Wybieramy poręcz do ćwiczeń. Na co warto zwrócić uwagę?
Sześciopak można zbudować również w taki sposób
Ćwiczenia na poręczach to fantastyczny sposób na efektywny trening wielu partii mięśni, w tym przede wszystkim brzucha, ramion i klatki piersiowej. Poręcze pozwalają wzmocnić i wymodelować sylwetkę, a trening przy ich wykorzystaniu jest nie tylko skuteczniejszy, ale i poprawny w zakresie techniki. Jeśli właśnie wyposażasz siłownię, poręcze do ćwiczeń powinny znaleźć się na Twojej liście zakupów. Jak jednak wybrać najlepszy sprzęt tego typu? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, wybierając poręcz do ćwiczeń
Poręcz stojąca, czy mocowana do ściany?
Wybierając poręcze do ćwiczeń masz do wyboru modele stojące (stacjonarne) oraz mocowane do ściany. Jeśli zależy Ci na urozmaiceniu treningu, wybierz poręcze stojące, które często są bardziej rozbudowane, np. poprzez wyposażenie w formie drążka z wieloma różnymi chwytami, czy też drabinki i podpórki do unoszenia nóg. Ten typ poręczy będzie świetnym rozwiązaniem w treningu mającym na celu wyraźną rozbudowę masy mięśniowej.
Obok poręczy stacjonarnych na rynku dostępne są modele mocowane do ściany. Oba te warianty poręczy znaleźliśmy m.in. na https://kelton.pl/pol_m_WYPOSAZENIE-SILOWNI_DRAZKI-DO-CWICZEN_PORECZE-DO-CWICZEN-493.html. Przewagą drugiego modelu jest fakt, że po zamocowaniu do ściany poręcz nie zajmuje dużo miejsca, zatem taki sprzęt sprawdzi się nawet w niewielkiej domowej siłowni. W tym przypadku nie masz co liczyć jednak na bogate dodatkowe wyposażenie. To najczęściej konstrukcje bez dodatkowych uchwytów czy drążka ‒ po prostu poręcz z podpórkami do unoszenia nóg.
Co powinno wyróżniać dobrą poręcz do ćwiczeń?
Wybór modelu poręczy dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb bądź możliwości w zakresie wolnej przestrzeni w siłowni. Niezależnie od wybranego wariantu, zwróć jednak uwagę na kilka kluczowych elementów, które określać będą, czy poręcz jest warta naszej uwagi.
• Jeśli zdecydujesz się na poręcz montowaną, dobrze, aby miała ona systemy regulacji rozstawu i długości ramienia.
• Drążek montowany na prowadnicach sprawi, że unikniesz wiercenia w ścianie wielu dziur ‒ wystarczy wiercić raz.
• Zwróć uwagę na konstrukcję poręczy ‒ modele spawane to gwarancja wytrzymałości i możliwość większego obciążenia sprzętu.
• Odpowiednio grube rączki pokryte gumą zapewnią większy komfort i bezpieczeństwo treningu ‒ dłonie nie będą się po nich ślizgać.
• W przypadku poręczy stojących polecanym rozwiązaniem jest zastosowanie w podstawie sprzętu specjalnej belki wzmacniającej.
Dodatkowo, zanim wybierzesz poręcze do ćwiczeń sprawdź zalecenia producenta co do maksymalnej wagi osoby ćwiczącej (obciążenie, testowana wytrzymałość), a także grubość pianki w elementach tapicerowanych (3 cm będą w porządku) oraz ilość dodatkowych uchwytów (np. uchwyty do podciągania, uchwyt do pompek, podpory pod stopy do ćwiczenia łydek). Ważnym elementem będzie gwarancja udzielana na sprzęt • sprawdź okres jej obowiązywania i zakres, jakiego dotyczy.