Wednesday, May 29, 2024
Home / Kultura  / Wolny wybór Magdalenki. O potransformacyjnej solidarności kobiet

Wolny wybór Magdalenki. O potransformacyjnej solidarności kobiet

16 listopada spotkamy się w Willi Decjusza, by porozmawiać o tym, jak przed trzema dekadami kobiety wyobrażały sobie życie w wolnej Polsce i ile z tych marzeń udało się zrealizować

wolny wybór magdalenki

Głosuj na Solidarność, okolice Zachełmia, maj 1989 / fot. Wikipedia

W tym roku mija 30 lat od obrad Okrągłego Stołu. 16 listopada spotkamy się w Willi Decjusza, by porozmawiać o tym, jak przed trzema dekadami kobiety wyobrażały sobie życie w wolnej Polsce i ile z tych marzeń udało się zrealizować. W dyskusji wezmą udział autorki tekstów, zgromadzonych w antologii „Wolny wybór Magdalenki” przygotowywanej przez Stowarzyszenie „Sto Lat Głosu Kobiet”

 

„Demokracja w Polsce okazała się demokracją rodzaju męskiego” – pisała Maria Janion. A gdyby tak odwrócić jej słowa? Gdyby wyobrazić sobie demokrację (również) żeńskiego rodzaju, w której kobiety na równi z mężczyznami, decydują o kształcie społeczno–politycznej rzeczywistości? Czy taki porządek jest możliwy, a jeśli tak, to dlaczego w 89. roku nie udało się go ukonstytuować? Na te pytania odpowiadają pisarki, artystki, naukowczynie i dziennikarki, których teksty znalazły się w herstorycznej antologii „Wolny wybór Magdalenki” przygotowywanej przez Stowarzyszenie „Sto Lat Głosu Kobiet”.

16 listopada spotkamy się w Willi Decjusza, by przeczytać fragment przygotowywanej przez Stowarzyszenie publikacji, a także porozmawiać o kobiecej solidarności.
Obejrzymy też mini wystawę, na którą składają się plastyczne wypowiedzi artystek: Sylwii Chutnik, Iwony Demko, Moniki Drożyńskiej i Katarzyny Rożek, komentujące trzy ostatnie dekady historii Polski.

W debacie wezmą udział

  •  Bożena Gierat-Bieroń – Wykładowczyni w Instytucie Europeistyki UJ
  •  Małgorzata Majewska – Wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ
  •  Olga Brzezińska – Prezeska Fundacji „Miasto Literatury”
  •  Joanna Oparek – Poetka, scenopisarka i pisarka

Prowadzenie: Magdalena M. Baran, Redaktorka Liberté, Wykładowczyni na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie

Początek spotkania o godz. 16. Wstęp wolny
Organizatorzy: Stowarzyszenie Sto Lat Głosu Kobiet, Stowarzyszenie Willa Decjusza

Więcej na:https://willadecjusza.pl/wydarzenie/wolny-wybor-magdalenki

Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ