Thursday, June 20, 2024
Home / PARTNER MK  / Wszystko, czego jeszcze nie wiedziałaś o skrzypie polnym!

Wszystko, czego jeszcze nie wiedziałaś o skrzypie polnym!

Prosto z przydomowej łąki

Skrzyp polny

fot. Freepik

Skrzyp polny nazywany potocznie końskim ogonem to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. To niepozorne, pojawiające się w marcu zioło, uważane jest przez rolników za niepotrzebny na ich polu chwast. Z kolei osoby, które cenią sobie naturalne kosmetyki i suplementy diety, uważają skrzyp polny za cenny surowiec. Znajdziemy go między innymi w preparatach przeznaczonych do wzmocnienia włosów, skóry i paznokci, lecz to nie jedyne właściwości, którymi charakteryzuje się koński ogon. Co warto wiedzieć o skrzypie polnym? Podpowiadamy

Skrzyp polny na włosy, skórę i paznokcie

Skrzyp polny dzięki zawartości naturalnej krzemionki wykorzystywany jest głównie w suplementach na włosy, skórę i paznokcie. Wysoka zawartość krzemu poprawia elastyczność naskórka, zapobiega też łamliwości i rozdwajaniu się włosów oraz paznokci, a także przyśpiesza ich naturalny wzrost.
Koński ogon wykorzystywany jest także w suplementach dedykowanych osobom zmagającym się z trądzikiem. Warto jednak w tym przypadku pamiętać, że ziele to ma właściwości oczyszczające, dlatego na początku kuracji niedoskonałości mogą się nasilić. Już nasze babcie doceniały właściwości skrzypu polnego. Wykorzystywały jednak płukanki i napary. Obecnie na przykład na stronie https://terranovapolska.pl/65-skrzyp-wiosenne-pedy możemy znaleźć suplementy diety zawierające to cenne ziele w formie kapsułek.

Skrzyp polny na układ kostny

Skrzyp polny pomaga zachować elastyczność nie tylko naskórka czy błon śluzowych, ale także tkanki łącznej i kostnej. Dodatkowo roślina ta wykazuje właściwości przeciwzapalne, dlatego też wykorzystywana jest między innymi pomocniczo w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, artretyzmu i innych schorzeń reumatycznych. Może być stosowana również w profilaktyce i leczeniu osteoporozy.

Skrzyp polny na schorzenia układu moczowego

Skrzyp polny zwiększa wydalanie moczu. Za efekt diuretyczny odpowiadają zawarte w nim flawonoidy. Dlatego picie lub suplementowanie skrzypu polnego świetnie wpływa na drogi moczowe, a ziele to może być wykorzystywane również w leczeniu schorzeń tego układu. Z tego powodu napary ze skrzypu polnego wykorzystywane są między innymi pomocniczo w kamicy nerkowej i skazie moczanowej.
Ze względu na to, że napar ze skrzypu łagodzi ból i działa rozkurczająco, wskazany jest również w przypadku bolesnych miesiączek. Z tego powodu wykorzystywany jest również przy obfitych krwawieniach miesięcznych. Niektóre suplementy ze skrzypu polnego z powodzeniem mogą być używane jako środek wspomagający po operacji, mający na celu przyśpieszenie gojenia ran, ale także preparat przeciwkrwotoczny.

Źródło: materiał Partnera MK
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ