najbardziej reprezentatywnej i wielofunkcyjnej przestrzeni mieszkania

 

Salon jako pomieszczenie o wielu twarzach

Urządzanie salonu nie jest tak proste, jak się wydaje. Musimy przemyśleć wiele spraw, aby utrzymać to pomieszczenie na wysokim poziomie funkcjonalności i estetyki. Często salon pełni wiele ról w mieszkaniu – jest strefą wypoczynku, miejscem spotkań, przyjmowania gości, jedzenia posiłków, a nierzadko też miejscem pracy czy spania. Funkcje tego pomieszczenia określisz za pomocą dobrego urządzenia przestrzeni i dobrania mebli do salonu. Jak stworzyć salon idealny dla siebie?

Meble do salonu – jak wybierać?

Urządzając główne miejsce swojego domu czy mieszkania, musimy mieć na uwadze przede wszystkim meble do salonu, oświetlenie, dodatki, dekoracje i budżet, którym dysponujemy. W tym miejscu poświęcamy uwagę meblom do salonu.

1. Jakie funkcje pełni salon?

Na początku musimy określić rodzaj funkcjonalności pomieszczenia. Względem tego ustalimy, jakich mebli do salonu potrzebujemy. Planujesz w salonie wypoczywać i oglądać telewizję? Przydadzą Ci się meble do salonu takie jak wygodny zestaw wypoczynkowy oraz ścianka z telewizorem i zestawem głośników. A może pokój dzienny jest połączony z kuchnią i chcesz, aby służył także jako jadalnia? Koniecznie przemyśl, w którym miejscu postawisz duży stół z krzesłami. Możesz ich wygląd dopasować do kanapy, znajdującej się w drugiej części salonu.

Wiele osób musi połączyć miejsce wypoczynku i przyjmowania gości ze stanowiskiem pracy, a nawet spania. W takim przypadku warto pomyśleć o rozwiązaniach kompaktowych, jak biurko i półki chowane w szafie, czy wygodne rozkładane kanapy z funkcją spania.

meble do salonu

fot. FollowTheFlow / Adobe Stock

2. Jaki styl aranżacji Ci się podoba?

Wybierając meble do salonu warto utrzymać spójność na poziomie aranżacji całego pomieszczenia. Będą one dobrze wyglądać, jeżeli dopasujemy do nich także kolory ścian, styl dekoracji i oświetlenia. W Polsce bardzo popularny jest styl skandynawski, który charakteryzuje się jasnymi meblami do salonu o prostych formach oraz dodatkiem naturalnego drewna i żywych roślin. Niemniej jednak niezależnie od tego, czy lepiej się czujesz w stylu glamour czy minimalistycznym, cottage czy industrialnym, postaw na spójność wnętrza i jego funkcjonalność. Meble do salonu mają nie tylko dobrze wyglądać, ale też być wygodne w użytkowaniu.

3. Dobrze rozplanuj przestrzeń

Rozplanowanie przestrzeni ma związek z jej funkcjonalnością, ale też stylem aranżacji. Pamiętaj, że myślą przewodnią będą tutaj potrzeby domowników, wielkość i rozkład pomieszczenia, a także budżet. Może się okazać, że nie wszystkie meble do salonu, które nam się podobają, zmieszczą się w pokoju tak, aby go nie przytłaczać. Także nie każdy styl aranżacji pasuje do małych salonów. Nie wszędzie bogate zdobienia spełnią swoją rolę. Zwróć uwagę także na to, jak ustawić meble do salonu. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, kiedy łączymy w jednym pomieszczeniu różne strefy: wypoczynkowa, jadalnianą, sypialnianą czy pracy.

4. Zwróć uwagę na jakość mebli do salonu

Nie zawsze najtańszy produkt spełni Twoje oczekiwania, ale też nie jest regułą, że najdrożej znaczy najlepiej. Sprawdzaj, z czego wykonane są meble do salonu, jakich użyto materiałów i jaka jest jakość wykonania całości. Meble do salonu powinny posłużyć nam kilka dobrych lat. Nie są one najtańszym wyposażeniem, dlatego łatwiej operuje się zmianą klimatu wnętrza dodatkami i ozdobami, a nawet kolorami ścian, a mniej samymi meblami. Postawienie na trwałe meble do salonu pozwoli nam dłużej z nich korzystać, co jest ekologicznym wyborem. Dobrze zachowane meble możemy też sprzedać, jeżeli lubimy stosunkowo często zmieniać wystrój wnętrz.

 

Wytrzymałe meble do salonu w najniższych cenach znajdziesz na ERLI.pl

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ