Sunday, November 3, 2024
Home / Moda  / Design  / Włókna syntetyczne – poliester, poliamid w sporcie

Włókna syntetyczne – poliester, poliamid w sporcie

Poliamid a poliester, czym się różnią, czy „oddychają”, jakie są ich wady i zalety, czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o włóknach syntetycznych w ubraniach sportowych

ubrania poliestrowe

Czemu warto używać poliestru do ubrań sportowych? / fot. materiały prasowe

Poliester oraz inne włókna syntetyczne są mocno krytykowane i uznawane za gorsze niż naturalne. Podkreśla się to, że produkowane są one z pochodnych ropy naftowej właściwie w takim samym procesie, w jakim powstają plastikowe butelki. Chcąc być uczciwym, trzeba jednak przyznać, że poliamid, poliester i inne włókna syntetyczne mają równie dużo wad, jak i zalet. Wydaje się, że obecnie nie sposób zupełnie z tych materiałów zrezygnować, choć można oczywiście ograniczać ich udział w rynku odzieżowym

 

  1. Poliester – jaki to materiał?
  2. Ubrania sportowe z poliestru – dlaczego warto?
  3. Czym się różni poliamid od poliestru

Poliester – jaki to materiał?

Poliester obok poliamidu oraz włókien elastycznych powstałych z różnych włókien, to jeden z najbardziej znanych rodzajów włókien syntetycznych.

Zanim zaczniesz krytykować je za potencjalną szkodliwość dla środowiska, pamiętaj, że poliester ma także swoje zalety. Są to przede wszystkim: duża odporność na rozciąganie, wysoka sprężystość, brak wchłaniania wody, co przekłada się na to, że poliester czy poliamid to materiały szybkoschnące.

Poliester jako jedyny z syntetyków jest również odporny na działanie promieni słonecznych (nie bez powodu to właśnie po ten materiał sięga się chętnie przy produkcji firan i zasłon). Włókna syntetyczne również nie uczulają, w przeciwieństwie do niejednego włókna naturalnego.

Niestety wadą tych włókien jest to, że bardzo mocno się one elektryzują i lepią do ciała. Są też – choć mało kto zwraca na to uwagę – łatwopalne. Gorszej jakości poliester czy poliamid są także mało higieniczne, ponieważ nie przepuszczają wody, cechuje je także niska przewiewność. Z tego też powodu włókna syntetyczne stosuje się najczęściej jako domieszkę do włókien naturalnych. W ten sposób ubrania stają się bardziej wytrzymałe, sprężyste, części z nich nie trzeba prasować.

Włókna syntetyczne stosuje się natomiast do produkcji odzieży sportowej. Są to jednak bardzo wysokiej jakości włókna poliamidowe, wytwarzane z poliestru ubrania z membran półprzepuszczalnych, mikrowłókna z poliestru oraz tkaniny polarowe.

Ubrania sportowe z poliestru – dlaczego warto? 

Poliester i poliamid są bardzo chętnie i często wykorzystywane do produkcji odzieży sportowej.

Wiele osób, nawet amatorów, twierdzi, że po zmianie koszulek z włókien naturalnych (np. bawełny) na ubrania syntetyczne, różnica jest tak duża, że nie sposób już wrócić do bawełnianych koszulek i szortów.

Dlaczego tak się dzieje? Przede wszystkim do produkcji odzieży sportowej wykorzystuje się bardzo wysokiej jakości włókna syntetyczne. Zapewniają one ochronę przez deszczem i wiatrem, w niektórych przypadkach także przed śniegiem i niskimi temperaturami. Wodoszczelność części tkanin nie jest jednak równoznaczna z brakiem higieny. Nowoczesne włókna syntetyczne, takie jak membrany lub mikrowłókna, doskonale odprowadzają pot, pozwalają skórze oddychać, nie przepuszczają wody, a jednocześnie błyskawicznie odprowadzają parę wodną.

To właśnie te właściwości włókien syntetycznych sprawiają, że uprawianie sportu w ubraniach poliamidowych czy tych wykonanych z poliestru jest wyjątkowo komfortowe. Znaczenie ma także to, że szybko one schną, nie trzeba ich prasować i łatwo o nie dbać. Bez problemu można je prać w pralce automatycznej, wirować i suszyć. Większość producentów zaleca jednak pranie w chłodnej wodzie, najlepiej w temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Warto pamiętać, że wysokiej jakości materiały syntetyczne są wykorzystywane również do produkcji wyjątkowo miękkiej i komfortowej bielizny. Oprócz wymienionych materiałów stosuje się tu także włókna elastyczne – elastan, lycrę, strecz, dorlastan.

Poliamid a poliester, czym się różnią 

Poliester produkuje się z pochodnych ropy naftowej i glikolu etylenowego, a poliamid (nylon) z karpolaktamu. Z poliamidu robi się pończochy, podszewki, koronki. Jednak w przemyśle odzieżowym większe zastosowanie ma poliester, który jest lżejszy, tańszy, lepiej się łączy z innymi tkaninami. Poliamid częściej natomiast jest stosowany do produkcji dywanów, tkanin obiciowych, chodników, gdyż jest włókna są bardzo wytrzymałe.

 

źródło: Partner MK
Oceń artykuł
4 Comments
  • word games 19 sierpnia, 2019

    Polyester sportswear is a brand that I like very much. Very cool material. I really like this sportswear.

  • Cody 23 sierpnia, 2019

    Polyester sportswear is a brand that I like very much. Very cool material.

  • Poliamid 23 kwietnia, 2020

    To prawda, odzież sportowa z poliestru jest bardzo popularna wśród sportowców ze względu na swoje właściwości. Choć poliester i poliamid mają też słabe strony, ich zalety znacznie przeważają nad wadami. Również stosuję taką odzież i polecam wszystkim sportowcom.

  • kamil 2 czerwca, 2020

    Bardzo Ciekawy temat kiedyś trafiłem na coś podobnego:Osobiście uważam, że tworzywa sztuczne to przyszłość, jeszcze jak się nauczymy dobrze je recyklingować to będzie wyżmiecie.

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ