Współcześni Magellani biznesu
Horyzont dostrzega każdy nieliczni potrafią spojrzeć dalej - to hasło VI edycji „Laurów Magellana“. Jak co roku Korporacja Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego szuka nieprzeciętnych osobowości ze świata biznesu, którzy dzięki wyobraźni i zaangażowaniu realizują postawione cele.
Horyzont dostrzega każdy nieliczni potrafią spojrzeć dalej – to hasło VI edycji „Laurów Magellana“. Jak co roku Korporacja Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego szuka nieprzeciętnych osobowości ze świata biznesu, którzy dzięki wyobraźni i zaangażowaniu realizują postawione cele. Do 14 lutego można zgłaszać kandydatury w kategoriach: Magellan Roku, Debiut Roku, Menadżer Roku. Ponadto, po raz pierwszy w historii konkursu, tytuł i wyróżnienie za „Osiągnięcie Pozazawodowe Roku” staje się kategorią otwartą, w których mogą brać udział nie tylko absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego.
Jaki jest współczesny Magellan?
Korporacja Absolwentów UEK, przyjęła za cel nagradzanie ludzi, którzy wykazują się postawą magellanowską w biznesie. Nie bez przyczyny słynny portugalski żeglarz Ferdynand Magellan stał się inspiracją dla organizatorów konkursu. To właśnie jego wizja i wytrwałość, pozwoliły mu na pierwsze w historii opłynięcie kuli ziemskiej. To osiągnięcie pokazało innym że świat zmieniają ludzie z marzeniami. Pomysł zorganizowania konkursu powstał w 2008 roku. Od początku jego celem było promowanie wybitnych absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego, a także Korporacji, która zrzesza ludzi otwartych na dzielenie się swoim doświadczeniem i wiedzą.
Każdego roku nagroda główna i tytuł „Magellana Roku” trafia do osoby lub zespołu realizującego projekt, który ma istotny i pozytywny wpływ na życie gospodarczo – społeczne Polski.
Wśród dotychczasowych laureatów są między innymi: Wicepremier i Minister Finansów w Rządzie Ś.P. Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego – Profesor Leszek Balcerowicz uhonorowany za pomysł i uruchomienie „licznika długu publicznego” w Warszawie, a także Zygmunt Solorz-Żak i Tobias Solorz za największą transakcję przejęcia na rynku telekomunikacyjnym w Polsce. Nagrody w kolejnych edycjach odbierali także: Sobiesław Zasada – mistrz świata w rajdach samochodowych, biznesman, wieloletni przedstawiciel koncernu Mercedes w Polsce i twórca Grupy Zasada. Wojciech Sobieraj – założyciel Alior Banku, który w trudnych dla bankowości czasach, uzyskał stabilną pozycję na rynku. Z kolei w ubiegłym roku tytuł Magellana został przyznany ks. Jackowi Stryczkowi, prezesowi Stowarzyszenia Wiosna. Po otrzymaniu nagrody założyciel „Szlachetnej Paczki“ podkreślał, że jego zespół jest jak „dzika horda“, która samodzielnie szuka wyzwań, po to by je z pasją realizować i wygrywać.
Wybitni Polacy nagradzani są także za osiągnięcia pozazawodowe. Do grona nagrodzonych w tej kategorii należy między innymi Rafał Ziobro, który jako pierwszy Polak przepłynął wpław Cieśninę Gibraltarską. Natomiast Katarzyna Rogowiec odebrała nagrodę za swoją niezłomną postawę, która pozwoliła jej na zdobycie 3 medali paraolimpijskich w biegach narciarskich.
Od 2008 roku uhonorowanych zostało wiele różnorodnych osobowości. Jednak wszystkich laureatów łączy jedno: zostali oni docenieni za odwagę i niestandardowy pomysł. Jak zauważył Artur Waliszewski jeden z jurorów I edycji dzisiaj niełatwo jest znaleźć współczesnych Magellanów. Ze względu na to, że czasy się zmieniły, obecnie nie ma tego rodzaju wyzwań, za które trzeba by było poświęcić życie. Dzisiaj jest łatwiej, dlatego wyróżniani są ludzie, którzy przede wszystkim wyznaczają trendy, a ich osiągnięcia w danych dziedzinach są bezdyskusyjne.
Zmiany w kategoriach
Tegoroczna VI edycja będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy w historii konkursu „Osiągnięcie Pozazowodowe Roku”, staję się kategorią otwartą, co oznacza, że mogą w niej brać udział nie tylko absolwenci UEK. Poza tym jak co roku nagrody zostaną przyznane w czterech kategoriach. Rozpoczynamy poszukiwanie osób, które osiągnęły coś co wydaje się niemożliwe. Ludzi, którzy wykazali się magellanowską postawą zarówno w biznesie jak i poza nim. Jestem przekonany, że tak jak w poprzednich latach i w tej edycji znajdziemy równie ciekawych kandydatów, którzy zmieniają naszą rzeczywistość na lepszą – mówi Marek Dworak Prezes Korporacji Absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
„Magellan Roku” to nagroda, którą zostaje uhonorowana osoba lub zespół realizujący projekt. Tutaj najbardziej ceniona jest pomysłowość i pionierstwo, dzięki któremu dane zjawisko lub trend będzie miało pozytywny wpływ na życie gospodarczo – społeczne Polski.
Doceniane są także osoby młode, które już w pierwszych latach kariery wyróżniają się przedsiębiorczością, a także nieszablonowym myśleniem. To dla nich Korporacja Absolwentów UEK, utworzyła kategorię „Debiut Roku“. Jak podkreśla Prof. Ryszard Tadeusiewicz jeden z członków jury, tym tytułem zostają nagrodzeni ci którzy wykazują się odwagą, dzięki której odnoszą sukcesy już na samym początku swojego życia zawodowego. Ponadto jest to wyróżnienie, które ma ich zachęcać do kontynuacji swoich celów i utwierdzać w przekonaniu, że ich działanie ma sens, a ryzyko które na co dzień podejmują przynosi rezultaty. Jak podkreśla laureatka V edycji konkursu Małgorzata Leszczyńska Laury Magellana to niesamowity konkurs na najwyższym poziomie.
– Moje zwycięstwo w kategorii Debiut Roku było dla mnie niespodzianką i niesamowity doświadczeniem bieznesowym. Udział w tym konkursie otwiera nowe horyzonty, dlatego jeśli ktoś zastanawia się nad zgłoszeniem, mówię mu: warto spróbować – zachęca zwyciężczyni w kategorii „Debiut Roku“.
Następną kategorią jest „Menadżer Roku„. Tytuł zostanie przyznany absolwentowi Uniwersytetu Ekonomicznego, który wyróżnia się wybitnymi osiągnięciami menadżerskimi. W ocenie kandydata i brane są pod uwagę między innymi takie wyznaczniki jak: pokazanie rezultatu od momentu startu do aktualnego punktu osiągnięcia, stopień podjęcia ryzyka, a także odpowiedzialności za siebie, ludzi albo fundusze, którymi dana osoba zarządza. W ubiegłym roku zwycięzcą w tej kategorii został Paweł Bałchno, który podkreślił, że Nagroda Managera Roku jest dla niego szczególnie ważna z dwóch powodów: Po pierwsze przede wszystkim cieszy się, że zostały docenione osiągnięcia Jagiellońskiego Centrum Innowacji, działającego na styku nauki i biznesu. Po drugie docenia to, że ten szczególny konkurs firmuje jego rodzima uczelnia, na której spędził kilka lat podczas studiów.
Z kolei jedną z najszerszych kategorii jest „Całokształt Osiągnięć“. Nagrodzeni to osoby, które wykazują się wybitnym poziomem zarówno w sferze biznesowej i społecznej, ale także akademickiej i politycznej. Nominowani to specjaliści od biznesu, ekonomii, edukacji lub polityki które postrzegane są jako autorytety, a ich wypowiedzi uważane są za kształtujące opinię publiczną.
Ważną informacją jest, że w kategoriach Debiut Roku oraz Menedżer Roku nagradzani są tylko są absolwenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Natomiast pozostałe dwie kategorie Magellan Roku oraz „Osiągnięcie Pozazawodowe Roku” są otwarte.
Jak co roku przed członkowie jury będą mieli niełatwy wybór. Tym bardziej, że w każdej edycji nie brakuje ciekawych kandydatów, którzy doskonale wpisują się w ideę „Laurów Magellana“. W tym roku w skład jury konkursu wejdą: Ryszard Tadeusiewicz – profesor i doktor honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, a także prezes Oddziału Akademii Nauk w Krakowie. Artur Zipf – Associate Partner i Dyrektor Zarządzający Malik Switzerland na Polskę, który od 15 lat doradza zarządom największych światowych firm w obszarze holistycznego zarządzania. Nie zabraknie także Krzysztofa Hołowczyca – światowej sławy kierowcy rajdowego, a także Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie Prof dra hab. Inż. Andrzeja Chochoła. Ponadto nominowanych oceniać będą: Ryszard Petru, Solange Olszewska Grzegorz Hajdarowicz oraz sekretarz Jury Dr Dominika Salwa.
Patronem konkursu jest między innymi: Malik Switzerland, Alior Bank, krakowska agencja MK GROUP (wyłączny partner ds. PR).
Partnerem medialnym są: Rzeczpospolita, Bloomberg, PAP, Miasto Kobiet, Sukces, Luksus Portal , Money.pl.
Magellani XXI wieku są wśród nas
Laureatów konkursu poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się 14 marca 2014 roku w Krakowie. Kandydatów może zgłosić każdy, wystarczy wejść na stronę internetową www.laurymagellana.pl i wypełnić formularz konkursowy. Jak co roku statuetki trafią do wyjątkowych osobowości ze świata biznesu. Lista nagrodzonych pokazuje, że w Polsce nie brakuje współczesnych Magellanów. Ten konkurs daje możliwość wyróżnienia odkrywców i wizjonerów, którzy niczym słynny podróżnik widzą więcej niż inni. Przekraczają granice horyzontu i udowadniają, że potrafią spojrzeć dalej.
Natalia Łabuz