Saturday, March 2, 2024
Home / POLECAMY  / Wróżby andrzejkowe. TOP 7 zabaw andrzejkowych

Wróżby andrzejkowe. TOP 7 zabaw andrzejkowych

Czy znasz te wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe

Jakie są wróżby andrzejkowe inne niż lanie wosku przez klucz?/ zdj. Canva

Tradycyjny zwyczaj wróżb, związany z wigilią świętego Andrzeja ma już ponad 500 lat. Kiedyś w nocy z 29 na 30 listopada panny spotykały się, by sprawdzić, co je czeka w miłości. Obecnie jest to okazja do dobrej zabawy w gronie znajomych. Poznaj najlepsze wróżby andrzejkowe

 

Andrzejki obchodzimy w przeddzień imienin Andrzeja – patrona małżeństw. Zgodnie z pogańskimi wierzeniami w nocy z 29 na 30 listopada na ziemi pojawiają się zjawy i dusze zmarłych. Ich obecność wzmacnia siłę wróżb i pozwala znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania. 

1. Lanie wosku

Lanie wosku przez klucz to najbardziej popularna wróżba andrzejkowa. Do jej przeprowadzenia potrzebujemy naczynia z zimną wodą, świec i klucza z dużą dziurką.

 

Pokruszone świece umieszczamy w garnuszku i podgrzewamy, aż powstanie płynny wosk. Możemy również użyć palącej się przez jakiś czas świecy, z której bezpośrednio polejemy wosk. Następnie każdy z uczestników zabawy, powoli leje wosk przez dziurkę od klucza do naczynia z wodą. W zimnej wodzie wosk zastyga, tworząc różne kształty.

 

Wystudzony kawałek wosku oświetlamy blaskiem świecy, tak, by rzucił cień na ścianie. Symbol, który przypomina powstały obrazek jest naszą wróżbą na najbliższy rok.

Figury woskowe – przykłady i ich znaczenie

Anioł – zwiastuje dobre wieści
But – rozwiązanie problemów, zapowiedź zmian
Chmura – czas przestać bujać w obłokach
Człowiek – zapowiedź spotkania drugiej połówki
Dziecko – koniec beztroskiego życia, wielkie zmiany, osiągnięcie stabilizacji
Góra – sukces zwieńczony ciężką pracą
Gwiazda – zapowiedź szczęścia, miłości i sukcesu
Jabłko – romans, spełnienie w uczuciach
Klucz – zmiana miejsca zamieszkania, zdobycie czyjegoś serca
Koło – pozytywne rozwiązanie spraw, sukces
Kwiat – odzwierciedla głęboką potrzebę miłości i piękna, zapowiada lepszy czas
Motyl – pozytywny symbol, szansa na rozwinięcie własnych talentów, wewnętrzna przemiana
Pierścień – u singli rozpoczęcie związku, w przeciwnym przypadku – rozstanie
Pióro – wolność
Sztylet – fałszywi ludzie
Wąż – konflikty i zazdrość w związku, pojawienie się nieprzyjaciół

 

Świece i klucz do wróżby lanie wosku przez klucz

Lanie wosku przez klucz to najpopularniejsza wróżba andrzejkowa/ zdj. Canva

2. Dwie połówki orzecha

To zabawa dla par. Potrzebne będą miska z wodą, orzechy włoskie, dziadek do orzechów i niewielkie karteczki z imionami uczestników.

Pary otrzymują po jednym orzechu, który muszą rozłupać i opróżnić,a w każdą z połówek włożyć karteczkę ze swoim imieniem. Następnie połówki umieszczamy w misce z wodą i obserwujemy. Orzechy płynące do siebie oznaczają silny związek, który przetrwa każdą burzę. W innym wypadku – związek prawdopodobnie nie ma przyszłości.

 

Podobną zabawę można przygotować pisząc na karteczkach imiona potencjalnych partnerów, by sprawdzić czy to miłosne połączenie się uda.

3. Losowanie przedmiotów

W tej zabawie andrzejkowej poznacie swoją przyszłość. Każdy z uczestników kolejno losuje jedną z rzeczy, która symbolizuje, co go czeka. Potrzebne będzie kilka przedmiotów o symbolicznym znaczeniu i coś, co pozwoli nam je ukryć przed losującymi. Mogą być to kolorowe kubeczki lub materiałowy worek. Pod każdym kubkiem umieszczamy po jednym przedmiocie, tak, aby uczestnicy zabawy nie widzieli. Jeden kubek pozostawiamy pusty, co ma być symbolem pecha. W drugim wariancie do nieprzezroczystego worka wrzucamy wszystkie przedmioty. Zamiast tego lepiej jednak włożyć karteczki z obrazkiem danej rzeczy. Wtedy mamy całkowitą gwarancję, że losujący nie wie, co wybierze.

Losowanie przedmiotów – znaczenie

Kluczyk – nowy dom
Kostka cukru – szczęście w życiu
Moneta – pieniądze, osiągniesz bogactwo
Obrączka – rychły ślub
Pierścionek – niedługo się zaręczysz
Paszport – podróże
Smoczek – ciąża

 

Może cię zainteresuje:

Znak zodiaku: Baran – cechy, miłość, dopasowanie

4. Przestawianie butów

Do tej zabawy potrzebne są minimum dwie osoby i ich buty. Każdy uczestnik bierze swój lewy but i ustawia naprzemiennie rozpoczynając przy ścianie przeciwległej do drzwi. Kiedy kolejka się skończy, but z końca wędruje na początek i tak do momentu, aż któryś z butów trafi za próg. Właściciel buta, który wygrał wyścig jako pierwszy weźmie ślub.

5. Szpilki

Do tej wróżby potrzebujemy pojemnika ze szpilkami. Szpilki wysypujemy na stół do momentu aż ułożą się w kształt jakiejś litery. Każda litera ma określone znaczenie, które wróży, co niedługo wydarzy się w naszym życiu.

Przykładowe znaczenie liter

A – czeka cię podróż lub przeprowadzka
E – osiągniesz sukcesy w nauce
H – szczęśliwa miłość
K – osiągniesz sukcesy towarzyskie lub zawodowe
L – uwaga na złodziei (odwrócona litera ostrzega przed wypadkiem lub problemami zdrowotnymi)
M – otrzymasz ciekawą propozycję zawodową
N – w najbliższej przyszłości czeka cię wyjątkowo dobra passa, fart, szczęście w każdej dziedzinie życia
T – w razie potrzeby możesz liczyć na swoich przyjaciół
W – masz nieprzychylne osoby wokół siebie, uwaga na oszustów
V – strzeż się przed osobami, które będą chciały ciebie wykorzystać
X – szczęście sprzyja Ci we wszystkim

 

Kobieta z kula do wróżenia na andrzejki

Według pogańskich wierzeń w noc andrzejkową wróżby mają większą moc/ zdj. Canva

6. Wróżenie ze skórki jabłka

Każdy z uczestników obiera jabłko w taki sposób, by skórka była jak najdłuższa. Osoba, której obierek będzie najdłuższy, będzie miała szczęście w nadchodzącym roku. Następnie skórki rzucamy za siebie i odczytujemy kształt, który przybrała i jego symbolikę.

7. Niezatapialna przyjaźń

Potrzebujecie niewielkich karteczek, długopisu, miski i dzbanka z zimną wodą. Uczestnicy zabawy biorą tyle karteczek, ile mają przyjaciół i na każdej z nich zapisują kolejno ich imiona. Następnie każdy z osobna wrzuca je do pustej miski i powoli wypełnia naczynie zimną wodą. Papierek, który jako pierwszy pojawi się na powierzchni, zawiera imię Twojego prawdziwego przyjaciela. Wróżba mówi, że ta osoba to Twoja bratnia dusza, zawsze możesz na nią liczyć, a wasza przyjaźń będzie tą do grobowej deski.

Z wykształcenia zielarka i florystka z zamiłowaniem do pisania. Jest prawdziwym plant freakiem. Kocha przyrodę i kontakt z naturą, dlatego w każdej wolnej chwili chodzi na piesze wędrówki po lesie i amatorsko robi zdjęcia.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ