Friday, July 19, 2024
Home / Rozwój  / Biznes  / Własny biznes to twoje marzenie? Oto, co musisz wiedzieć, by je zrealizować

Własny biznes to twoje marzenie? Oto, co musisz wiedzieć, by je zrealizować

Jak pozyskać fundusze na otwarcie firmy?

Bizneswoman

Polki to jedne z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Europie. Na początku 2023 roku 0,94 mln Polek prowadziło jednoosobową działalność gospodarczą / fot. Canva

Biznes jest wypadkową kilku czynników – oryginalnego pomysłu, planu i finansów. Nie wiesz, od czego zacząć? Jakie są fundusze na startup i co zrobić, żeby je uzyskać? Przy otwieraniu firmy przyda się także wsparcie profesjonalnego mentora biznesu

 

Własny biznes wymaga wiele pracy, jeszcze zanim powstanie. Na początek określ swoje umiejętności, talenty, zdobyte doświadczenia i posiadaną wiedzę. Na tej podstawie wybierz branżę, w jakiej chcesz działać i przeprowadź analizę rynku i potrzeb przyszłych potencjalnych klientów. Kiedy zrobisz to wszystko, nasunie się pytanie „Własny biznes – jak zacząć?”. Stwórz nazwę, logo i stronę internetową oraz kup domenę dla swojej firmy. Istotnym czynnikiem jest też wybór konta bankowego. Następnie sporządź ofertę firmową. Pamiętaj o odpowiednim dopasowaniu działalności do grupy docelowej.

Własny biznes – co się opłaca? Korzystne może być stworzenie przedsiębiorstwa, które będzie uzupełniało firmę rodzinną. Możesz też kupić istniejący już biznes, rozważyć franczyzę lub znaleźć wspólnika.

Przy otwieraniu firmy pomoże ci mentor biznesu.

Jeżeli prowadzisz własny biznes, nieustannie poszerzaj swoją wiedzę w tym zakresie – czytaj książki, słuchaj webinariów, śledź media branżowe i fora dyskusyjne, odbywaj szkolenia oraz inspiruj się innymi, doświadczonymi przedsiębiorcami i ich firmami.

 

Biznesplan – pierwszy krok do założenia biznesu

Niezbędny do otwarcia firmy jest biznesplan. Co to? Dokument, który stanowi koncepcję założenia przedsiębiorstwa. To w nim scharakteryzujesz swoją wizję firmy, określisz jej cele i przeanalizujesz finanse. Biznesplan przyda się przy pozyskiwaniu funduszy dla przedsiębiorstwa oraz znalezieniu wspólnika lub inwestora. Jednak to nie wszystko. Do czego służy biznesplan? Definicja wskazuje, że dzięki niemu zaplanujesz rozwój działalności i stworzysz plan naprawczy w razie sytuacji kryzysowych.

 

Dowiedz się:

Jak Ewa Chodakowska zbudowała markę osobistą

 

Przedsiębiorczość – cecha obowiązkowa w biznesie

Aby założyć własny biznes, oprócz pomysłu i biznesplanu niezbędna jest przedsiębiorczość. Definicja określa ją jako zespół cech charakteru obejmujący aktywność, kreatywność, innowacyjność, umiejętność przystosowania się do zmieniających się warunków i skłonność do podejmowania ryzyka.
Najprostsza odpowiedź na pytanie „Przedsiębiorczość – co to?” brzmi: cecha dobrego przedsiębiorcy.

 

Izabela Anuszewska – ekspertka w dziedzinie biznesu – wyznaje, że jej przedsiębiorczość ma kolor niebieski:

– Niebieski to niezależność, siła, wolność i determinacja. Z jednej strony to chodzenie z głową w chmurach, a z drugiej zderzenie swoich pomysłów z rzeczywistością. Trzeba pozwolić sobie na odwagę i wychodzenie ze strefy komfortu. Przedsiębiorczość to też świadomość, wzięcie życia w swoje ręce i bycie za nie odpowiedzialnym. Bycie przedsiębiorczym nie zawsze oznacza prowadzenie firmy, bo są różne rodzaje przedsiębiorczości. To przede wszystkim odwaga pójścia po swoje, na swoich zasadach.

 

Izabela Anuszewska

„Przedsiębiorczość to przede wszystkim odwaga pójścia po swoje, na swoich zasadach” – Izabela Anuszewska / fot. Paulina Niemińska-Momot

 

Jeżeli chcesz być dobrą przedsiębiorczynią, pamiętaj o work-life balance, czyli umiejętności oddzielania życia zawodowego od prywatnego. Istotny jest odpoczynek w różnych formach. Możesz uprawiać sport, spacerować, medytować, czytać książki, zagłębiać się w sztukę, podziwiając ją czy wyżywając się artystycznie, spotykać się z rodziną i znajomymi. Słowem – rób to, co lubisz. Wykorzystaj ten czas w pełni dla siebie i nie myśl o pracy.

 

Uśmiechnięta kobieta, która leży w hamaku  pośród drzew.

Aby być dobrą przedsiębiorczynią, musisz zadbać o work-life balance / fot. Canva

 

Przedsiębiorczość kobiet nie jedno ma imię, czyli dlaczego Polki zakładają własne biznesy

Przedsiębiorczość kobiet w Polsce jest coraz większa. Jak podaje My Company Polska, w 2020 roku firmę prowadziło 0,8 mln Polek. Największą aktywnością biznesową wykazywały się kobiety w przedziale 25-34 lata, zaraz za nimi plasowała się grupa wiekowa 35-44 lata, z kolei panie powyżej 55 i poniżej 24 roku życia były najmniej czynne. Według danych Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w pierwszym kwartale 2023 roku 0,94 mln kobiet prowadziło jednoosobową działalność gospodarczą. Polki uznawane są za jedne z najbardziej przedsiębiorczych kobiet w Europie.

– Myślę, że Nagroda Nobla dla profesor Claudii Goldin za badania dotyczące luki płacowej wielu osobom zamknęła usta. Trzeba mówić o przedsiębiorczości kobiet

– zaznacza ekspertka.

 

Motywacje pań do aktywności biznesowej są różne. Wśród najczęstszych wymienia się:
• dywersyfikację przychodu – dodatkowy dochód,
• prostszą formę rozliczenia podatkowego,
• dodatkową formę pracy – szczególnie podczas opieki nad dzieckiem kobieta może pracować w wybranym czasie,
• chęć bycia niezależną,
• możliwość samodzielnego podejmowania decyzji,
• pragnienie bycia własną szefową,
• chęć posiadania więcej czasu na podróże i dla rodziny,
• poczucie misji,
• chęć spełnienia marzeń, realizacji pomysłu na biznes i autorskich projektów,
• pragnienie zarabiania więcej pieniędzy,
• rozwój istniejącego już biznesu na większą skalę,
• prowadzenie biznesu rodzinnego,
• utratę pracy,
• doświadczenie mobbingu,
• stan zdrowia.

– W porównaniu do mężczyzna – tutaj trochę generalizuję – kobiety potrzebują lepiej rozplanować sobie działania. Panie tworzą relacje – poznają nawzajem siebie i swoje wartości – i lubią swoje kręgi, gdzie stopniowo wychodzą ze strefy komfortu. Dla przedsiębiorczych kobiet ważna jest empatia

– mówi Izabela Anuszewska.

 

Zainspiruj się:

2. Zarabiaj na tym, co przychodzi ci z łatwością (21 lekcji z „Mocnych rozmów”)

 

Fundusze na start biznesu – paleta możliwości

Fundusze na biznes, notes, laptop i kalkulator w telefonie.

Fundusze na startup – jak je pozyskać? / fot. Canva

 

Fundusze na rozwój firmy występują w różnych postaciach. Wymienia się dotacje unijne lub z urzędu pracy, granty, pożyczki unijne, stypendia czy nagrody.
Jeżeli chcesz pozyskać dofinansowanie na start biznesu, możesz znaleźć prywatnego inwestora albo wziąć udział w konkursie. Nowe platformy startowe umożliwiają kwalifikację osób, które mają pomysł na sturtup – oznacza to, że składając wniosek na konkurs, nie musisz mieć jeszcze założonej firmy.

Fundusze na własny biznes – rodzaje

Dotacje z urzędu pracy

Takie dofinansowanie możesz uzyskać jednorazowo. Nie może ono przekraczać – zgodnie ze stanem prawnym na styczeń 2024 roku – około 43 tys. zł. Aby złożyć wniosek, udaj się do powiatowego urzędu pracy. Średnio co kwartał odbywają się nabory w formie konkursów do przyznania dotacji, jednak ich częstotliwość zależy od urzędów lokalnych.

Ubiegać się o nie mogą:
• zarejestrowane osoby bezrobotne,
• nie pracujący i poszukujący pracy opiekunowie osób niepełnosprawnych,
• absolwenci Centrum Integracji Społecznej i Klubu Integracji Społecznej.

Pożyczki na start w biznesie

Pożyczek udziela Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Pożyczona kwota nie może przekroczyć 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia, czyli około 140 tys. zł.

Ubiegać się o nie mogą:
• studenci ostatniego roku studiów pierwszego lub drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich,
• absolwenci szkół i uczelni wyższych do czterech lat od ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego, którzy poszukują pracy,
• zarejestrowane osoby bezrobotne do czasu osiągnięcia wieku emerytalnego,
• opiekunowie osób niepełnosprawnych, którzy nie pobierają świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego,
• osoby zatrudnione (nowość).

Dotacje unijne na własny biznes

• Dotacje z Funduszy Unijnych najczęściej są bezzwrotne. Wśród nich wyróżnia się dotacje na rozpoczęcie działalności, innowację, informatyzację, rozwiązania ekologiczne i działalność za granicą. Aby uzyskać dofinansowanie, przedsiębiorca musi wybrać odpowiedni program unijny. Oprócz funduszy programy oferują indywidualny plan działania, doradztwo zawodowe, pomoc w znalezieniu pracy, szkolenia, kursy zawodowe, studia podyplomowe, staże czy praktyki.

 

• W ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2021-2027 można uzyskać środki na rozpoczęcie działalności. Są to mikropożyczki i – w wybranych województwach – dotacje. Program skierowany jest do osób aktywnych zawodowo, powracających na rynek pracy i posiadających firmy. Ten rodzaj pomocy finansowej często odznacza się brakiem opłat, marży i ukrytych kosztów.

Finansowanie startupów

• Wsparcie finansowe dla młodych firm oferują fundusze kapitału zalążkowego i fundusze podwyższonego ryzyka.

 

• Przedsiębiorcy z makroregionu Polski Wschodniej, czyli województw lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego (z wyłączeniem regionu warszawskiego stołecznego) mogą otrzymać wsparcie w ramach projektu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”. Program zapewnia specjalistyczne usługi dopasowane do pomysłu, mentoring, warsztaty i szkolenia dotyczące wystąpień publicznych i prezentacji projektu czy obsługę księgową, podatkową i prawną.

– W nowym okresie programowania 2021-2027 wparcie dla startupów będzie traktowane priorytetowo

– tłumaczy Izabela Anuszewska.

 

• Osoby fizyczne i zespoły osób fizycznych, które planują założyć startup mogą skorzystać z projektu „Laboratorium Innowatora”. Oferuje on między innymi programy mentoringowe, usługi wspomagające weryfikację założeń biznesowych i nawiązanie relacji biznesowych, pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem niezbędnych certyfikatów oraz finansowanie w formie grantów.

Anioły biznesu

Dofinansowanie od aniołów biznesu waha się od 50 tys. do 5 mln zł. Oprócz wsparcia finansowego inwestorzy pomagają w dostępie do rynków zbytu i kontaktów biznesowych. W zamian za wsparcie mają możliwość znacznego wpływu na twoją firmę.

Crowdfunding

Crowdfunding to finansowanie społecznościowe, które polega na zbieraniu funduszy za pomocą platform online. Osoby wpłacające na zbiórkę otrzymują udziały, akcje, nagrody lub zniżki na produkty czy usługi firmy.

Fundusze FFF (family, friends, fools) i bootstrapping

FFF i bootstrapping oznaczają finansowanie przedsiębiorstwa z prywatnych źródeł, takich jak rodzina, przyjaciele czy własne środki.

 

Zobacz koniecznie:

Strong Women – kim są, czego się możesz od nich nauczyć

 

Dotacje – jak je pozyskać? Kilka kluczowych szczegółów

Aby uzyskać dotacje na własny biznes, należy odpowiednio się przygotować. Każdy podmiot przyznający dofinansowania dla firm ma określone wymagania, które trzeba spełnić. Przede wszystkim musisz złożyć odpowiednie wnioski o dotacje. Wymagają one uzasadnienia, dlatego ważny jest oryginalny i innowacyjny pomysł na biznes. Pamiętaj, że niezbędny jest szczegółowy biznesplan. Zdarza się, że dotacje na założenie firmy wymagają posiadania kapitału na wkład własny.
Dotacje dla firm są dostosowane do różnych form działania i charakteru przedsiębiorstw. Wybierz dofinansowanie, które najbardziej odpowiada twojemu przedsiębiorstwu.

 

Ekspertka podpowiada, jak pozyskać dotacje na rozwój firmy:

– W zależności od tego, jaką działalność chcemy prowadzić, należy dobrać do niej właściwe dofinansowania, dotacje czy granty. Nie każde z nich pasuje do zaplanowanych wydatków, dlatego bez konsultacji z ekspertem ciężko dobrać odpowiedni rodzaj środków finansowych. Wiadomości o funduszach można szukać także w instytucjach publicznych, ich stronach internetowych i punktach informacyjnych lub organizacjach pozarządowych zajmujących się przedsiębiorczością.

 

Mentoring biznesowy – co to jest? Dlaczego jest tak popularny?

Mentoring biznesowy. Kobieta i mentor biznesowy.

Mentoring biznesowy jest stosowany w Stanach Zjednoczonych. W Polsce staje się coraz bardziej popularny / fot. Canva

 

71% firm w Stanach Zjednoczonych stosuje mentoring biznesowy. Co to jest? Współpraca przedsiębiorcy z mentorem biznesowym, która opiera się na wsparciu. Mentoring biznesowy polega na inspirowaniu poprzez dzieleniu się doświadczeniem, wiedzą i praktycznymi rozwiązaniami przedsiębiorczymi. Kluczowe jest dawanie porad, przykładów i ogólnego know-how w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej, a także pomoc w budowaniu sieci kontaktów zawodowych. Celem mentoringu jest doskonalenie umiejętności biznesowych. Według raportu Mentiway z 2023 roku 88,2% polskich firm, które korzystają z tej formy, ocenia ją jako skuteczną metodę rozwoju.

– Mentoring jest coraz bardziej popularny. To dawanie propozycji rozwiązań, alternatywnych scenariuszy, sugestii i szczerego feedbacku. Specjalista podpowiada, że cel można osiągnąć w określony sposób, dojść do niego taką drogą albo inną. Mentor nie narzuca zdania – nie ma do tego prawa – a jego wskazówki są wyważone i wspierające

– takie zalety mentoringu biznesowego wymienia Izabela Anuszewska.

 

Może cię zainteresować:

5. Sukces nie bierze się znikąd (21 lekcji z „Mocnych rozmów”)

 

Wielu ludzi myli dwa pojęcia – mentoring/coaching. Różnice widać przede wszystkim w działaniu. W przypadku mentoringu jest ono praktyczne, natomiast w coachingu bardziej pasywne.
Coaching biznesowy polega na wsparciu za pośrednictwem zadawania przedsiębiorcy pytań przez coacha, przekazywania wiedzy i proponowania działań, ale bez sugerowania konkretnych rozwiązań.

– Dobrze, że istnieją zróżnicowane narzędzia pracy, bo ludzie są różni. Jedni potrzebują mentoringu, drudzy coachingu, niektórzy doradztwa, a jeszcze inni pracy zespołowej na warsztatach. Nic nie jest lepsze lub gorsze, tylko coś bardziej pasuje do kogoś, a coś mniej

– dodaje specjalistka.

 

O ekspertce

Izabela Anuszewska – mentoring biznesowy.

Izabela Anuszewska / fot. Paulina Niemińska-Momot

Izabela Anuszewska – ekspertka w dziedzinie funduszy i rozwoju biznesu, mentorka biznesowa.
Doradza przy tworzeniu pomysłów na biznes, zakładaniu firmy, wspiera w rozwoju przedsiębiorców, budowaniu marki osobistej przedsiębiorców, pozyskuje fundusze na start i rozwój oraz pomaga w wyborze ścieżki etat czy biznes. Akredytowana konsultantka funduszy europejskich. Ekspertka mianowana instytucji publicznych w ocenie wniosków o dofinansowanie z funduszy europejskich. Od 2004 roku właścicielka butikowej firmy consultingowej DaVinci: www.da-vinci.com.pl. Stworzyła setki unikalnych projektów biznesowych, wśród których byli laureaci prestiżowych nagród.
Profil zawodowy: Linkedin.com/in/izanuszewska.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natalia Mazur

 

Przeczytaj także:

Pracoholizm – co to jest i jak sobie z nim radzić? Poznaj skuteczne metody walki z uzależnieniem od pracy

TAGI
top
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ