Tuesday, July 23, 2024
Home / PARTNER MK  / Wizyta u ginekologa to konieczność

Wizyta u ginekologa to konieczność

Tu skrupulatność nie zaszkodzi

Wizyta u ginekologa

fot. materiał Partnera

Niejednokrotnie powtarzamy jak mantrę, że zdrowie jest najważniejsze. Czy jednak idzie za tym jakaś konsekwencja w działaniu? Niestety nie zawsze. Mimo, że badania profilaktyczne są jednym z najprostszych i najszybszych kroków ku zdrowiu, to my kobiety zapominamy o tym. Wizyta u ginekologa powinna być na szczycie listy naszych rocznych planów. Jak się do niej przygotować, żeby przejść ją bez zbędnego stresu?

 

Każda wizyta zaczyna się zazwyczaj od wywiadu lekarskiego, dlatego zanotuj sobie wcześniej: jakie przechodziłaś w ostatnich miesiącach zabiegi, choroby, infekcje; jakie przyjmujesz leki i koniecznie datę, kiedy ostatnio miałaś miesiączkę. Co do badania ginekologicznego, to warto dwa dni przed wizytą nie przyjmować globulek (jeżeli masz mieć wykonaną cytologię), a w dniu wizyty nie współżyć. Nie ma konieczności golenia miejsc intymnych, nie przeszkadza to w wykonaniu USG, posiewu czy cytologii. Musisz przygotować się na to, że do badania należy zdjąć bieliznę, więc czasami bardziej komfortowo poczujesz się w dłuższej bluzce lub spódnicy.

 

Badanie trwa dość krótko, bo zaledwie kilka minut. Podczas badania lekarz używa specjalnego żelu intymnego, w celu uniknięcia podrażnień oraz otarć. Pamiętaj, żeby być szczerą wobec lekarza, powinien wiedzieć o twoich wszystkich objawach i dolegliwościach, bo dzięki temu będzie potrafił jak najlepiej doradzić lub dobrać leczenie. Warto zabrać ze sobą notatnik, żeby zanotować sobie wskazówki lekarskie lub bliską osobę, jeżeli takiego wsparcia potrzebujesz.

Kiedy powinnaś udać się na wizytę do ginekologa?

•  po pierwszej miesiączce lub, gdy masz 16 lat, a ona jeszcze się nie pojawiła
•  gdy skończysz 21 lat, a od ostaniej wizyty minął rok, lub nie było jej jeszcze wcale
•  współżyjesz, a od ostatniej wizyty minął już rok
•  kiedy masz problemy ze świądem, pieczeniem, intensywnym zapachem w miejscu intym-nym
•  kiedy masz obfite, bolesne lub nieregularne miesiączki
•  kiedy podejrzewasz, że jesteś w ciąży, albo starasz się o nią od 6 miesięcy bezskutecznie
•  kiedy chcesz zdecydować się na antykoncepcję
•  kiedy czujesz ból w obrębie brzucha, miednicy lub podczas seksu
•  kiedy zdarza Ci się nietrzymanie moczu lub stolca
•  kiedy w okolicy piersi zauważysz jakiś guzek lub wyciekający płyn 
•  zawsze, kiedy niepokoisz się, czy z twoim zdrowiem jest wszystko w porządku.

 

Wiedz, że wizyta ginekologiczna może przyczynić się do podwyższenia psychicznego komfortu, jakim jest świadomość tego, co dzieje się z Twoim ciałem. To niezbędna wiedza, która sprawi, że zrozumiesz jak funkcjonuje Twój organizm oraz da poczucie spełnienia obowiązku wobec własnego ciała.

Źródło: materiał Partnera
TAGI
Oceń artykuł
BRAK KOMENTARZY

SKOMENTUJ, NIE HEJTUJ