Friday, October 11, 2024
Home / Inne  / Nowe produkty  / Wstydliwy problem hemoroidów – jak profesjonalnie podejść do tematu?

Wstydliwy problem hemoroidów – jak profesjonalnie podejść do tematu?

Bez tabu!

fot. materiały prasowe

Niejeden dorosły Polak doświadczył swoim życiu problemu hemoroidów. To prawda, ponieważ rzeczywiście są one integralnym elementem organizmu każdego z nas. Zwane inaczej guzkami krwawniczymi odbytu są niczym innym, jak tylko częścią jego struktury naczyniowej, czyli po prostu fragmentami żylnymi. Odgrywają istotną rolę, albowiem spełniają funkcję swoistych „uszczelniaczy” i pomagają w przeprowadzaniu kontrolowanych procesów wypróżniania.

fot. materiały prasowe

Jak już zostało wspomniane, wiele osób uskarżało się na bóle tej części ciała. Tego rodzaju dolegliwości bólowe trzeba definiować jako chorobę hemoroidalną, która rozwija się w sytuacji, kiedy opisywane guzki nadmiernie wypełniają się niemożliwym do wydalenia nadmiarem krwi i dochodzi do powstawania tzw. żylaków odbytu. W przeciwieństwie do hemoroidów samych w sobie, może ona być groźna i należy niezwłocznie po rozpoznaniu u siebie jakichkolwiek jej symptomów (a klasyfikują się do nich przede wszystkim: pieczenie i swędzenie odbytu; wysięk z niego oraz nieustanne wrażenie niepełnego wypróżnienia), zapobiegać im. By robić to skutecznie, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat hemoroidów.

Podział hemoroidów

Omawiane guzki krwawnicze odbytu możemy podzielić na dwie grupy, wyodrębniane z uwagi na miejsce ich pojawiania się. Można mówić o tzw. hemoroidach wewnętrznych, które zgodnie ze swoją nazwą lokują się zazwyczaj w środku odbytnicy i rzadko wiążą się z odczuwaniem bólu, albowiem otacza je, pełniąca swego rodzaju amortyzującą dolegliwości funkcję błona śluzowa, a także zewnętrzne, których miejscem bytowania jest skóra odbytu – są one widoczne gołym okiem, łatwo wyczuwalne i bolesne.

Kto i kiedy może zapaść na chorobę hemoroidalną?

Odpowiedź na pierwszy z dwóch członów powyższego pytania nie jest zbyt optymistyczna, ponieważ ta znana też jako zespół hemoroidalny przypadłość w którymś momencie życia może zacząć dotyczyć każdego z nas. Dzieje się tak dlatego, iż jest jednym z objawów starzenia się ludzkiego organizmu, czyli osłabieniem wytrzymałości śluzówki odbytu, co determinuje przekształcanie zdrowej materii hemoroidów w taką, która sugeruje stan chorobowy. Nie można jednak powiedzieć, że ów problem odnosi się do osób w podeszłym wieku. W praktyce najczęściej stwierdza się, iż dolegliwości hemoroidalne raczej nie dotykają ludzi, którzy nie ukończyli dwudziestu lat, a występują po wkroczeniu przez nie w okres produkcyjny. Zagrożenie maleje zaś po sześćdziesiątce. Oprócz przeżytych lat, istnieją alternatywne czynniki mogące w sposób bezpośredni wpływać na rozwój owej choroby. Wśród nich wymienia się m.in. uwarunkowania genetyczne; zastępowanie aktywności fizycznej przez siedzący trybu życia, który częstokroć jest przyczyną anormatywnego dociskania zwieraczy odbytu; cykl płciowy kobiet – menstruacja, rozszerzający hemoroidy poród oraz połóg; będące wynikiem rozmaitych schorzeń i nieodpowiedniego żywienia problemy z jelitami – biegunki czy zatwardzenia; nadciśnienie oraz kłopoty z wątrobą; dźwiganie ciężarów; uprawianie seksu analnego, jak również niedbanie o higienę okolic intymnych. Nietrudno więc wywnioskować, że zanim zdecydujemy się na leczenie choroby hemoroidalnej nieco bardziej radykalnymi metodami, powinniśmy wyeliminować niniejsze bodźce, które mogą być spiritus movens jej istnienia. To jednak nie zawsze wystarcza, a wtedy należy bezzwłocznie udać się do specjalisty.

Przeciwdziałanie chorobie hemoroidalnej

W celu potwierdzenia domniemanego pojawienia się zespołu hemoroidalnego, lekarz przeprowadza ręczne badanie per rectum albo wprowadza do odbytu wziernik. Gdy już postawi diagnozę, może zaordynować leczenie domowymi, efektywnymi szczególnie we wczesnej fazie postępu choroby sposobami, m.in. ciepłe kąpiele w wodzie z dodatkiem olejków eterycznych; przemywanie żylaków nasączonym aloesem gazikiem czy ziołolecznictwo. Takie postępowanie zazwyczaj wsparte jest łagodzeniem oznak zespołu hemoroidalnego. Na nie medyk może przepisać, najlepiej zawierającą chlorowodorek tetrakainy maść na hemoroidy (np. produkt Ruskorex, o którym przeczytać można pod linkiem http://ruskorex.pl/o-produkcie). W poważniejszych sytuacjach nieodzowne okazują się chirurgiczne interwencje, np. laseroterapia; gumkowanie; skleroterapia czy metody Morinagi i Longo.

Choć hemoroidy dla wielu z nas wciąż są tematem tabu, należy pamiętać, iż nieleczone mogą być nie tylko dużym utrudnieniem codziennej egzystencji, ale także, a nawet przede wszystkim, stać się niebezpieczne. Mając z nimi kłopot, należy więc przełamać barierę strachu i natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ