Wolny Wybór Magdalenki – odzyskujemy nasze historie
Pamiętasz ‘89 rok? To jak wyobrażałaś sobie nową Polskę i swoje życie w niej? Kim, według ciebie miała być Polka w III RP? I ile z tych planów udało się zrealizować?
Z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 i obrad Okrągłego Stołu Stowarzyszenie Sto Lat Głosu Kobiet zaprasza kobiety do spisywania swoich wspomnień i refleksji dotyczących przemian ‘89 roku
Pani Jadzia od stołu
W 1989 pani Jadzia z Wytwórni Mebli Artystycznych Henryków kładła bejcę i lakier na okrągły stół. Jak wspominała po latach w rozmowie z tygodnikiem „Wprost”, raczej bez emocji. Kto wtedy wiedział, że w tego rządowego zamówienia, zrobi się taka ikona… Że zasiądzie przy nim 60 osób, które zdecydują o kształcie wolnej Polski. Nie znamy nazwiska pani Jadzi. Tak jak nie znamy nazwisk dziesiątek kobiet, które notowały argumenty padające przy podstolikach, parzyły kawę, donosiły przekąski, dbały o to, by obrady w Magdalence przebiegały sprawnie i bez zakłóceń. Nie wiemy jakiej wolnej Polski sobie życzyły i jaką rolę dla siebie w niej widziały. Prawdopodobnie nikt ich o to nie zapytał. Do obrad przy okrągłym stole dopuszczono tylko dwie kobiety.
– Prof. Maria Janion napisała kiedyś
demokracja w Polsce okazała się demokracją rodzaju męskiego,
my pytamy dziś czym mogłaby być demokracja rodzaju żeńskiego? Co dla Polek oznacza, że mija 30 lat wolności? Czy czujemy się wolne i równe? – mówi Nina Gabryś ze Stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet.
Odzyskajmy Polki
30 lat temu nikt nie zapytał kobiet w jakiej Polsce chciałyby żyć. Jak w nowym systemie powinna wyglądać służba zdrowia, rynek pracy, prawo alimentacyjne, dostęp do aborcji i antykoncepcji. W efekcie te sprawy na długie lata zyskały miano „tematów zastępczych”, na które „jeszcze przyjdzie czas”.
– Chcemy usłyszeć jakiej Polski chciały kobiety w 1989 roku? I jakiej chcą dziś – mówi Aleksandra Sulawa ze Stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet.
Daj nam swoją historię!
Jak Polki wyobrażały sobie swoje życie w wolnym kraju i na ile ich wyobrażenia odpowiadały rzeczywistości. Zachęcamy do opisania swoich refleksji w krótkim tekście, który może mieć formę listu, opowiadania, eseju, kartki z pamiętnika, wiersza, zdjęcia z cytatem, a nawet rysunku i przysłania ich na adres: stolatglosukobiet@gmail.com. Powstanie z nich herstoryczna antologia na 30 lecie III RP. Bo demokracja nie musi być dłużej rodzaju męskiego. Na świadectwa i teksty czekamy do końca czerwca.
Wydarzenie jest częścią planowanego na czerwiec cyklu wydarzeń, podczas których opowiemy o transformacji oczami kobiet, o solidarności i poszukiwaniu równości w wolnym kraju.