Saturday, June 15, 2024
Home / Moda  / Design  / Wybieramy blat kuchenny – drewno, kamień, a może konglomerat?

Wybieramy blat kuchenny – drewno, kamień, a może konglomerat?

Aby wybrać dobrze, warto dowiedzieć się więcej.

blat laminowany castorama kuchnia

Funkcjonalny i estetyczny blat to połowa sukcesu / fot. materiały prasowe

Blat jest nieodłącznym elementem wyposażenia każdej kuchni. Zapewnia komfortową powierzchnię roboczą, na której możemy swobodnie przygotowywać posiłki, a także przechowywać różnego rodzaju kuchenne sprzęty i akcesoria. To z jakiego materiału jest wykonany nasz blat, zadecyduje w dużej mierze o tym, jak będziemy użytkować kuchnię.

blat laminowany castorama kuchnia

Funkcjonalny i estetyczny blat to połowa sukcesu / fot. materiały prasowe

Blaty laminowane

Jest to najpopularniejsze rozwiązanie, które ma wielu zwolenników. Blaty laminowane są bowiem dostępne w wielu atrakcyjnych wzorach oraz kolorach i mogą imitować zarówno drewno, jak i kamień. Są odporne na działanie wysokich temperatur oraz na zachlapania, a ponadto nie wymagają stosowania żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, poza regularnym czyszczeniem przy użyciu zwykłych środków czyszczących. Blaty laminowane mają jednak również słabe punkty, zwłaszcza w miejscach łączeń np. tam, gdzie stykają się dwa odcinki blatu czy łączy się on np. ze zlewozmywakiem. W tych miejscach zachlapany blat może spuchnąć i niestety usterki tej nie można usunąć inaczej, niż wymieniając cały blat.

Blaty drewniane

Blaty drewniane to wnętrzarska klasyka. Dzięki nim każda kuchnia prezentuje się przytulnie, a w pomieszczeniu panuje ciepła, rodzinna atmosfera. Tego typu blaty dostępne są na: http://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/wyposazenie-kuchenne/blaty.html. Drewniany blat może być wykonany z drewna litego lub klejonego. Jego powierzchnia powinna być zabezpieczona warstwą lakieru lub oleju. Niestety decydując się na blat drewniany, trzeba bardzo uważać – w wyniku długotrwałego kontaktu z wodą lub postawienia na blacie ciepłego naczynia, na drewnianej powierzchni pojawią się nieestetyczne odbarwienia. Wprawdzie w przeciwieństwie do blatów laminowanych, drewno można odnowić – wystarczy zeszlifować wierzchnią powłokę, a następnie pokryć blat preparatem impregnującym.

Blaty kamienne

Blaty wykonane z marmuru, granitu czy trawertynu to eleganckie i wytrzymałe rozwiązanie. Na ich powierzchni możemy bez obaw ustawić gorące naczynia. Podobnie pod wpływem kontaktu z wodą, kamienna powierzchnia nie odbarwi się. Niestety jest to również bardzo kosztowne rozwiązanie i cena kamiennego blatu może znacznie przewyższyć nawet kosz całej zabudowy kuchennej. Ponadto blat kamienny dużo waży, dlatego szafki, na których zostanie osadzony muszą być wzmacniane. Dodatkowo materiał jest zimny w dotyku, co może powodować nieprzyjemne wrażenie.

Blat z konglomeratu

Tego rodzaju blaty powstają w wyniku połączenia mieszanek żywic akrylowych oraz barwników. Są podobne do blatów kamiennych, jednak cechuje je możliwość łatwiejszej obróbki, mniejszy ciężar oraz niższa cena. Szczególnie ciekawy efekt można uzyskać, jeśli zdecydujemy się na blat konglomeratowi tworzący jedną płaszczyznę wraz ze zlewozmywakiem. Tego typu blaty są wytrzymałe i odporne na działanie wilgoci, wysokich temperatur oraz na zadrapania.
Co prawda sezon letni powoli się kończy, ale jeśli szukacie pomysłów na szybkie i efektowne zmiany to koniecznie zajrzyjcie tu: http://dailystyle.pl/letni-remont/.

Oceń artykuł
2 komentarze
  • Marcin 28 kwietnia, 2017

    Ostatnio uzupełniłem moją kuchnię o zlewozmywak granitowy – mistrzostwo świata! Polecam samemu sprawdzić https://primagran.pl/zlewozmywaki-granitowe/ bo świetnie nadaje elegancji w naszym domu.

  • Rejczel 28 grudnia, 2017

    Może jestem mało oryginalna ale mi się podobają drewniane blaty kuchenne w połączeniu z białymi frontami szafek jak tu: https://perfectspace.pl/blog/nieszablonowo/

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ