Wednesday, January 15, 2025
Home / PARTNER MK  / Wszystko, co należy wiedzieć o bolesnych aftach

Wszystko, co należy wiedzieć o bolesnych aftach

Co warto wiedzieć, żeby skutecznie pozbyć się aft?

Wszystko, co należy wiedzieć o bolesnych aftach / fot. Shutterstock

Afty pojawiające się w jamie ustnej stanowią bolesny i w wielu przypadkach nawracający problem. Dotykają przede wszystkim dzieci oraz młode osoby narażone na stres. Jednocześnie wiedza na ich temat wciąż pozostaje na niskim poziomie. Poniżej odpowiadamy zatem na najważniejsze pytania dotyczące kłopotliwych wykwitów

Wszystko, co należy wiedzieć o bolesnych aftach / fot. Shutterstock

Wszystko, co należy wiedzieć o bolesnych aftach / fot. Shutterstock

Czym są afty?

Afty należące do najbardziej powszechnych dolegliwości w obrębie jamy ustnej to drobne stany zapalne błony śluzowej, podniebienia lub języka. W początkowej fazie rozwoju przyjmują postać niewielkich czerwonych wypustek, które następnie pokrywają się białym nalotem. W ich obrębie wytwarza się obrzęk oraz owrzodzenie stanowiące źródła silnych dolegliwości bólowych.

Jak powstaje owrzodzenie w jamie ustnej?

Afty często błędnie utożsamia się z opryszczką, przypisując wirusom główną rolę w ich powstawaniu. Najnowsze badania wykluczają jednak to źródło, wskazując jednocześnie na przynajmniej kilka innych czynników sprzyjających powstawaniu wykwitów.
Stanom zapalnym jamy ustnej sprzyjają urazy mechaniczne, w tym te związane z nieprawidłowo dobranym aparatem ortodontycznym lub protezą. Równie ważną przyczyną jest kamień nazębny. Źródło problemu stosunkowo często tkwi również w codziennej diecie, zwłaszcza przy niedoborze żelaza i witaminy B12, jak również przy zatruciach i nietolerancjipokarmowej prowadzącej do zapalenia jelita grubego. Duże znaczenie mają zaburzenia immunologiczne. Rozwój wrzodów w każdym przypadku pogłębiają infekcje bakteryjne.

Jakie objawy świadczą o pojawieniu się aft?

Drobne czerwone wypustki na języku lub błonie śluzowej są od samego początku wyczuwalne i zauważalne gołym okiem. W pierwszej kolejności towarzyszy im uczucie pieczenia. Gdy owrzodzenie spowodowane rozwojem stanu zapalnego pogłębia się, pojawiają się silny ból i dyskomfort. Odsłonięte zakończenia nerwowe są niezwykle wrażliwe na pokarm i napoje. W wielu przypadkach narastający ból utrudnia mówienie i prawidłową higienę jamy ustnej.

U kogo afty występują najczęściej?

Afty mogą pojawić się u osób w każdym wieku. Na stany zapalne jamy ustnej narażone są jednak przede wszystkim dzieci i osoby do 30. roku życia, zwłaszcza narażone na przewlekły stres. Szacuje się, że problem nawracających aft wynikający głównie z zaburzeń immunologicznych organizmu, dotyczy od 17% do 50% populacji, zależnie od wyników konkretnych badań. Nieco bardziej na działanie wykwitów narażone są kobiety.

W jaki sposób radzić sobie z bolesnym wykwitami?

Stosunkowo często popełniany błąd stanowią próby leczenia aft tradycyjnymi środkami o działaniu przeciwbólowym. W rzeczywistości substancje takie jak aspiryna czy witamina A mogą jedynie pogłębiać rozwój wykwitów. Niektóre preparaty z pozoru przeznaczone do łagodzenia stanów zapalnych jamy ustnej są nieodpowiednie, a w większych dawkach również groźne dla dzieci ze względu na zawartość lidokainy, benzokainy, alkoholu, konserwantów i parabenów.
Walcząc z objawami towarzyszącymi aftom, należy działać trójtorowo:
– chroniąc stany zapalne przed bakteriami,
– łagodząc ból,
– wspierając proces gojenia stanów zapalnych.
Preparaty dostępne w formie płynu do płukania jamy ustnej, żelu do kuracji miejscowej oraz sprayu, jak np. Anaftin, pozwalają pokryć powierzchnię wykwitów trwałym filmem ochronnym. Pożądane składniki to między innymi poliwinylopirolidon (PVP) i kwas hialuronowy tworzące barierę ochronną przed bólem, a także aloes zwyczajny i kwas gliceryzynowy wspomagające proces gojenia. Tych substancji można używać doraźnie, gdyż nie są szkodliwe – również dla dzieci.

Kiedy warto udać się do lekarza?

Jeżeli powstawanie aft wiąże się z urazem spowodowanym aparatem ortodontycznym, protezą lub kamieniem nazębnym, należy udać się do dentysty. Gdy przyczyn doszukujemy się w nieodpowiedniej diecie lub niedoborze żelaza i witaminy B12, niezbędna jest wizyta w gabinecie internisty lub pediatry, gdzie zostanie zaproponowane nam dalsze leczenie.
Advertisement

Oceń artykuł
12 Comments
  • Ania 11 maja, 2017

    Najlepszy na afty jest Octenisept, zersztą on na wszystko jest dobry!:)

  • Mat 15 czerwca, 2018

    afty a choroby przenoszone drogą płciową? ciekawy temat byłby.

  • Iwona 20 czerwca, 2018

    Octenisept . Fakt;)-działa można tez popytać tutaj na forum lekarskim fajnie odisują. Czasem można się pośmiać ale z reguły poważnie odchodzą do sprawy https://ranking.abczdrowie.pl/

  • Iwona 20 czerwca, 2018

    https://ranking.abczdrowie.pl/ tu można więcej poczytać i popytać:)

  • Kamil 26 sierpnia, 2018

    Jestem facetem po 30-stce więc powinienem być w grupie pozbawionej ryzyka aft
    A zaczęły się one u mnie jakieś 2-3 lata temu
    Kiedyś piłem dużo herbaty z cytryną , ale od tych 2-3 lat po cytrynie dostaję od razu afty
    Próbowałem myć skórę cytryny, albo obierać ją w ogóle, bo myśłałem że to od chemikalii jakimi mogły być pryskane, ale niestety nic nie pomogło i wiem że po cytrynie będę miał afty w ustach
    Nawet jadłem któregoś razu sałatkę i było w niej trochę soku z cytryny… za dwa dni już miałem początek aft, a ostatnio nawet po słodkich papryczkach jedna mi się zrobiła, więc muszą mieć podobny składnik na jaki od jakiegoś czasu muszę być uczulony… a szkoda bo wszystko zdrowe

  • Basia 18 lutego, 2019

    Afty powstają z powodu braku witamin z grupy B orz wit A i E oraz wit D3 po uzupełnieniu witam afty przestają sie pojawiać

    • Lila 14 października, 2019

      Potwierdzam! Męczyły mnie okropnie, nie było tygodnia żeby nie pojawiły się – jedne się goiły a drugie powstawały (gardło – okropny ostry ból , na początku nawet sądziłam że mam anginę; dziąsła, podniebienie ) Lekarze przepisywali jakieś płukanki czy leki, ale najskuteczniejsze są witaminy. WITAMINY są skuteczne nie tylko na afty. Żywność jaką jesteśmy kamieni jest wyzuta z wszelakich witamin i składników odżywczych, dlatego obecnie najważniejsza jest suplementacja witaminowa i zioła. Musimy powrócić do najprostszych metod radzenia sobie z chorobami, bo na sztucznych, chemicznych farmaceutykach daleko nie zajedziemy!

  • Greg Sz 4 marca, 2019

    No niestety skrytykuję polszczyznę. Aerozol czy spray to pół biedy ale pokryć „”trwałym filmem ochronnym” tak się po polsku nie pisze. To nie film tylko błona/błonka/powłoka/warstwa. Jeszcze pewnie kilka słów bym znalazł. jako tłumaczenie tego „filmu”.
    Amerykanizmy to choroba, rak języka. Nawet minister obrony używa amerykanismu „mapa drogowa” (ang.”road map”) który nawet po angielsku jest wyrażeniem niezgrabnym ale od jakiegoś czasuużywanym. Natomiast po polsku są lepsze określenia ale jakoś pisarz od przemówień pana ministra nie umie ładnie się wyrażać po polsku a pan minister chyba też.
    Mam nadzieję że tego nie potraktujecia jako hejt (takie piękne polskie słowo, żartuję ale tu przynajmniej zyskuje się na zwięzłości)
    No to do nauki polskiego biegiem marsz.

  • Jolanta 17 maja, 2019

    Polecam Urgo na afty oraz słodzenie herbaty, czy kawy Ksylitolem. Ksylitol jest drogi, ale bardzo dobry. Od kiedy go używam, problem aft nie istnieje u mnie. Kiedyś miałam ciągle afty.

  • Joannna 2 czerwca, 2019

    PROPOLIS-SPRAY likwiduje w ciagu 1 dnia wszelkie wykwity w jamie ustnej.Dziala natychmiastowo-spryskac kilka razy dziennie. Jest to najlepsze co moze byc na afty i wszelkie zapalenia jamy ustnej.Polecam….

  • Anna 5 grudnia, 2019

    Ja polecam płyn do płukania jamy ustnej „Eludril”, mnie pomógł na drugi dzień.

    • Agnieszka 3 kwietnia, 2020

      Potwierdzam . Jest najlepszy.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ