Monday, March 4, 2024
Home / Inne  / Fotogaleria  / Ilona Felicjańska: seks i skandal, czyli „Wszystkie odcienie czerni” (zdjęcia)

Ilona Felicjańska: seks i skandal, czyli „Wszystkie odcienie czerni” (zdjęcia)

Książki jeszcze nie ma w sprzedaży, a już wywołuje kontrowersje i falę krytyki. Specjalnie dla Czytelniczek Miasta Kobiet o "Wszystkich odcieniach czerni" wypowiada się sama autorka, Ilona Felicjańśka.

Przeczytaj zanim wydasz opinię – zaznacza na fb Ilona Felicjańska przy każdym poście poświęconym książce „Wszystkie odcienie czerni”. To znamienne, bo rzeczywiście zbyt łatwo wydajemy osąd, szczególnie w Internecie. No bo jak to, modelka, alkoholiczka wydaje książkę? Nie do pomyślenia!

Ilona Felicjańska: seks i skandal, czyli Wszystkie odcienie czerni

Zdjęcie 1 z 6

"Nie zaczęłam pisać tej książki, żeby ktoś ją przeczytał. Pisałam już w czasie swojej terapii, gdzie uciekałam od świata zewnętrznego w świat fantazji". / fot. Arcadius Mauritz

 

Wmawia się nam, zwłaszcza modelkom, że nie mamy prawa robić innych rzeczy. Że jak ktoś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Już czytałam krytykę książki na moim fan page’u, mimo iż jeszcze nie ma jej w sprzedaży i nikt jej nie czytał. W naszym kraju to jest szczególnie dotkliwe. Wiem, że nie ucieknę przed krytyką, ale ja przeżyłam taki walec krytyki na temat swojej osoby, że nie mam już w sobie lęku o to, co ludzie, zwłaszcza anonimowi, powiedzą. Nie zaczęłam pisać tej książki, żeby ktoś ją przeczytał. Pisałam już w czasie swojej terapii, gdzie uciekałam od świata zewnętrznego w świat fantazji. A wyobraźnię mam mocno rozwiniętą, ponieważ jako dziecko mieszkałam w małej wiosce, gdzie była biblioteka, w której upływała mi duża część mojego życia.

Książka nie wzbudziłaby takich kontrowersji, gdyby nie był to thriller erotyczny. Jeśli znana publicznie osoba pisze książkę erotyczną, zaraz zaczynają się spekulacje, na ile można się w niej dopatrywać wątków autobiograficznych.

Wszystkie odcienie czerni są literacką fikcją – nie pozostawia złudzeń Ilona. – Nie jestem pisarką i nie wiem, skąd pisarz czerpie inspiracje do swoich książek. Według mnie to życie pisze najlepsze scenariusze i nie da się uniknąć odwołań do własnego życia, do własnych doświadczeń, przeczytanych przez siebie książek, obejrzanych filmów, zasłyszanych historii. Ale to nie zmienia tego, że napisałam książkę fikcyjną.

Jak chyba każda wydawana w tej chwili książka erotyczna, także i Wszystkie odcienie czerni wywołują skojarzenia z hitem erotycznej literatury kobiecej ostatnich miesięcy – Pięćdziesiąt twarzy Greya. Jest to wykorzystywane jako chwyt marketingowy, i nic dziwnego w sytuacji, gdy uznana za szczyt grafomani cała seria powieści E.L. James o Greyu tak dobrze się sprzedają. Sama Ilona Felicjańska nie ukrywa, że książka jest próbą zdyskontowania sukcesu Pięćdziesięciu twarzy Greya i mody na erotykę w literaturze. Jednak nazywanie Wszystkich odcieni czerni kopią Greya lub książką zainspirowaną Greyem to nieporozumienie. Bo jedyne podobieństwo to sam fakt istnienia scen erotycznych.

Można by się zastanowić, dlaczego Ilona nie napisała książki o modelkach lub alkoholizmie? To naturalnie wpisywałoby się w jej życie i je doświadczenie. Z drugiej strony, nie ma się co dziwić, że napisała książkę o tematyce, na którą jest zapotrzebowanie. Nagle odkryto, że odważna erotyka w literaturze się sprzedaje i wiele wydawnictw próbuje wzbogacić swoje portfolio o książki erotyczne. Przy czym są to na ogół erotyczne harlequiny, a tymczasem Wszystkie odcienie czerni to thriller.

Ilona zapytana, czy jest gotowa na skandal, mówi: – Obserwuję to, co się dzieje, i uczę się. Zauważyłam, że gdy dostawałam nagrodę za dobroczynność, nie pisał o tym nikt. Jak dostałam nagrodę ECCO Walk In Style niewiele osób to interesowało. Kiedy zostałam Kobietą Roku „Kreatywna w biznesie” lub dostawałam inne nagrody za swoją działalność, dla nikogo nie było to ciekawe. Dopiero mój wypadek samochodowy, mój problem z alkoholem sprawił, że media się mną zainteresowały. Mam poczucie, że nie zawiniłam aż tak, żeby zasługiwało to na taki szum wokół mnie. Ale czerpię z tego doświadczenia. Skandal się sprzedaje, więc proszę bardzo, ja dostarczę skandalu, dostarczę tego, co jest w tym kraju oczekiwane.

Przy tym całym zainteresowaniu seksem w książce Ilony Felicjańskiej, umyka jedna ważna rzecz. Mało kto zauważa (pewnie dlatego, że książka dopiero w poniedziałek 23 stycznia trafi do sprzedaży i możliwe, że jestem jedną z niewielu osób, które miały okazję zapoznać się z całością), że to naprawdę nieźle napisany thriller, z wciągającą fabułą i dobrze skonstruowaną intrygą. Komu nie w smak sceny erotyczne z kaskadowymi orgazmami bohaterki, może się skupić na próbie rozwikłania zagadki Oskara, tajemniczego kochanka Anny, bohaterki książki. Jest we Wszystkich odcieniach czerni świat korupcji, podwójnej moralności, korporacji prawniczych i koncernów farmaceutycznych. I poczucie matni.

[Not a valid template]

Gratuluję Ilonie – tej książki i odwagi w dążeniu do tego, by realizować swoje marzenia.

Aneta Pondo

W księgarniach książka ukaże się 23 stycznia. W tym dniu będzie też wernisaż prac Arcadiusa Mauritza – świetnego fotografa, którego już prezentowaliśmy w Mieście Kobiet.

Dziennikarka i redaktor naczelna „Miasto Kobiet”, które wymyśliła i wprowadziła na rynek w 2004 rok. „Miasto Kobiet” to jej miłość, duma i pasja. Prezeska Fundacji Miasto Kobiet, która wspiera kobiety w odkrywaniu ich potencjału oraz założycielka Klubu Miasta Kobiet – cyklu spotkań dla kobiet z inspirującymi gośćmi.

Oceń artykuł
5 komentarzy
 • http://www.yamaha.kalisz.pl/story.php?title=pelny-odpis-z-krs 26 stycznia, 2013

  Krajowy Rejestr Sądowniczy wydaje odpis cykliczny, który może być w formie papierowej lub elektronicznej i zwiera aktulane informacje na
  temat przedsiębiorców.
  Krajowy Rejestr Sądowniczy w Toruniu włączył opcję uzyskania cyklicznego odpisu przez internet.

  Taka opcja to duży ukłon w kierunku cyfryzacji administracji i sądownictwa.
  Tego rodzaju możliwości, dają możliwość prostego szybkiego zebrania wiadomości o naszym
  partnerze handlowym. Dzięki temu możemy zapobiec naciągactwu i zawarciu ryzykownych transakcji.

 • xn--slicznoci-11b.pl 29 stycznia, 2013

  Jeśli macie ochotę to sugeruję stosować natrysk prysznicowy.
  Jest to bardzo kożystna zastępstwo, która pozwala
  sprawić z łazienki wspólne miejsce, gdzie można ukoić skołatane nerwy oraz co najistotniejsze oszczęnie wziąć kąpiel.
  Zrezygnowanie z wanny na rzecz natrysku prysznicowego pociąga za
  sobą widoczne różnice w rachunkach za wode i ogrzewanie.
  Korzystając z natrysku prysznicowego zużywamy znacznie mniej wody i
  prądu. Po za tym, kabina prysznicowa jest znacznie łatwiejszy w codziennym używaniu przede wszystkim ludzi
  , którzy mają problemy ze stawami i wchodzenie i wychodzenie z wanny jest klopotliwe.

 • odpis, 10 lutego, 2013

  KRS wydaje odpis cykliczny, który opatrzony jest
  pieczęciami i zwiera informacje o spółkach prawa hanldlowego.

  Krajowy Rejestr Sądowniczy w Bydgoczszy uruchomił opcję dostania aktualnego odpisu przez
  internet. Takie rozwiązanie to wielki krok w kierunku obrotu informacji między przedsiębiorcami.
  Tego rodzaju solucje techniczne, dają możliwość sprawnego szybkiego uzyskania danych o naszym kontrachencie.
  Dzięki temu powinniśmy zapobiec naciągactwu i zawarciu ryzykownych
  transakcji.

 • panele ogrodzeniowe 10 lutego, 2013

  Panele ogrodzeniowe są cudownie prostym rozwiązaniem jeśli musimy zastosować montarz systemu grodzeń, jest
  idealny zarówno na terenie publicznych działek, jak i przy najzwyklejszym ogrodzeniu plantacji oraz lasów.

  Zstosowanieprzęsł ogrodzeniowych zapewnia kuratele przez zwierzętami
  leśnymi, które zbliżają się do naszych domostw i pól
  uprawnych. Główną cechą chzakterystyczną jest mnogość zastosowań.
  Zaletą takiego rozwiąznia, jest też jego wydajność oraz prosty montarz.
  Polecam.

 • krs w krakowie 11 lutego, 2013

  KRS wydaje odpis pełny, który opatrzony jest pieczęciami i zwiera informacje o
  spółkach prawa hanldlowego.
  KRS w Krakowie włączył opcję dostania pełnego odpisu za pośrednictwem ostrony www.
  Takie rozwiązanie to wielki krok w stronę obrotu informacji
  między przedsiębiorcami. Tego rodzaju rozwiązania,
  dają możliwość prostego szybkiego zebrania wiadomości o naszym
  kontrachencie. Dzięki temu możemy ustrzec się przed naciągactwu i zawarciu niepotrzebnych transakcji.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ