Thursday, May 23, 2024
Home / Kultura  / „Woyzeck” Georga Büchnera w Narodowym Starym Teatrze

„Woyzeck” Georga Büchnera w Narodowym Starym Teatrze

"Woyzeck" to ostatnia, nieukończona sztuka młodo zmarłego wybitnego niemieckiego dramaturga Georga Büchnera (1813-1837).

"Woyzeck" w Narodowym Stary Teatr / plakat projekt J.Howańska

"Woyzeck" w Narodowym Stary Teatr / plakat projekt J.Howańska

pod naszym patronatem

„Woyzeck” to ostatnia, nieukończona sztuka młodo zmarłego wybitnego niemieckiego dramaturga Georga Büchnera (1813-1837). Losy tytułowego bohatera oparte zostały na autentycznej historii człowieka sądzonego w latach 20. XIX wieku za morderstwo; więzień ów – podobnie jak bohater dramatu – był obiektem badań naukowych pseudonaukowca-kryminologa, który usiłował znaleźć racjonalne wyjaśnienie motywów zbrodni w sferze psychiki przestępcy.

"Woyzeck" w Narodowym Stary Teatr / plakat projekt J.Howańska

„Woyzeck” w Narodowym Stary Teatr / plakat projekt J.Howańska

Język dramatu oraz uczynienie głównym bohaterem prostego człowieka uznawane są za pierwsze zwiastuny naturalizmu w literaturze. Büchner pozostawił luźne fragmenty tekstu, jego dramat został dopracowany i opublikowany w 1879, a sceniczna premiera odbyła się dopiero w 1913 roku. Od tego momentu „Woyzeck” niemal nie schodzi z afisza teatrów na całym świecie; w Polsce od wojny był realizowany kilkadziesiąt razy, zarówno w teatrach instytucjonalnych jak i off-owych.

100 lat od prapremiery – w ramach sezonu : swinarski – próby sztuki Georga Büchnera rozpoczął w Narodowym Starym Teatrze Mariusz Grzegorzek. Inscenizacja patrona sezonu 2013/2014 – Konrada Swinarskiego (w 1966 roku na Dużej Scenie Starego Teatru) spotkała się zarówno z aplauzem, jak i wyraźnym niezrozumieniem:

Obraz sceniczny, który fascynuje wizją świata niezwykłego, konkretnego i fantastycznego zarazem. Prostota środków wyrazu. Wirtuozeria reżyserska. I wielka niepokojąca, z pogranicza nawiedzenia wyobraźnia teatralna. Swinarski (…) efektownie wszedł do klubu sześciu, ośmiu wybitnych reżyserów współczesnego teatru.

Jerzy Koenig „Współczesność”

Na pytanie: dla kogo to przedstawienie? – nie umiałbym dać odpowiedzi. (…) W rezultacie aktorzy na scenie wydawali się jacyś zagubieni.

Jerzy Bober „Gazeta Krakowska”

Wyszedłem z teatru pod silnym wrażeniem, podobnie jak Zygmunt Greń, który o „Wozecku” entuzjastycznie napisał w „Życiu literackim”. Ale zauważyłem, że widzom krakowskim inscenizacja się nie podobała.

Wojciech Natanson „Teatr”

„Woyzeck” Georga Büchnera

przekład: Sława Lisiecka

adaptacja, reżyseria i scenografia: Mariusz Grzegorzek

kostiumy: Matylda Leśnikowska

światło: Szymon Lenkowski

występują:

WOYZECK –Wiktor Loga-Skarczewski

MARIA – Marta Nieradkiewicz

KAPITAN – Mieczysław Grąbka

DOKTOR – Krzysztof Zawadzki

TAMBURMAJOR – Krzysztof Stawowy

MAŁGORZATA – Dorota Pomykała

SZARLATAN – Bolesław Brzozowski

ANDRZEJ – Marcin Kalisz

OBŁĄKANY KAROL – Grzegorz Grabowski

PODOFICER – Rafał Jędrzejczyk

asystentka scenografa: Ewa Maria Romaniak

inspicjent: Katarzyna Gaweł

sufler: Iwona Gołębiowska

Premiera 8 lutego 2014 r. na Scenie Kameralnej SK#KOLONIA (ul. Starowiślna 21)

Najbliższe spektakle:

– 08/02/2013 – premiera

– 09/02/2013

– 11/02/2013

– 12/02/2013

–  13/02/2013

Ceny biletów: 50 zł (normalny), 30 zł (ulgowy)

Więcej informacji na www.stary.pl

Biuro Obsługi Widzów: Pl. Szczepański 1, tel. 12 422 40 40, fax 12 292 75 12, rezerwacja@stary.pl

Godziny otwarcia biura: pn.-pt. w godz. 9:00-17:00, sb. w godz. 9:00-13:00

Kasy biletowe: ul. Jagiellońska 1, tel. 12 422 90 80

***

Mariusz Grzegorzek – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, scenarzysta, scenograf, grafik. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz reżyserię w łódzkiej Szkole Filmowej, z którą od wielu lat związany jest jako pedagog. Od 2012 pełni funkcję rektora tej uczelni.

Twórczość Grzegorzka obejmująca różne dyscypliny i gatunki wymyka się klarownej kategoryzacji. Zarówno jego filmy (Rozmowa z człowiekiem z szafy, Królowa aniołów, Jestem Twój), jak i spektakle teatralne czy realizacje telewizyjne reprezentują bardzo indywidualny, autorski styl, mieszają konwencje i nastroje prowadząc z widzem nieustanną grę.

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ