Thursday, May 30, 2024
Home / PARTNER MK  / Wybielanie laserowe, higienizacja i nieświeży oddech. Co je łączy?

Wybielanie laserowe, higienizacja i nieświeży oddech. Co je łączy?

A gdybym chciała uzyskać efekt hollywoodzkiego, śnieżnobiałego uśmiechu, dam radę to zrobić przy użyciu samych past wybielających?

Klinika Stomatologiczna

W trosce o zdrowe zęby/ fot. materiały prasowe

Śnieżnobiały i zdrowy uśmiech to marzenie wielu z nas. Często jednak nie jesteśmy świadomi tego, że codzienne mycie zębów jest niewystarczające, a dieta pełna cukrów przyczynia się do powstawania kamienia nazębnego i próchnicy. Dentystki Ewa Pieczyńska i Hanna Osuch tłumaczą, jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej

 

 

Od wielu lat pomagają panie swoim klientom dbać o zdrowy i piękny uśmiech. Z jakimi problemami najczęściej przychodzi się wam mierzyć?

Lek. dent. Ewa Pieczyńska: Niestety, choć mamy XXI wiek i łatwy dostęp do wiedzy na temat dbania o higienę jamy ustnej, najpowszechniejsze schorzenie to wciąż próchnica. Proszę sobie wyobrazić, że według statystyk tylko co czwarty Polak prawidłowo myje zęby! Czy to nie dziwne, że dbamy o paznokcie, regularnie chodzimy do fryzjera, robimy maseczki na twarz, peelingi, wklepujemy kremy pod oczy, a nie wiemy, jak myć zęby?
Lek. dent. Hanna Osuch: Niestety w mediach słyszymy o tym, że wystarczy stosować odpowiednią pastę czy płyn, a wszelkie schorzenia ustąpią i zęby będą śnieżnobiałe… To oczywiście prawda, jednak jest to skuteczne dopiero w połączeniu z regularną higienizacją, wykonywaną przez doświadczoną higienistkę.

Regularną? Co to znaczy?

Lek. dent. Hanna Osuch: Światowa Organizacja Zdrowia zaleca higienizację raz na pół roku. Cieszy nas to, że coraz więcej pacjentów stosuje się do tych zaleceń i zaczyna traktować wizytę u higienistki jak każdy inny zabieg pielęgnacyjny. Po zabiegu higienizacji pewność siebie i uśmiech na twarzach naszych pacjentów pojawiają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!
Lek. dent. Ewa Pieczyńska: Chciałabym też z dumą podkreślić ogromne znaczenie profesjonalizmu naszych higienistek, ich stażu pracy i częstego uczestniczenia w kursach i szkoleniach. Dzięki temu zabiegi wykonywane są profesjonalnie, a efekty utrzymują się dużo dłużej.

 

Artdent stomatologia

Lekarze Artdentu: lek. dent. Ewa Pieczyńska i lek. dent. Hanna Osuch/ fot. materiały prasowe

 

Czy to prawda, że chcąc wybielić zęby, najpierw musimy poddać się zabiegowi higienizacji? Jak wygląda wybielanie w państwa klinice?

Lek. dent. Ewa Pieczyńska: Tylko czyste zęby, bez kamienia czy osadu, gwarantują łagodny przebieg zabiegu wybielania i trwały efekt. W naszej klinice wybielanie wykonywane jest autorską metodą ArtGlamSmile. Prościej mówiąc, jest to jednoseansowe wybielanie laserowe.
Lek. dent. Hanna Osuch: Zabieg ten zawsze rozpoczynamy od konsultacji, która ma na celu określenie oczekiwań pacjenta. Następnie badamy stan uzębienia i błon śluzowych, ponieważ tylko zdrowe zęby mogą być poddane zabiegowi. Dodatkowo wykonujemy również badanie pantomograficzne, które pozwala nam zobaczyć korzenie, kość oraz ewentualne niedoleczone kanały. Zawsze sprawdzamy też czystość zębów – czy jest obecny kamień bądź osad. Jeśli tak, to kierujemy pacjenta na zabieg higienizacji.
Lek. dent. Ewa Pieczyńska: Metoda ArtGlamSmile jest bezpieczna i bezbolesna, a efekt widoczny zaraz po zabiegu. Choć piękny wygląd zębów jest dla nas bardzo ważny, nie eksperymentujemy ze zdrowiem. To ono jest dla nas najważniejsze, dlatego wszelkie zabiegi, nawet te z zakresu stomatologii estetycznej, przeprowadzane są przez doświadczonych specjalistów, przy pomocy sprzętu najwyższej jakości.

A gdybym chciała uzyskać efekt hollywoodzkiego, śnieżnobiałego uśmiechu, dam radę to zrobić przy użyciu samych past wybielających?

Lek. dent. Hanna Osuch: To ciekawe pytanie… Pasty wybielające mają wysoki współczynnik ścieralności, co oznacza, że czyści się nimi łatwo, a osad schodzi dosyć szybko. Są dobrym rozwiązaniem dla osób, które dużo palą, a także piją czarną herbatę czy kawę, bo u nich osad gromadzi się bardzo obficie. U takich pacjentów rekomendujemy w naszym gabinecie higienizację z wykorzystaniem najnowszej technologii AIRFLOW ®
Lek. dent. Ewa Pieczyńska: Higienizacja w połączeniu z wybielaniem laserowym daje bardzo naturalny efekt. Zęby są wyraźnie jaśniejsze i zdrowsze. Jeśli jednak chcemy mieć „hollywoodzki uśmiech”, czyli bardzo białe zęby, same pasty nam go nie zagwarantują. Taki efekt to często rezultat wykonania porcelanowych licówek. Najlepszym połączeniem jest więc dokładne oczyszczenie zębów, czyli higienizacja i profesjonalnie ich wybielenie, a następnie utrzymywanie efektu produktami wybielającymi.

Co jest wyjątkowego metodzie AIRFLOW®? Czym różni się ona od standardowego usuwania kamienia popularnymi w gabinetach ultradźwiękami?

Lek. dent. Hanna Osuch: To jest naprawdę niesamowita technologia! Piasek AIRFLOW® Plus usuwa biofilm, osady i świeży kamień, a system NO PAIN pozwala na przeprowadzenie minimalnie inwazyjnego skalingu wszędzie tam, gdzie nie jest możliwe ręczne wykonanie zabiegu. To innowacyjna metoda, która sprawia, że podczas zabiegu pacjent nie odczuwa już żadnego dyskomfortu. Cieszymy się, że nasze higienistki mają możliwość pracy na takim sprzęcie.

Lek. dent. Ewa Pieczyńska: Nawet najlepsze szczoteczki do zębów nie są w stanie oczyścić uzębienia tak, jak zabieg higienizacji wykonany metodą Guided Biofil Therapy. Może pani zapytać, czy tak dokładne czyszczenie na pewno jest konieczne. Płytka nazębna, czyli warstwa bakterii i węglowodanów, tworzy się każdego dnia. Niedokładnie usunięta przekształca się w kamień nazębny, który wnika pod dziąsło i powoduje jego mechaniczne uszkodzenie i stan zapalny.

Do czego może doprowadzić przewlekłe, nieleczone zapalenie dziąseł?

Lek. dent. Ewa Pieczyńska: Skutki mogą być różne, w zależności od tego, jak długo zapalenie się utrzymuje, oraz oczywiście od indywidualnych warunków pacjenta. Pacjenci często nie są świadomi tego, że zapalenie dziąseł to nie tylko krwawienie i nieprzyjemny zapach z ust, ale szereg innych, niebezpiecznych schorzeń. W procesie zapalnym uwalniane są bowiem wszelkiego rodzaju enzymy, cytokiny i inne substancje, które przyczyniają się do niszczenia nie tylko dziąseł, ale także kości, która przecież gwarantuje nam zachowanie zębów przez całe życie!
Lek. dent. Hanna Osuch: Bardzo często dochodzi też do cofnięcia się dziąseł, zaniku kości czy tzw. patologicznych kieszeni przyzębnych, które mogą doprowadzić nawet do utraty zębów. Inne objawy, które bardzo rzadko łączone są z zapaleniem dziąseł, to nieprzyjemny zapach z ust i utrzymujący się przykry smak.

A co z krwawieniem? Krwawiące dziąsła często kojarzone są z nadmierną dbałością o higienę jamy ustnej.

Lek. dent. Hanna Osuch: To błędne przekonanie, z którym walczę w swojej pracy na co dzień! Problem krwawiących dziąseł najczęściej wynika z obecności kamienia na zębach. Kamień nazębny jest też zresztą przyczyną wielu innych schorzeń, takich jak paradontoza czy zanik kości. Dlatego tak ważna w utrzymywaniu zdrowia i efektów leczenia jest wspomniana higienizacja.

Jak możemy dbać o higienę jamy ustnej na co dzień?

Lek. dent. Ewa Pieczyńska: Na pewno szczotkując zęby przez minimum 3 minuty rano i wieczorem. Idealnym rozwiązaniem jest mycie zębów po każdym posiłku, zdaję sobie jednak sprawę, że żyjąc w ciągłym biegu często nie mamy na to czasu. W takim wypadku tym bardziej powinniśmy skupić się na jakości pielęgnacji – używajmy pasty o wysokiej ochronie przeciwbakteryjnej, stosujmy preparaty remineralizujące szkliwo.
Lek. dent. Hanna Osuch: Dobrym i zdrowym nawykiem jest też nitkowanie i stosowanie irygatora. Dzięki temu z przestrzeni międzyzębowych usuwamy płytkę nazębną, zapobiegając powstawaniu w tych miejscach kamienia nazębnego.

 

Ardent

Ardent Klinika Stomatologiczno –protetyczna/ fot. materiał prasowy

Z jakim mitem z zakresu stomatologii spotykają się panie najczęściej w swojej klinice?

Lek. dent. Ewa Pieczyńska: Och, jest ich cała masa… Najbardziej rażący jest chyba jednak ten, że groźny dla zębów cukier jest tylko w słodyczach. To nieprawda! Z cukrem mamy do czynienia także w owocach, sałatkach, hamburgerach czy pizzy. Dlatego tak istotne jest częste mycie zębów i regularna higienizacja. No i oczywiście świadomość tego, jak ważna jest profilaktyka.
Lek. dent. Hanna Osuch: Bardzo często słyszymy, że wybielanie jest szkodliwe, a ściąganie kamienia niszczy zęby… Nic bardziej mylnego! Chciałabym, żeby każdy zdawał sobie sprawę z tego, że te zabiegi, wykonywane zgodnie z protokołem, nie szkodzą naszemu zdrowiu.
Lek. dent. Ewa Pieczyńska: Bardzo pocieszający jest popularny ostatnio w mediach społecznościowych trend pięknego, białego uśmiechu. Dbanie o zęby w końcu staje się trendy!

 

 

 

 

 

 

Marta Dylich

 

 

 

Gabinet stomatologiczno-protetyczny ArtDent
ul. Opolska 37, 31-277 Kraków
Tel. 12 415 86 69, 693 160 160
artdent@artdent.krakow.pl
www.artdent.krakow.pl

 

 

 

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • Oliwia Galicka 1 marca, 2020

    Ok, teraz zastanawiam się, czy sama umiem myć zęby xd

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ