Sunday, June 23, 2024
Home / Kultura  / Wspomnienie prof. Jerzego Zubrzyckiego

Wspomnienie prof. Jerzego Zubrzyckiego

MCK zaprasza na spotkanie z „ojcem” australijskiej polityki wielokulturowości

Professor Jerzy Zubrzycki, Australian National University / fot. materiały prasowe

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza we wtorek (11.04.2017 r.), o godz. 18:00 na spotkanie poświęcone prof. Jerzemu Zubrzyckiemu – krakowianinowi określanemu jako „ojciec” australijskiej polityki wielokulturowości. W dyskusji weźmie udział jego biograf John Bond – współautor książki „Jerzy Zubrzycki. Wielki Polak i Australijczyk”

Professor Jerzy Zubrzycki, Australian National University / fot. materiały prasowe

Professor Jerzy Zubrzycki, Australian National University / fot. materiały prasowe

Wprowadzenie wygłosi prof. Jacek Purchla oraz JE Paul Wojciechowski, Ambasador Australii. Wstęp wolny.
Profesor Jerzy Zubrzycki (1920-2009) był najwybitniejszym Polakiem mieszkającym na antypodach, uczonym socjologiem i demografem. Urodził się 12 stycznia 1920 roku w Krakowie. W tym mieście ukończył II Liceum im. Jana III Sobieskiego.
W czasie wojny był żołnierzem AK i członkiem brytyjskiej Special Operations Executive, organizował m.in. zrzuty broni dla powstańców warszawskich. W 1956 przyjechał do Australii, gdzie wykładał socjologię na Narodowym Uniwersytecie Australii.
Swoją pracę naukową łączył z powodzeniem z działalnością publiczną. W latach 1970-86 kierował Wydziałem Socjologii na Australijskim Uniwersytecie Narodowym. Zasiadał w radzie Australian Institute of Multicultural Affairs i przewodniczył Australian Ethnic Affairs Council.
Profesor Jerzy Zubrzycki doradzał kolejnym rządom australijskim i pomagał zrozumieć politykom, w jaki sposób wypracować urzędową politykę opieki na imigrantami. Z jego prac naukowych korzystały m.in. rządy Kanady i USA.
Za swoje zasługi został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta oraz orderem Australii.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ