Friday, June 21, 2024
Home / Kuchnia  / Co Ty wiesz o kuchni włoskiej!?

Co Ty wiesz o kuchni włoskiej!?

W internecie pełno przepisów na dania rodem z Italii, ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać, by znaleźć te prawdziwe. Sprawdź sam ile wiesz o kuchni włoskiej.

A Ty co wiesz o kuchni włoskiej?

A Ty co wiesz o kuchni włoskiej? / fot. fotolia

…zapytał mnie kiedyś oburzony kucharz, Włoch z dziada pradziada. I miał rację. Bo nasze polskie wyobrażenie o tej najpopularniejszej skądinąd kuchni świata jest bardzo powierzchowne. W internecie pełno przepisów na dania rodem z Italii, ale trzeba wiedzieć, gdzie szukać, by znaleźć te prawdziwe.

A Ty co wiesz o kuchni włoskiej?

A Ty co wiesz o kuchni włoskiej? / fot. fotolia

O kuchni włoskiej wiemy bardzo dużo – a przyjemniej tak nam się wydaje. W praktyce jednak sprawdzajmy ją pieczenia za grubej pizzy i polewania przypadkowym sosem makaronu. A to zbyt daleko idące uproszczenie.

Kuchnia na Półwyspie Apenińskim, gdzie przez setki lat funkcjonowały odrębne królestwa, zaledwie nieco ponad 150 lat temu zjednoczone pod włoską flagą, obfituje w bardzo zróżnicowaną i ciekawą kuchnię. Bogactwo owoców morza na wybrzeżu, pizza na południu, aromatyczne mięsa i gęste zupy w centralnej części półwyspu oraz risotto, z którego słynie północ, to tylko skrót smakowych możliwości tego pięknego kraju.

Blogi kulinarne w polskim internecie obfitują w inspiracje rodem z kuchni włoskiej, często jednak mając z nią niewiele wspólnego. Najczęściej popełniane błędy to sosy serwowane z nieodpowiednim rodzajem makronu (do tagliatelle daje się sos boloński a spaghetti podaje z oliwą i czosnkiem, nigdy odwrotnie), niepoprawne nazewnictwo dań lub błędny zapis składników (kto pisze o serze, powinien wiedzieć, że w nazwie pecorino nie ma dwóch „c”, i pamiętać, że mozzarella pisze się z dwoma „z” i „l”), zły sposób serwowania (kardynalnym błędem jest proponowanie makaronu na drugie danie obiadowe, podczas gdy Włosi traktują je jak Polacy zupę) oraz smaki zestawione tak, jak prawdziwy Włoch, w życiu by tego nie zrobił (dla mieszkańca Italii ryba posypana parmezanem jest nie do przyjęcia). Przykłady można mnożyć.

Gdzie więc szukać prawdziwiej włoskiej kuchni? Na stronie wloskieprzepisy.pl, która specjalizuje się w wyszukiwaniu i publikowaniu tylko sprawdzonych, rdzennie włoskich dań. – Nie przepisujemy podejrzanych receptur, sprawdzamy wszystko, co się da. Chcemy mieć pewność, że jeśli coś polecamy, to jest to naprawdę godne polecenia – zapewniają twórcy serwisu i zapraszają do współpracy wszystkich, którym naprawdę bliska jest włoska kuchnia.

Z portalu wloskieprzepisy.pl dowiemy się, nie tylko jak przygotować dobry makaron, risotto czy deser, ale także przeczytamy o zasadach serwowania i komponowania posiłków w oryginalnym włoskim stylu. Bo tradycyjny obiad to w Italii przede wszystkim makaron i mięso, do których południowcy obowiązkowo serwują tzw. contorno, czyli ciepły dodatek – w przeciwieństwie do Polaków nie jedzą na potęgę ziemniaków, ale najprzeróżniejsze warzywa, grillowane, pieczone lub gotowane. Desery we Włoszech są z kolei lekkie i fantazyjne, zupy pożywne, natomiast ciasto pizzy cieniutkie i wcale niekonieczne pokryte sosem pomidorowym.

Zaciekawieni jak smakują prawdziwe Włochy? Zapraszamy na kulinarną podroż na wloskieprzepisy.pl.

Oceń artykuł
1KOMENTARZ
  • frame prop 4 stycznia, 2020

    … [Trackback]

    […] Here you can find 88241 additional Information on that Topic: miastokobiet.pl/wloskie-przepisy/ […]

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ