Saturday, March 2, 2024
Home / Kultura  / Wrzesień w Krakowie. Co robić, gdzie być i jak się dobrze bawić

Wrzesień w Krakowie. Co robić, gdzie być i jak się dobrze bawić

Wrzesień – czas dla hedonistów

Kraków, pomimo rozpoczęcia roku szkolnego nie zwalnia tempa!

Kraków, pomimo rozpoczęcia roku szkolnego nie zwalnia tempa! / fot. StockSnap / Pixabay

Razem z końcem sierpnia żegnamy gorący okres wakacji i festiwali muzycznych. Jednak, we wrześniu w Krakowie także nie będzie czasu na nudę. Jesteś miłośnikiem zdrowego odżywiania? Lubisz odpoczywać, oglądając dobre filmy? Chciałbyś spędzić czas z rodziną na świeżym powietrzu? A może marzysz, by odświeżyć jesienną garderobę bez wydawania pieniędzy? Nie ma sprawy! Kraków, pomimo rozpoczęcia roku szkolnego nie zwalnia tempa!

 

 

Koncerty, festiwale kulinarne i filmowe, pikniki, maratony – wrzesień upłynie pod znakiem dobrej zabawy. Razem z nami możesz zaplanować swój czas tak, by niczego nie przegapić. Przygotuj swój kalendarz i rozsmakuj się w naszych propozycjach. Jest w czym wybierać!

 

 

1. Wrzesień w Księgarni Pod Globusem

 

We wrześniu w Księgarni pod Globusem nie zabraknie atrakcji. Spotkania z pisarzami, warsztaty dla dzieci, dyskusje – z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Liczne wydarzenia pozwolą rozwinąć wyobraźnię,  poszerzyć wiedzę i dobrze się bawić. To również wspaniała możliwość, by spotkać ludzi o podobnych zainteresowaniach! Będziemy gawędzić, dyskutować, polemizować, rozmawiać, wypytywać i wymieniać poglądy. Dołącz się!

 

 

5 września, godz. 18.00 Dyskusyjne Kluby Czytelnicze. Biografia. Wrześniowe spotkanie z biografią poświęcone będzie książce Moniki Śliwińskiej „Wyspiański. Dopóki starczy życia.”

7 września, godz. 12.00 Bajki Pod Globusem. „Awanturki wiewiórki”. Spotkanie z Katarzyną Vanevską. Warsztaty będą oparte na premierowej książce z serii „Ach te zwierzaki!” Wstęp wolny!

14 września, godz. 12.00 Bajki Pod Globusem. „Ilustrowany inwentarz kwiatów” Warsztaty poprowadzi pani Justyna z pracowni florystycznej Just in Nature – Warsztaty dla Dzieci – Mali Ogrodnicy 

18 września, godz. 18.00, „Jeszcze kocham… Zapiski intymne” Anny Świrszczyńskiej. Spotkanie z Wiolettą Bojdą poprowadzi Ewa Stanek-Misiąg.

20 września, godz. 19.00. Noc Księgarń. Silva rerum – litewskie spotkanie z Kristiną Sabaliauskaitė.

21 września, godz. 12.00 „Dam Ci nauczkę!” – warsztaty dla dzieci o nauce: MUZYKA – spotkanie z Magdaleną Brudzińską, wokalistką, altowiolistką, aranżerką i producentką muzyczną poprowadzi Ewa Stanek-Misiąg 

25 września, godz. 18.00, Inny znaczy gorszy: Jak być innym i z tego powodu nie przetrwać? Spotkanie z Katarzyną Ryrych, wykład i rozmowa. Wstęp wolny

26 września, godz. 18.00 – Krakowskie premiery Wydawnictwa Poznańskiego. Spotkanie ze Stasią Budzisz. Rozmowa o książce „Pokazucha. Na gruzińskich zasadach”.

28 września, godz. 12.00 – Bajki Pod Globusem z Fundacją Burza Mózgów. „Poczet królowych polskich”. Prowadzenie warsztatów: Anna Kaszuba-Dębska.

 

więcej informacji: www.liberglob.pl/wydarzenia/

 

 

2. Naukowy Piknik Rodzinny

 

Pierwszego dnia roku szkolnego pokazujemy, że nauka nie musi być nudna. Podczas Naukowego Pikniku Rodzinnego będziemy przeprowadzać eksperymenty, bawić się w iluzjonistów, malować, konstruować i odpoczywać. Wydarzenie adresowane jest dla dzieci – to one będę najważniejsze. Podróż do fascynującego świata wiedzy zaciekawi nawet najbardziej wybrednych uczestników. W planach są również słodkie atrakcje i pyszne poczęstunki. Maraton edukacyjny rozpocznij z uśmiechem!

 

co: Naukowy Piknik Rodzinny

gdzie: parking przed CH City Park

kiedy: 01.09

więcej informacji: Fecebook / Naukowy Piknik Rodzinny

 

 

3. Kinobranie na bis

 

 

Wasze ulubione filmy 13. edycji Letniego Taniego Kinobrania powracają we wrześniu, by bawić, rozśmieszać i wzruszać do łez. Tym razem będziecie mogli zobaczyć produkcje nagrodzone Oscarami i nasze, polskie, rodzime hity. W programie m.in.: „Narodziny Gwiazdy”, „Green Book”, „Killer” czy „Zimna Wojna”, z Joanną Kulig w roli głównej. Jeśli w czasie wakacji przegapiliście jakiś seans, to ostatnia szansa, by nadrobić niedopatrzenia!

 

co: Letnie Tanie Kinobranie na bis

gdzie: Kino Pod Baranami

kiedy: 30.08- 05.09

więcej informacji: www.kinopodbaranami.pl

 

 

4. Weekend z kundelkami w Psikawce

 

 

Po 15 zjazdach miłośników różnorakich psich ras, przyszedł czas na najbardziej popularne kundelki! Psia Kawiarnia zaprasza wszystkich właścicieli czworonożnych przyjaciół, wraz z pupilami na wspólne świętowanie. Koniecznie przygotujcie swoje zwierzaki, bo podczas weekendowego spotkania odbędą się wybory najsympatyczniejszego kundelka. Moc atrakcji w Psikawce już w pierwszy weekend września.

 

co: Spotkanie właścicieli kundelków

gdzie: Psikawka – Psia Kawiarnia

kiedy: 31.08-01.09

więcej informacji: Facebook / Weekend z kundelkami w Psikawce

 

5. Magię chowaliśmy po piwnicach – opowieść o Wiesławie Dymnym

Wacław Dymny był postacią niezwykle barwną. Kolorowy Ptak szarego komunizmu zachwycał, rozbawiał, grał, pisał i tworzył. W ramach promocji spektaklu „Dymny”, którego współscenarzystą i reżyserem jest Krzysztof Materna jego przyjaciele i sympatycy Piwnicy Pod Baranami opowiedzą o tym, jaki był, czym się wyróżniał i dlaczego pamięć o nim jest ciągle żywa.

 

co: Magię chowaliśmy po piwnicach – opowieść o Wiesławie Dymnym

gdzie: HEVRE

kiedy: 03.09

więcej informacji: Facebook / Magię chowaliśmy po piwnicach

 

6. Teatr BARAKAH rozpoczyna sezon!

 

„Noce Waniliowych Myszy” (18 września) to niesamowite widowisko.

„Noce Waniliowych Myszy” (18 września) to niesamowite widowisko. / fot. materiały prasowe

 

BARAKAH obchodzi w tym roku swoje 15 urodziny! Przez kilkanaście lat działalności na deskach teatru wiele się działo. We wrześniu także nie będzie czasu na odpoczynek i nudę. Repertuar przepełniony jest wydarzeniami i warsztatami, na które warto się wybrać. Na scenie będziecie mogli obejrzeć między innymi „Elling” (5 września). Spektakl, który porusza temat relacji, marzeń i pokazuje ludzką różnorodność.

Dodatkowo, BARAKAH w tym miesiącu przygotował dla was kabaret muzyczny. „Noce Waniliowych Myszy” (18 września) to niesamowite widowisko. Na scenie wystąpią wybitni aktorzy z najlepszych krakowskich i polskich teatrów, towarzyszyć im będzie muzyka na żywo pisana przez Renatę Przemyk i scenariusze młodych krakowskich scenarzystów. Wydarzenie nawiązuje do tradycji polskiego kabaretu. Widzów czeka wiele śmiechu, a także refleksja nad współczesnym życiem!

 

co: nowy sezon w teatrze BARAKAH

 

więcej informacji: www.teatrbarakah.com

 

 

7. Wystawa „Dawny Hotel Cracovia”

 

 

Pamiętasz cinkciarzy pod Hotelem Cracovia? W okresie PRL-u to właśnie tam kwitło krakowskie życie i odbywały się spotkania towarzyskie. We wrześniu wspominamy lata świetności budynku znajdującego się niegdyś przy al. Focha. Przeniesiemy się do tamtych czasów i patrzymy na nie z sentymentem. Podczas wystawy będzie można zobaczyć zdjęcia konkursowe, a także pokaz filmu „Jowita” w reżyserii Janusza Morgensterna.

 

co: Wystawa „Dawny Hotel Cracovia”

gdzie: FORUM designu

kiedy: 06-09.09

więcej informacji: Facebook / Wystawa „Dawny Hotel Cracovia”

 

 

8. Zaproś pszczołę na wakacje

 

W dobie dzisiejszych zmian klimatycznych świadomość społeczeństwa zaczyna wzrastać. Ograniczamy zużycie plastiku, rezygnujemy ze słomek, a na zakupy zabieramy ze sobą siatki wielokrotnego użytku. Podczas Krakowskiego Miodobrania także będziesz mógł przyczynić się do poprawy sytuacji naszej planety. Jak? To proste! Zabierz ze sobą tyle plastikowych nakrętek ile tylko jesteś w stanie unieść. Na miejscu będziesz mógł wymienić je na drzewka, krzewy i inne rośliny. Zielone zakupy ozdobią twój ogród, a nakrętki zostaną oddane do recyklingu. Prosta zabawa, a pomoże zmienić świat.

 

co: Krakowskie Miodobranie

gdzie: plac Wolnica

kiedy: 06-08.09

więcej informacji: Facebook/ Zaproś pszczołę na wakacje

 

 

9. Badyle wracają do miasta!

 

 

Jeśli lubisz naturę i zieleń na jesiennej edycji targów roślinnych BADYLE nie może cię zabraknąć. Znajdziesz tu wszystko! Najróżniejsze chabazie, kwiaty i egzotyczne sadzonki będą na wyciągnięcie twojej ręki. To wspaniała okazja, żeby powiększyć prywatną kolekcję,  zaopatrzyć się w nową liściastą ozdobę do spylani lub po prostu poszaleć z innymi miłośnikami natury. Podczas targów będzie można także posłuchać specjalistów,  którzy doradzą jak dbać i pielęgnować swoje zielone okazy, by cieszyć się nimi przez lata.

 

 

co: BADYLE – targi  roślinne

gdzie: Forum Wydarzeń (dawny Hotel Forum)

kiedy: 08.09 2019, godz. 11-18

więcej informacji: Facebook/  Badyle – targi roślinne w Krakowie

 

 

10. Wrześniowa Wyprzedaż na Salwatorze

 

Chcesz odświeżyć wystrój salonu, nie wydając przy tym nawet złotówki? A może twoja szafa pęka w szwach i marzysz, by pozbyć się nienoszonych ubrań? Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałaś twierdząco, wrześniowa Wyprzedaż na Salwatorze powinna cię zainteresować. Weź wszystko, co zalega w twojej piwnicy, czy domowym składziku i daj przedmiotom drugie życie! W czasie wyprzedaży będzie można także miło pogawędzić z sąsiadami, zjeść pyszne ciasto i poznać nowych ludzi.

 

co: Wyprzedaż na Salwatorze

gdzie: Plac na Stawach

kiedy: 08.09

więcej informacji: Facebook/ Wrześniowa Wyprzedaż na Salwatorze

 

 

11. Kraków Business Run 2019

 

 

Jesteś szefową? Zostań także kapitanem! Poland Busines Run to jedna z największych i najpopularniejszych sztafet charytatywnych w Polsce. Zasady są proste. Zbierz 5 osobową ekipę, zarejestruj się, biegaj i pomagaj. Uczestnicy krakowskiej edycji wydarzenie pomogą spełnić marzenia osób niepełnosprawnych. Cel jest szczytny, a twój wysiłek nie pójdzie na marne. Dzięki uczestnikom możliwa stanie się rehabilitacja, zakup protez i sprzętu medycznego. Do startu zostały niecałe dwa tygodnie. Pokaż, że potrafisz. Jeśli bieganie nie należy do twoich ulubionych aktywności, przyjdź i kibicuj.

 

co: Kraków Business Run

kiedy: 08.09

więcej informacji: Facebook/ Kraków Business Run 2019

 

12. Fine Dining Week

Festiwal odbywa się w 11 miastach, w ponad 70 restauracjach i potrwa do 11 września. Chefowie Kuchni proponują Gościom sezonowe menu, skomponowane specjalnie na tę okazję. Pięciodaniowa degustacja powstała w oparciu o najwyższej jakości składniki. Rezerwacji można dokonywać za pośrednictwem strony www.FineDiningWeek.pl.

Już sama lektura menu potwierdza, jak starannej selekcji składników dokonali jego autorzy. Jest sezonowo, stąd sporo grzybów, polskich owoców i warzyw z ostatnich zbiorów, w wielu ciekawych odsłonach. Zadziwia także niespotykany dobór ryb i owoców morza, wśród nich: jesiotr, dorsz, sum, halibut, sandacz, turbot czy pstrąg, ośmiornice, przegrzebki, kalmary, małże i ostrygi. Jest polska dziczyzna i mięso starych polskich ras z certyfikowanych hodowli. Są najlepsi dostawcy, małe manufaktury i hodowle, z jakościowo najlepszym produktem.

W krakowskiej edycji festiwalu udział biorą cztery restauracje: Amarylis, Andromeda Alfa, Filipa 18 Food Wine Art i U Ziyada – Zamek w Przegorzałach. Spróbować można m.in. przepiórki z marchewką i anyżem, risotto z marynowaną wołowiną, szafranem i warzywami, polędwicy z jelenia podanej z rosti z selera, podwędzanymi kurkami i ogórecznikiem, czy sandacza ze szpinakiem, sosem holenderskim i makaronem z pora.

Każda z restauracji serwuje dwie propozycje 5-daniowego menu – mięsne oraz drugie: bezmięsne, wegetariańskie czy wegańskie, w cenie 129 zł za osobę.

co: Fine Dining Week

kiedy: 28.08-11.09

więcej informacji: Stoliki można rezerwować do przedostatniego dnia Festiwalu, czyli 10 września za pośrednictwem strony www.FineDiningWeek.pl.

 

13. Festiwal Piwa, Wina i Cydru

 

Wakacyjne szaleństwa jeszcze się nie kończą. We wrześniu w Krakowie będziecie mieli okazję ugasić swoje pragnienie i skosztować najróżniejszych trunków. Napoje rzemieślnicze wykonane z chmielu, jabłek i winogron zawładną Forum Wydarzeń na całe dwa dni. Oprócz degustacji będzie można wysłuchać także wystawców, którzy opowiedzą o tradycyjnych metodach ważenia piwa kraftowego. Wszystkich, którzy ukończyli 18 lat zapraszamy do wspólnego świętowania.

 

co: Festiwal Piwa, Wina i Cydru

gdzie: Forum Wydarzeń

kiedy: 14-15 września

więcej informacji: Facebook / Festiwal Piwa, Wina i Cydru

 

14. Targi Dizajnu KUP SE + strefa odNOWY

 

 

Jeżeli lubisz modę, a dodatkowo interesujesz się losem naszej Planety ta propozycja wyjątkowo przypadnie Ci do gustu! Dwudniowa edycja targów Dizajnu KUP SE obfitować będzie w przeróżne atrakcje. Tym razem przestrzeń zostanie podzielona na trzy strefy: odNOWA, ZRÓB SE, oraz tradycyjnie KUP SE. Te pierwsza adresowane jest do miłośników recyklingu, upcyklingu i wszelkiej renowacji. Pozostałe przepełnione będą ręcznie robionymi designerskimi produktami, biżuterią i ubraniami made in Poland. Moc inspiracji na wyciągnięcie ręki.

 

co: Targi Dizajnu KUP SE

gdzie: Stara Fabryka Tytoniu/ ul. Dolne Młyny 10

kiedy: 14-15.09

więcej informacji: Facebook/ Targi Dizajnu KUP SE + strefa odNOW

 

 

15. Veganmania Kraków – jesień 2019

 

Wegański styl życia z roku na rok zdobywa coraz to nowych zwolenników. W poprzedniej edycji Veganmani wzięło udział ponad 3,5 tysiąca osób! We wrześniu w Krakowie ponownie będziecie mogli spróbować przepysznego jedzenia, przygotowanego przez restauracje i firmy z całej Polski. To jednak nie wszystko! Jesienne wydarzenie obfituje w różne atrakcje. Inspirujące wykłady, ciekawe spotkania, możliwość zakupu kosmetyków nietestowanych na zwierzętach – jest w czym wybierać.

 

co: Veganmania

gdzie: Stara Zajezdnia Kraków

kiedy: 15.09

więcej informacji: Facebook/  Veganmania Kraków – jesień 2019

 

16. Najedzeni Fest! Po ziemniaki!

 

Małe Najedzeni Fest udowodnią, że z popularnego ziemniaka można wyczarować cuda.

Małe Najedzeni Fest udowodnią, że z popularnego ziemniaka można wyczarować cuda. / fot. materiały prasowe

 

 

Ziemniaki, kartofle, pyry – warzywo dobrze znane i często niedoceniane. Wystawcy i gotujący na tegorocznej edycji festiwalu Małe Najedzeni Fest udowodnią, że z popularnego ziemniaka można wyczarować cuda. Jest on nie tylko jednym z głównych produktów kuchni polskiej, ale także światowej. Jeśli macie ochotę spróbować kartoflanych potraf, przystawek i smakołyków ze wszystkich stron świata, nie możecie przegapić tego wydarzenia. Kulinarnemu szaleństwu będą towarzyszyć także różnorakie trunki: tradycyjny burczok, rzemieślnicze piwa i cydry oraz wspaniałe wina!

 

co: Małe Najedzeni Fest! Po ziemniaki!

gdzie: Plac Targowy Stary Kleparz

kiedy: 15.09

więcej informacji: Facebook/ Małe Najedzeni Fest! Po ziemniaki!

 

 

17. Herta Müller w MOCAK-u

 

 

Herta Müller to laureatka literackiej Nagrody Nobla. Już we wrześniu będziecie mogli zobaczyć ją na żywo i posłuchać, jak opowiada o swoich pracach. Poetka zagości w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK z okazji nowo otwartej wystawy, która zawiera jej kolaże. Unikalna poezja wizualna – tak w skrócie można opisać prace noblistki. Ekspozycja stanowi część cyklu, który ma na celu ukazać wieloaspektowy wymiar osobowości artysty. Przyjdź i sprawdź, co przygotował dla ciebie MOCAK.

 

co: Wernisaż prac Herty Müller

gdzie: Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK

kiedy: 19.09

więcej informacji: www.mocak.pl

 

 

18. Uniatowski, czyli zmysłowo i nostalgicznie

 

sławek uniatowski miasto kobiet

Sławek Uniatowski – bohaterem lipcowo-sierpniowego wydania Miasta Kobiet (2018) / fot. Robert Wolański

 

Wystąpił u boku Davida Fostera – największego amerykańskiego producenta, który współpracował z takimi gwiazdami jak: Whitney Huston, Celine Dion czy Michaele Buble. Na nowej płycie „Metamorphosis” Sławek Uniatowski łączy jazz, soul, pop i dodaje do nich szczyptę brazylijskich rytmów. Powstała mieszanka zaskakuje przenikliwością i skłania do refleksji. Dobra muzyka w połączeniu z klimatycznym wnętrzem Łaźni Nowej to idealny plan, zwłaszcza na wrześniowy wieczór. Przyjdź i daj się ponieść energetycznym brzmieniom.

 

 

co: Koncert Sławka Uniatowskiego promujący album – „Metamorphosis”.

gdzie: Teatr Łaźnia Nowa

kiedy: 20.09, godz. 19

więcej informacji: Facebook/ Uniatowski – Metamorphosis  // Kraków

 

 

19. EKOtyki natura na wyciągnięcie ręki

 

Wegański styl życia z roku na rok zdobywa coraz to nowych zwolenników.

Wegański styl życia z roku na rok zdobywa coraz to nowych zwolenników. / fot. materiały prasowe

 

Po gorącym lecie skóra potrzebuje nawilżenia. Przygotuj ją na jesień i nie daj zaskoczyć się nadciągającym chłodom. Na Tagach Kosmetyków Naturalnych EKOtyki będziesz mogła zaopatrzyć się w rozgrzewające peelingi, pachnące świece, mydła, olejki do ciała i najróżniejsze kremy. Wszystkie produkty, które pojawią się na stoiskach cechuje najlepsza jakość. Czeka cię święto ciała i zmysłów!

 

co: Targi Kosmetyków Naturalnych EKOtyki

gdzie: Pałac Czeczotka

kiedy: 21-22.09

więcej informacji: Facebook/ Ekotyki – Jesień w Krakowie – Targi Kosmetyków Naturalnych

 

20. ARS LATRANS Festival: Made in Japan / Afterdark

 

ARS LATRANS to propozycja dla wielbicieli energetyzującego, elektronicznego brzmienia. Jeśli jesteś fanem pulsującego światła i mocnego beatu, a w dodatku interesujesz się japońską kulturą, nie może cię tam zabraknąć. Na scenie będzie można zobaczy: Hattiti Vattiti i Gaijin Blues. Muzyczne atrakcje to jednak dopiero początek. W programie widnieją także: wystawy, pokazy filmowe, wernisaże i performance. Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki to wydarzenie, którego nie możesz przegapić.

 

co: Interdyscyplinarny Festiwal Sztuki ARS LATRANS

gdzie: Forum Przestrzenie

kiedy: 27-28.09

więcej informacji: www.krakowskascenamuzyczna.pl

 

 

21. Otwarcie EKO&farmers w Krakowie!

 

Około tysiąc metrów powierzchni i 30 wyjątkowych wystawców – na otwarciu największego targu EKO&farmers w Krakowie wydarzy się wiele! Od 28 września w każdą sobotę będziecie mogli zaopatrzyć się w ekologiczne warzywa i owoce, spróbować najróżniejszych serów świata i zajrzeć do piekarni z tradycjami. Rodzice śmiało mogą zabierać ze sobą swoje pociechy, bo specjalne atrakcje dla dzieci także są przewidziane! Podczas otwarcia odbędzie się wielka degustacja przygotowanych produktów. Zaplanowane są także liczne gry i konkursy! Zacznij jesień zdrowo i na luzie.

 

 

co: Otwarcie  EKO&farmers

kiedy: od 28 września co sobotę, od 8-15

gdzie: północna część Krakowa

więcej informacji: Facebook/ Otwarcie największego targu EKO&farmers w Krakowie!

 

Monika Janusz

 

CHCESZ TRAFIĆ DO TURYSTÓW, ODWIEDZAJĄCYCH KRAKÓW? ZAPREZENTUJ SWOJE USŁUGI/MIEJSCE W MAPIE SEZON NA KRAKÓW. ZOBACZ OFERTĘ.

 

Oceń artykuł
3 komentarze
 • Daria 18 października, 2019

  Ja uwielbiam z koleżankami chodzić do Starej Zajezdni. Mamy wielki sentyment do tego miejsca i często tam wracamy.

 • 바카라사이트 13 stycznia, 2020

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: miastokobiet.pl/wrzesien-w-krakowie-co-robic-gdzie-byc-i-jak-sie-dobrze-bawic/ […]

 • 안전놀이터 15 stycznia, 2020

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: miastokobiet.pl/wrzesien-w-krakowie-co-robic-gdzie-byc-i-jak-sie-dobrze-bawic/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ